יומן ארועים

Bookmark and Share
נפרדים מ"אובו" המדריך האגדי פורסם בתאריך 13.11.2014
תגיות: טייסת "ענקי המדבר" , מורשת
אנשי מערך התובלה של חיל-האוויר התכנסו בתחילת השבוע בכדי לתת כבוד למי שהיה מורה דרך של רבים מהם: סא"ל אברהם נמרוד ("אובו") ז"ל . "הוא היה איש אשכולות, אוהב אדם ומקצוען ברמ"ח איבריו – כנווט וכמדריך"
שני פומס

כבוד אחרון: בתחילת השבוע התכנסו אנשי מערך התובלה של חיל-האוויר לדורותיהם בערב מיוחד לכבוד סא"ל אברהם נמרוד ("אובו") ז"ל - אחד מוותיקי המערך וטייסת "ענקי המדבר" שהלך לעולמו בסוף חודש ספטמבר. "אובו היה נווט מצוין ואיש צוות מעולה, אך יותר מכל היה מדריך גדול", מספר אחד מחבריו, אל"ם (מיל') יאיר.

הוא נולד בשנת 1930, עלה לפלסטינה, גורש למצרים וב-1945 התמקם שוב בארץ. את צעדיו הראשונים בתוך חיל-האוויר החל סא"ל נמרוד ז"ל הנווט דווקא כאלחוטן. ב-1952 הוא סיים קורס אלחוט קרקעי והוצב בתל-נוף בטייסת B-17. באותה השנה הוא סיים גם את קורס אלחוטאי האוויר בסירקין ושובץ בטייסת "הפילים". הוא השתתף בשלל פעולות מבצעיות ביניהן גם ההצנחה המפורסמת במתלה שנת 1956.

סא"ל נמרוד ז"ל עזב את חיל-האוויר ועבר להיות נווט באל-על בשלב מסוים, אך הקשר עם החיל והמחויבות כלפיו וכלפי משרתיו מעולם לא נמוגה: כנווט באל-על שהיה בקיא בטיסות ליעדים מרוחקים, הוא עזר לקלוט את מטוס הסטרטוקרוזר ("ענק") בטייסת "ענקי המדבר" שנקראה אז "הבינלאומית" וסייע בהכשרת הנווטים לארוך טווח. המחויבות שלו לטייסת ולמערך התובלה התבטאו בכל גיל, וגם כשהיה בן 58, שנים רבות לאחר שירותו, הוא חזר לטייסת בתור מפקד גף נווטים ומילא את התפקיד במשך חמש שנים מלאות.

"היה מתרכז בבניית ביטחון לחניך"
גם בהיותו בשירות הסדיר וגם לאחר מכן, סא"ל נמרוד ז"ל התעסק רבות בהדרכה והיה מדריך של נווטים גם בבית הספר לטיסה. "בתקופתו של אובו היה נהוג לבחון את החניכים ברוב הזמן. מודל ההדרכה הקלאסי של אותו זמן היה כזה בו החניך צריך ללמוד הרבה ולבד והמדריך התרכז בהדגמה באוויר ובבחינת החניך", מתאר חברו. "אובו הבין שהחניך הוא קודם כל אדם ושביצועיו בטיסה אינם נובעים רק מידע, הכנה וכישורים אישיים, אלא גם מביטחון עצמי ומהבנת הדברים המעמיקה, מעבר להנחיות הבדיקות החיוניות".

נדמה כי סא"ל נמרוד ז"ל היה מקדיש זמן רב ותשומת לב לחניכיו. "כשהיינו מגיעים לטיסה, אובו היה מתרכז בבניית הביטחון העצמי של החניך, כך שיוכל להביא את יכולותיו לכדי ביטוי מרבי", הוא נזכר. "בטיסות חו"ל ההדרכה של אובו לא הייתה מסתיימת בטיסה, אלא גם המשיכה להיכרות עם התרבות המקומית ובעיקר תרבות האוכל. הוא היה איש אשכולות, אוהב אדם ומקצוען ברמ"ח איבריו - כנווט וכמדריך".

"הוא היה איש אשכולות, אוהב אדם ומקצוען ברמ"ח איבריו – כנווט וכמדריך"
"הוא היה איש אשכולות, אוהב אדם ומקצוען ברמ"ח איבריו – כנווט וכמדריך"