יומן ארועים

Bookmark and Share
ממשיכים לגדול: מערך ההגנ"א מתעצם פורסם בתאריך 26.11.2014
תגיות: מערך ההגנה האווירית , גיוס , שרביט קסמים
מספר חודשים לאחר "צוק איתן" בו הפגין מערך ההגנה האווירית יכולות יוצאות דופן ביירוט רקטות וכלי-טיס בלתי מאוישים, מחזור הגיוס נובמבר 2014 הוא הגדול ביותר למערך בעשור האחרון. בין הסיבות לגידול במתגייסים: מערכת "שרביט קסמים"
נעמי צורף

לאחר שבסוף חודש אוקטובר הסתיימה ההשלמה החילית הגדולה ביותר שידע מערך ההגנה האווירית, הבוקר ניתן לקבוע כי מחזור הגיוס נובמבר 2014 הוא הגדול ביותר שהצטרף למערך בעשור האחרון. "שנת 2015 צפויה להיות שנת התעצמות משמעותית עבור המערך וזו אחת הסיבות המרכזיות לגידול הניכר", הסביר מפקד המערך תא"ל שחר שוחט. "אנחנו צופים גידול בסדר גודל של כמה גדודים, במושגים 'ירוקים' מדובר בהקמת חטיבה. לכן חייב המערך לגדול באופן משמעותי ובצורה מהירה ביותר והדרך היחידה לאפשר זאת היא על-ידי גיוס גדול וקצינים רבים".

בהתאמה לכמות הגדולה של הטירונים הטריים, מחזור נובמבר 2014 נחשב גם למחזור הגיוס הגדול ביותר של בנות לוחמות למערך. "אנו שומרים על היחס שנע לאורך השנים בין 20-25 אחוז בנות בכל מחזור גיוס", הסביר אל"ם רן כוכב, מפקד בית-הספר להגנה-אווירית (ביסל"א) שאמון על הכשרות כלל אנשי המערך, מהטירונים ועד לקצינים הבכירים ביותר."גייסנו את הבנות כשבועיים לפני הבנים על-מנת לתת להן טעימה מהשירות הצפוי להן ולוודא את ההתאמה ההדדית: שלהן אלינו ושלנו אליהן".

מהסיבות לעלייה במספר המתגייסים: "שרביט קסמים"
אחת הסיבות לגידול מספר המתגייסים היא הקליטה המתקרבת של מערכת "שרביט קסמים" שתרחיב את יכולות היירוט מטווחים בינוניים עד גבוהים. כבר בגיוס הנוכחי נקלטו טירונים נוספים על-מנת לאפשר את פתיחת גרעין ההקמה של המערכת שעתידה להפוך מבצעית בשנים הקרובות. "מגמת ההתעצמות היא אחת הבולטות במערך בשנים האחרונות, לא רק בהרחבת השימוש במערכות נשק קיימות אלא גם בקליטת מערכות חדשות", אמר אל"ם כוכב. "עלינו להתאים את הכוח האנושי במערך לכמות ולאיכות הנדרשת".

הבנה משמעותית של העשייה במערך
הגידול במספר הלוחמים והקצינים נתמך על-ידי המטה הכללי ואגף כוח האדם, כאשר הצורך לא נשאר בגדר שאלה אפילו לרגע. "במיוחד לאחר המבצע יש הבנה משמעותית של חשיבות עשיית מערך ההגנה האווירית והמשימות אותן אנו נדרשים לבצע", הסביר אל"ם כוכב. "גם בתוך המערך ניתן דגש רב ללקחי המבצע וכמי שאחראיים על הכשרות הלוחמים אנו מקפידים לשלב אותם בתכני בית-הספר, הן בפנים הטכניים והן בפנים המעשיים-פרקטיים".

מבצע "צוק איתן" והחודשים שלאחריו היו עמוסים מאוד עבור אנשי המערך והוכיחו את יכולותיהם בהתמודדות מול מגוון האיומים. מאות רקטות שנורו אל עבר ישובי הדרום במהלך מבצע "צוק איתן" יורטו בהצלחה על-ידי לוחמי "כיפת ברזל", כשבמקביל יכולות הגילוי וההתרעה השתפרו מאוד ואפשרו גם התרעות לפני נפילות פצמ"רים. בהמשך כלי-טיס בלתי-מאוישים יורטו בצפון ובדרום ואף מטוס סורי שאיים לחדור לשטחה האווירי של המדינה הופל על-ידי לוחמי "יהלום" (פטריוט).

 
1 | 2 | 3
 
אחת הסיבות לגידול מספר המתגייסים היא הקליטה המתקרבת של "שרביט קסמים"
אחת הסיבות לגידול מספר המתגייסים היא הקליטה המתקרבת של "שרביט קסמים"