יומן ארועים

Bookmark and Share
ערפל בטיסת לילה ראשונה פורסם בתאריך 12.11.2014
תגיות: בז (F-15) , טיסות לילה , תרגילים ואימונים , מזג אוויר , טייסת "אבירי הזנב הכפול"
טיסת לילה ראשונה במטוס חדש היא חלק אינטגראלי מהכשרת צוותי-האוויר. אך סולו הלילה של צוותי ההסבה מ"אבירי הזנב הכפול" נתקל באירוע בלתי צפוי: ערפל מעל תל-נוף אילץ אותם לנחות בבסיס צפוני. כך מצאו עצמם למעלה מ-10 "בזים" הרחק מהבית
דוד גרינוולד

טיסה ראשונה בלילה לא צפוי: טייסי ונווטי קרב מטייסת "אבירי הזנב הכפול" המריאו השבוע לטיסת סולו לילית ראשונה במטוס ה"בז" (F-15 A/B/C/D) כחלק מתקופת ההסבה בטייסת. זו לא הייתה הפעם הראשונה שטייסי ההסבה טסים בגפם בלילה. גם בקורס הטיס התאמנו צוותי-האוויר על טיסות ליליות במטוס ה"עיט" (סקייהוק), אך הטיסה הלילית ב"בז", שהינו מטוס גדול ומאסיבי יותר שונה ומצריכה הכשרה מיוחדת. "טיסה בשעות הלילה קשה יותר בעיקר בגלל שקשה לראות בחושך", מספר סגן בן. "כדי למנוע תקלות, טסנו עם מדריך במושב האחורי, שיוכל להשתלט על המטוס במקרה חירום".

ערפל כבד לא אפשר נחיתה בתל-נוף
טיסת לילה ראשונה במטוס לא מוכר הינה מאתגרת בדרך-כלל, אך הפעם נתקלו הצוותים בארבעת המטוסים שהשתתפו באימון באתגר לא צפוי: ערפל כבד שלא אפשר להם נחיתה חזרה בבסיס תל-נוף. המטוסים חגו מעל הבסיס עד להטבת תנאי הראות, אך כשמיכלי הדלק החלו להתרוקן ופיזור ענני הערפל עדיין לא נראה באופק - הפכו צוותי-האוויר את מסלול הטיסה ונחתו בבסיס צפוני. "מזג-האוויר נהיה יותר ויותר קשה. עברנו למצב טיסה חסכני בדלק וטסנו בעקבות המוביל צפונה", מספר סגן בן, אחד מטייסי ההסבה בטייסת שטסו אתמול לראשונה לבד בשעות החשיכה. "לא ציפינו להגיע בטיסת הסולו הראשונה בלילה לבסיס אחר".

עוד לפני המראתם מהבסיס, נכנסו ענני הערפל לסביבת תל-נוף. מאחר שהערפל עדיין לא כיסה חלק נרחב מהבסיס ואחוזי הלחות היו יחסית יציבים, החליט מפקד הטייסת לאשר את האימון הלילי. "המראנו ועשינו את האימון מסביב לבסיס. רק כשחזרנו נתקלנו בעננים", מספר סגן בן. "המובילים החליטו לא לנחות בתל-נוף וטסנו לכיוון בסיס צפוני לנחיתה. למרות שהמסלולים שונים וערוצי הקשר מתנהלים אחרת הנחתנו את המטוסים בלי תקלה מיוחדת". גם מטוסי "בז" של טייסת "חוד החנית" שהתאמנו בסביבת תל-נוף הפנו את מטוסיהם לבסיס אחר וכך מצאו את עצמם בבסיס הצפוני באמצע הלילה למעלה מ-10 "בזים". "אני בטוח שאנשי הבסיס הופתעו לראות כזאת כמות של מטוסים זרים בבסיס", מוסיף סגן בן בחיוך.

מעתה: תרגולים מורכבים יותר
האימון הלילי הראשון יאפשר לטייסי ההסבה להתאמן מעתה בחופשיות בשעות הלילה, דבר שלא התנסו בו עד כה בטייסת המבצעית בה הם נמצאים. "לא התרגשתי מהטיסה הראשונה בלילה, אבל אני כן שמח שמעכשיו נוכל לתרגל בלילה תרגולים מורכבים יותר", מספר סגן בן. "אין ספק שכשטיסת הסולו הראשונה נתקלת באירוע בלתי צפוי כמו שנתקלנו בו ועדיין עוברת בהצלחה, הביטחון שלנו במטוס, במובילים ובעצמנו עולה".

 
1 | 2 | 3
 
"לא ציפינו להגיע בטיסת הסולו הראשונה בלילה לבסיס אחר".
"לא ציפינו להגיע בטיסת הסולו הראשונה בלילה לבסיס אחר".