יומן ארועים

Bookmark and Share
מחזור הגיוס הגדול של מערך ההגנ"א נשבע פורסם בתאריך 20.01.2015
תגיות: מערך ההגנה האווירית , שחר שוחט , טירונות , גיוס , מלש"בים
טירוני הגיוס ביותר של מערך ההגנה האווירית התגייס בחודש נובמבר האחרון. אתמול הם נשבעו בכותל, ובקרוב ישתלבו כלוחמים בסוללות השונות. בין המסיימים: טוראי איתי, שגם אחיו ואחותי משרתים במערך
נעמי צורף

הטירונים של הגיוס הגדול ביותר למערך ההגנה האווירית (הגנ"א) בעשור האחרון נשבעו אמש בכותל בטקס מרגש. טירוני ההגנ"א התגייסו בחודש נובמבר 2014 ובהתאם לגידול בכמות המתגייסים, כך גם עלה מספר הבנות שהתגייסו למערך. אחת הסיבות לגידול היא הקליטה המתקרבת של מערכת "שרביט קסמים", שתרחיב את יכולות היירוט מטווחים בינוניים עד גבוהים. "בימים אלו שוקד המערך על קליטת מערכות חדשות כמו 'שרביט קסמים'. בהיבט הביטחוני אנחנו נמצאים בתקופה בה האתגרים העומדים לפנינו הופכים למורכבים יותר ויותר", אמר מפקד המערך, תא"ל שחר שוחט בטקס ההשבעה. "המציאות מחייבת את כולנו לרמת דריכות ומוכנות גבוהה".

בין הנשבעים ניצב טוראי איתי וולפיש שעתיד להצטרף בתום ההכשרה לאחת מסוללות "כיפת ברזל". בני משפחתו מכירים את המעמד: שלושה מתוך ארבעת אחיו של איתי הם חלק מהמערך. רס"ן אופיר הוא ראש מדור תכנון ובקרה במערך, ואחותו רס"ל (מיל') אלונה שירתה כלוחמת "יהלום" (פטריוט) בעוד היום היא נמצאת בשירות מילואים פעיל במגמת פיתוח הדרכה בבית-הספר להגנה אווירית. כאשר טוראי איתי תדרך את משפחתו באשר למיקומו בטקס ההשבעה, נזכרה אחותו אלונה כי לפני מספר שנים גם היא אמרה שם. "שלושתנו בחרנו להתגייס למערך שהשירות בו משמעותי", אמר רס"ן אופיר. "כל אחד מאיתנו מביא את עצמו וכישוריו הייחודיים ואנחנו גאים לתרום בכך לחיל, לצבא ולמדינה".

מבצע "צוק איתן" הוא גורם משמעותי בהחלטה
בני משפחת וולפיש כבר מכירים היטב את הדרך לבית-הספר להגנה אווירית שבדרום. "אנחנו אפילו לא צריכים וויז", התבדחה אם המשפחה. רס"ן אופיר, האח הבכור החל את שירותו כלוחם בצ'פרל ולאחר מכן היה מפקד סוללת סטינגר. בתפקידו האחרון היה מפקד מרכז ניהול תמונה בליסטית. "כבר מחוג הטניס בילדות תמיד הלכתי אחריו", נזכרה רס"ל (מיל') אלונה. "היה ברור לי שאני רוצה להיות לוחמת ומערך ההגנ"א שנקרא אז מערך הנ"מ נשמע לי כמו אופציה טובה. רציתי משהו משמעותי ומאתגר, והשירות במערך היה כזה - הוא שילב טכנולוגיה ושטח והסב לי סיפוק רב".

טוראי איתי, האח הצעיר של שני הלוחמים, מעיר שלהיות לוחם הגנ"א לא היה התפקיד הראשון עליו חשב. "התמיינתי לתפקידים אחרים במערכים שונים, אבל מערך ההגנ"א תמיד הרגיש לי כמו הבית. אני גאה להיות חלק ממנו. כעת הוא עתיד לשרת כלוחם במערכת "כיפת ברזל". "זו מערכת חדשנית ויש לה השפעה רבה בשעת לחימה. חוץ מזה, רציתי לגוון ולחדש גם בתוך המשפחה", הוא הסביר בחיוך.

המבצעים האחרונים בדרום, ביניהם "צוק איתן", היו גורם משמעותי שעודד את טוראי איתי להגיע למערך. "במהלך המבצע עשיתי משמרות במטה ובכל פעם שהייתה התראה באיזור הבית התקשרתי לבדוק שהכל בסדר", סיפר רס"ן אופיר. "איתי תמיד היה זה שמרים את הטלפון ומדווח כמה זמן לקח לכולם להגיע למרחב המוגן. במערכה הבאה אנחנו כבר נדבר בקו אחר על דברים אחרים".

"הגיוס הגדול קורה לאור האיומים החדשים"
לא רק על טוראי איתי השפיע המבצע שהתרחש בחודשי הקיץ, אלא גם על חבריו לגיוס. מבצע "צוק איתן" והחודשים שלאחריו היו עמוסים מאוד עבור המערך: מאות רקטות שנורו לעבר שטחי ישראל יורטו בהצלחה על-ידי לוחמי "כיפת ברזל". "במהלך המבצע כלל כוחות המערך פעלו יחדיו באינטנסיביות בשיתוף פעולה, בהיערכות רחבה, במקצועיות וברעות", אמר מפקד המערך. "המערך זכה להצלחה חסרת תקדים ומימש את ייעודו האופן מקצועי ורהוט כמערך ההגנה האווירית מהטובים בעולם. זהו המחזור הגדול ביותר שהתגייס לשורותינו בשנים האחרונות וזוהי העדות הממשית החשובה ביותר לתהליך ההתעצמות של המערך. כל זאת לאור האיומים החדשים והצורך המבצעי במערך הגנ"א מתקדם ואיתן".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
"מערך ההגנה האווירית תמיד הרגיש לי כמו הבית"
"מערך ההגנה האווירית תמיד הרגיש לי כמו הבית"

צילום: גיא אשש