יומן ארועים

Bookmark and Share
פורש כנפיים: נחנך קו ייצור כנפי F-35 בתע"א פורסם בתאריך 04.11.2014
תגיות: F-35
קו הייצור של כנפי מטוס ה-F-35 נחנך היום במפעל "להב" שבתעשייה האווירית לישראל. במהלך 20 השנים הקרובות צפויה החברה לייצר למעלה מ-800 זוגות כנפיים. שר הביטחון: "יום חג עבור התעשייה הביטחונית בישראל"
נדב ברגר

קו הייצור החדש של כנפי מטוס הקרב החמקן העתידי, ה-F-35 מתוצרת חברת לוקהיד מרטין, נחנך הבוקר במפעל "להב" שבתעשייה האווירית לישראל (תע"א). החברה חתמה עד כה על חוזה שבמסגרתו התחייבה לספק 20 זוגות כנפיים, כשבנוסף נחתם בין החברות מזכר הבנות אשר עתיד להעלות את מספר הזוגות ל-811, זאת בעלות של כ-2.5 מיליארד דולרים. למעשה, החל קו הייצור לפעול כבר במהלך חודש ספטמבר, כשייצור זוג הכנפיים הראשון צפוי להסתיים בעוד כחצי שנה. לאחר מכן ימשיך הייצור בקצב של כארבע כנפיים בחודש במשך כ-20 שנים.

הכנפיים אשר תיוצרנה במפעל "להב" תורכבנה במטוסים מדגם F-35A אשר עתידים להיכנס גם לשירות חיל-האוויר הישראלי במהלך שנת 2017 כמטוסים בתצורה ישראלית שיקראו "אדיר" (F-35I). על כן, לא מן הנמנע שחלק מזוגות הכנפיים יחזרו בסופו של דבר לישראל. "זה יום חג עבור התעשייה הביטחונית בישראל בכלל והתעשייה האווירית בפרט", אמר שר הביטחון, רא"ל (מיל') משה (בוגי) יעלון. "אנשי התעשייה האווירית מוכיחים כאן את הרמה הגבוהה, היכולת הגבוהה והתרומה הגבוהה לחיל-האוויר הישראלי ולמערכת הביטחון בכלל".

שימוש בטכנולוגיות מתקדמות
רפי מאור, יו"ר הדריקטוריון של תע"א, ברך גם הוא על חניכת קו הייצור. "הפרויקט הזה הוא בעל חשיבות גדולה מאוד גם עבור התעשייה האווירית וגם עבור מדינת ישראל. בעצם אנחנו משתפים פעולה עם לוקהיד-מרטין בייצור הכנפיים למטוס הקרב המתקדם ביותר בעולם. במהלך ייצור הכנפיים יעשה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות שלא נעשה בהן שימוש עד כה במדינת ישראל". שגריר ארצות-הברית בישראל, דן שפירו, ציין כי הוא מצפה לזוג הכנפיים הראשון שייוצר במפעל ופנה אל הנוכחים בעברית. "שמעשה ידיכם יתנו לטייסנו להמריא על כנפי נשרים".

התע"א נבחרה לייצר את כנפי המטוס לאחר שכבר צברה ניסיון בתחום, כשבין היתר היא מייצרת כנפיים עבור מטוסי F-16 וT-38 של חיל-האוויר האמריקאי. לצד התרומה הביטחונית, צפוי המפעל לספק תעסוקה לעשרות פועלים שיכנסו אל מעגל העבודה. "היום אנחנו רואים את החלום הופך למציאות כשהכנף הראשונה נמצאת כבר בתהליך ייצור", אמר מנהל מפעל "להב", יעקב רוזמן. "אנחנו גאים על התרומה לביטחונה של מדינת ישראל ושל המדינות הנוספות ששותפות בפרויקט".

גם הקסדה ישראלית
מטוס ה-F-35 הינו מטוס חמקן מהדור החמישי אשר מפותח על-ידי חברת לוקהיד-מרטין וצפוי להיכנס לפעילות מבצעית במהלך השנים הקרובות, כשבין היתר יגיע כאמור גם לחיל-האוויר הישראלי. בנוסף לכנפיים שתייצר התע"א, נציגים "כחולים" נוספים יהיו על ראשי טייסי המערך ברחבי העולם, שכן נבחרה "אלביט-מערכות" לייצר את קסדת המטוס.

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
"זה יום חג עבור התעשייה הביטחונית בישראל בכלל והתעשייה האווירית בפרט"
"זה יום חג עבור התעשייה הביטחונית בישראל בכלל והתעשייה האווירית בפרט"

צילום: גיא אשש