יומן ארועים

Bookmark and Share
כמות גיחות הצילום גדלה בשנת 2014 פורסם בתאריך 15.01.2015
תגיות: צילום , מערך כטב"ם , מודיעין
עיקר העלייה בכמות הגיחות נבעה מהפעילות המבצעית במבצע "צוק איתן". כ-40 אחוזים מהגיחות בוצעו על-ידי כלי-טיס בלתי מאוישים שקלטו יכולות חדשות למתן אפשרות פענוח מהיר יותר ויצירת מטרות אפקטיבית יותר
נדב ברגר

כמות גיחות הצילום שביצע חיל-האוויר במהלך שנת 2014 גדלה בעשרות אחוזים לעומת שנת 2013, כשעיקר העלייה נבעה מהפעילות המבצעית האינטנסיבית במהלך מבצע "צוק איתן". במהלך המחצית השנייה של שנת 2014 התקיימו למעלה מפי שלוש גיחות צילום לעומת התקופה המקבילה בשנת 2013. במהלך שנת 2014 כולה התקיימו אלפי גיחות צילום, מתוכן כ-40 אחוזים על-ידי מערך כלי-הטיס הבלתי מאוישים (כטב"ם) וכחמצית בידי מערך מטוסי הקרב.

אוספים מטרות גם לאחר "צוק איתן"
במהלך מבצע "צוק איתן" בחודשי הקיץ האחרונים, ביצעו טייסות החיל מאות גיחות צילום. למעשה, החלו הגיחות עוד טרם פתיחת המבצע, על מנת לאתר מטרות מסוגים שונים. כמו כן התקיימו במהלך המבצע גיחות שנועדו לסרוק את המטרות שהותקפו ולנתח את תוצרי התקיפה - זאת כדי לדעת מה הייתה מידת הנזק והאם יש לתקוף את המטרה פעם נוספת. גם לאחר המבצע, ממשיכות גיחות הצילום כחלק מאיסוף המטרות והבנת פעילות הטרור בשטחי רצועת עזה.

משימת הצילום מתבצעת על-ידי מערכות (פודים) המותקנות על כלי-הטיס ומפיקות במהלך הגיחה תמונות של תא השטח אותו מעוניינים לתעד גורמי המודיעין. תוצרים אלו מועברים לאחר מכן לאנשי המחקר בחיל-האוויר ובאגף המודיעין, אשר מפענחים אותם לכדי מסקנות. בשונה ממשימת החוזי, אשר ממנה מתקבלים סרטוני וידאו של איזור מסוים, גיחות הצילום מתבצעות לאורך תאי שטח ומספקות תמונות סטילס. "הגיחות האלה מאפשרות לנו לחקור את תא השטח ולהבין מהן המטרות שקיימות בו. על-ידי בחינה של הצילומים השונים אנחנו יכולים לנתח את תא השטח ולייצר מטרות כחלק ממוכנות תמידית למלחמה", מסביר רס"ן יאיר, האחראי על צילום בלהק מבצעי-אוויר.

עלייה במשימות הכטב"ם ויכולות חדשות
במהלך "צוק איתן" נעשה לראשונה שימוש במספר יכולות חדשות, כשהבולטות ביניהן היו מתן אפשרות פענוח מהיר יותר ויצירת מטרות אפקטיבית יותר. יכולות אלו, כמו גם יכולות נוספות שנמצאות כיום בפיתוח ונועדות לשפר את איכות וטווח התמונותשמפיקות המערכות השונות, עתידות ללוות את החיל גם במהלך השנים הבאות. אחת ממגמות בניין הכוח המשמעותיות בתחום הצילום היא הענקת יכולות חדשות למערך הכטב"ם. נתח גיחות הצילום של המערך הבלתי מאויש מסך כל גיחות הצילום נמצא בעלייה ועמד בשנה האחרונה על כ-40%, שכן המערך טומן בחובו מספר יתרונות אשר מעניקים לו עדיפות במשימות מסוימות, כמו למשל היכולות לשהות זמן רב יותר באוויר ומבלי לסכן את חייהם של אנשי צוות-האוויר.

אתמול התכנסו אנשי כלל טייסות הצילום ממערכי ה"סופה" (F-16I), "ברק" (F-16 C/D) "בז" (F-15 A/B/C/D), הרמס 450, "שובל" (הרון 1) ו"צופית" (ביצ'קראפט קינג-אייר B-200) בטייסת המל"טים פלמחים. במהלך היום, הציגו אנשי הטייסות השונות את יכולותיהם, התוצרים שלהם, תהליכי העבודה שלהם ומגמות הפיתוח העתידיות של הטייסת. "יום טייסות הצילום נועד ליצור שיח משותף בין כלל הטייסות ולאפשר שיתוף ידע בין היחידות המבצעיות ואנשי המטה", מסכם רס"ן יאיר. "המטרה היא להעביר עדכונים, לשוחח על האתגרים ועל נקודות החוזק ולהנביט רעיונות לתהליכים שיוכלו לענות על הצרכים ולשפר את יכולות המערך".

 
1 | 2 | 3
 
כ-40 אחוזים מגיחות הצילום בוצעו על-ידי מערך כלי-הטיס הבלתי מאוישים
כ-40 אחוזים מגיחות הצילום בוצעו על-ידי מערך כלי-הטיס הבלתי מאוישים