יומן ארועים

Bookmark and Share
הכל בראש: הכנה מנטלית לפקמ"ציות פורסם בתאריך 03.11.2014
תגיות: פקמ"ציות , בסיס רמת דוד , מבצע "צוק איתן"
העבודה האינטנסיבית בזמן "צוק איתן" והחזרה לשגרה מיד אחריו לא הותירו לפקידות המבצעים בטייסות זמן לעבד את מה שחוו. לאור הבנת החשיבות של תפקידן והיותן חשופות למידע רב וסיטואציות מורכבות, נערכה סדנת הכנה מנטלית לפקמ"ציות ברמת-דוד
שחר צורני

בעקבות מבצע "צוק איתן" וכשברקע ההתחממות בגזרת הצפון, נערכה ביום חמישי האחרון סדנת הכנה מנטלית לפקידות המבצעים (פקמ"ציות) בבסיס רמת-דוד. במהלך הסדנה נחשפו הבנות לסיטואציות שונות בהן עליהן לתפקד תחת לחץ. "הכנה מנטלית היא חלק חשוב של הארגון למוכנות בחירום", קבעה רס"ן עירית סטרלינג, סוציולוגית הכנף. "הכנה טובה גורמת לכך שהסיטואציה מוכרת ואינה מפתיעה ובעקבות זאת עולה יכולת התפקוד. הכנה מנטלית היא נושא חשוב במיוחד בקרב הפקמ"ציות. יש להן תפקיד משמעותי מאוד והן נמצאות במרכז המידע של הטייסת והראשונות לדעת על כל אירוע. עליהן להתמודד עם מידע רב וסיטואציות מורכבות".

הסדנה התקיימה ביוזמתה של קצינת המבצעים של מפקדת הפיקוד הכנפית, סמ"ר ליאל דואניאס בשיתוף עם רס"ן סטרלינג. "בעבר כבר ניסנו לקיים סדנה מסוג זה. לאחר מבצע 'צוק איתן' עלה הצורך עוד יותר", אמרה דואניאס. במהלך המבצע עבדו הבנות לילות כימים והתמודדו לא פעם עם מצבים שונים שהקשו על תפקודן. "הפקמ"ציות עבדו תחת מצב של חוסר וודאות וחששו מכישלון מבצעי", היא מספרת. "הן היו נתונות למתח בין קשיים אישיים ועייפות לבין הצורך לייצר רציפות תפקודית ולהמשיך בתפקוד מקצועי לאורך זמן", הוסיפה סטרלינג.

"יש משמעות לתפקיד שלנו"
העבודה האינטנסיבית בזמן המבצע והחזרה לשגרה מיד אחריו לא הותירו לבנות זמן לעבד את החוויות שחוו. "מצד אחד מרגישים סיפוק עילאי על העבודה ומצד שני עולה הקושי ותחושת הבדידות", אמרה רב"ט דורון האס, פקמ"צית בטייסת "אבירי הצפון". "אחרי המבצע, שבו עבדנו בלי הפסקה, הייתה נפילת מתח. הסדנה העלתה לנו את המוטיבציה וגרמה לנו להרגיש שיש משמעות לתפקיד שלנו".

סדנת ההכנה נחלקה לשניים והורכבה מחלק מעשי וחלק עיוני. בתחילתו של היום חולקו הפקמ"ציות מהטייסות השונות בכנף לקבוצות הטרוגניות. בחלקה הראשון של הסדנה כל קבוצה דנה בציפיות מהן בעת מלוי תפקידן, באתגרים העומדים לפניהן ובאמצעים אשר מקלים עליהן. חלקה השני כלל הרצאות שונות על חשיבות ההכנה המנטלית, תפקידה של הפקמ"צית וסיפורים אישיים. "זה היה יום חשוב מאוד. שמענו זו את זו ולמדנו אחת מחוויותיה של השנייה", אמרה טוראי מאיה שפירא, פקמ"צית בטייסת "אבירי הצפון". "הסדנה גרמה לי לבחון את עצמי ונתנה לי כלים מקצועיים וגם חיזקה את קשריי החברתיים עם הבנות משאר הטייסות".