יומן ארועים

Bookmark and Share
19 שנים לרצח רבין פורסם בתאריך 04.11.2014
תגיות: יצחק רבין , זיכרון , מורשת , הגנה מפני טילים
אחת היכולות החשובות של חיל-האוויר אותן ליווה יצחק רבין ז"ל במהלך כהונתו השנייה כראש ממשלה היא ההגנה מפני טילים. היום מציינים 19 שנים להירצחו של רבין ז"ל, ובחיל-האוויר ממשיכים לפתח את היכולות להן הוא היה שותף
מערכת אתר חיל-האוויר

19 שנים חלפו מאז רצח ראש ממשלת ישראל יצחק רבין ז"ל בתום עצרת תמיכה בהסכמי אוסלו. במהלך כהונתו כראש הממשלה, וגם בשנים שלפני כן, כרמטכ"ל וכשר הביטחון, ליווה רבין ז"ל תהליכים שבנו את כוחו של חיל-האוויר כפי שאנו מכירים אותו היום. תחום אחד אותו קידם רבין ז"ל היה יכולות ההגנה מפני טילים של חיל-האוויר שהוכיחו עצמן שוב במהלך מבצע "צוק איתן" ובחודשים שאחריו. "תרומתו של יצחק למאמץ ההגנה על המדינה ויכולתו להכריע בצמתים חשובים לאורך ההיסטוריה של מדינת ישראל עיצבו במידה רבה את המציאות שאנו חווים היום", אמר הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ. "עולם הערכים האיתן שאפיין את פועלו ניכר גם בעשיית מפקדינו וחיילינו בקיץ האחרון, עת יצאנו למערכת 'שובו אחים' ו'צוק איתן', על-מנת להשיב את השקט ואת הביטחון לתושבי מדינת ישראל".

למרות החשיבות הברורה לכל של ההגנה האווירית כיום, הדחיפה הראשונה שניתנה ליכולת זו נבעה דווקא מסיבות פוליטיות. בשנות השמונים פתח רונלד רייגן, נשיא ארצות הברית דאז, ב"יוזמת ההגנה האסטרטגית" כאשר הרעיון שעמד בבסיס התוכנית היה יצירת מערכת הגנה כוללת מפני טילים גרעיניים סובייטיים. ישראל הוזמנה לפגישות בנושא ויצחק רבין ז"ל השתתף בהן. בעקבותיהן נחתם הסכם שיתוף פעולה בין ישראל לארצות הברית במסגרתו הוחלט לבצע ניסוי בפיתוח טיל מיירט.

בשנים שאחר-כך המשיך תהליך פיתוח יכולות ההגנה מפני טילים. למרות זאת, גם לאחר מלחמת המפרץ הראשונה בה ספגה לראשונה מדינת ישראל מטחי טילים בליסטיים, היו הדעות חלוקות בנוגע לאמצעים שיש להשקיע בפיתוחים: הרמטכ"ל דאז, רא"ל (מיל') אהוד ברק סבר כי יש להשקיע את אותם אמצעים דווקא ביכולות התקפה, שכן רווחה הדעה כי באמצעות הגנה לא מנצחים מלחמה. משה ארנס, שהיה אז שר הביטחון לא ראה בעין אחת עם דעה זו והאיץ את תהליך הפיתוח. כאשר רבין נכנס לתפקיד ראש הממשלה בקדנציה שנייה בשנת 1992 הוא חיזק את החלטתו של ארנס: רבין ז"ל תיקצב את הפרויקט ובנה עבורו מסגרת צבאית הכוללת דרישה מבצעית, תקציב רב-שנתי ומסמך אפיון. בהמשך התפתח פרויקט זה, כמו גם יכולות נוספות להגנה אווירית שמוכיחות את עצמן במרוצת השנים וממשיכות להתחזק ולהתפתח.