יומן ארועים

Bookmark and Share
אילו חיות נשלחו לחלל? פורסם בתאריך 02.11.2014
תגיות: תעופה עולמית , היסטוריה
היום לפני 57 שנים נשלחה הכלבה לייקה כנוסעת של החללית ספוטניק 2 למסעה בחלל, אך היא אינה היחידה שעשתה זאת. כלבים, קופים, דגים ופרפרים הם רק חלק בעלי החיים שנשלחו לחלל. קראו עוד על סיפוריהם
נעמי צורף

הכלבה לייקה מוכרת לכולנו בשל היותה היצור החי הראשון שנכנס למסלול לוויני כנוסעת של החללית ספוטניק 2 הסובייטית לפני 57 שנים בדיוק. שנים לפני כן החלו לשלוח בעלי חיים שונים לחלל לצורך עבודות מחקר שונות שנמשכות ונעשות גם בימנו. במסע לחלל לקחו חלק כלבים, קופים, דגים, פרפרים ואפילו אצות.

עף על הירח
לא רבים יודעים זאת אבל הראשונים להישלח לחלל היו דווקא זבובים. זבובי הפירות, שלא זכו לתהילה רבה, הוכנסו לטיל V-2 אמריקאי ובשנת 1947 שוגרו אל החלל. שנים לאחר מכן, המשיכו לבחון את יכולות התעופה של חרקים בחלל: פרפרים, דבורים, תולעים וזבובים הועלו למעבורת החלל קולומביה על מנת לבחון את השפעת אי כוח הכבידה עליהם. לצערנו, התולעים היו הניצולות היחידות מפיצוץ המעבורות קולומביה בשנת 2003.

קוסמונאוטית על ארבע
לייקה לא הייתה הכלבה הראשונה שנשלחה אל החלל, אך לפניה בעלי חיים נשלחו רק לטיסות תת-מסלוליות שאינן משלימות הקפה סביב עצם שמיימי כלשהו ולכן היא זכתה בתהילה. שלושה כלבים אומנו להצטרפות לחללית ספוטניק 2 זו אך לבסוף לייקה היא זו שנבחרה. על מנת להכינה לקראת המשימה היא הוחזקה בכלובים קטנים לתקופות של עד 20 ימים, אומנה בצנטריפוגות שמדמות כוחות ג'י של שיגור טיל ובמכשירי הדמיה שמדמים רעשים של חללית.

לאחר שיגור החללית, בעת הכניסה למסלול נתגלו בעיות שמנעו ממערכת הבקרה התרמית לפעול וחלק מהבידוד התרמי נקרע. כתוצאה מכך, הטמפרטורות בתא טיפסו עד ל-40 מעלות צלזיוס. לבסוף ספוטניק 2 נהרסה בכניסה מחדש לאטמוספירה ב-14 באפריל 1958 אחרי 2,570 הקפות במסלול. על-פי עדותו של אחד המדענים שפורסמה בשנת 2002, לייקה מתה תוך חמש עד שבע שעות לאחר שיגורה לחלל מהתחממות יתר.

סיבת מותה לא פורסמה במשך שנים רבות, והפקידים הרשמיים הצהירו שהיא הומתה המתת חסד במזון מורעל או כשאספקת החמצן נגמרה, רוב האנשים בטוחים בכך. פקידים רוסיים רשמיים הביעו צער על כך שנתנו ללייקה למות;.עד היום היא נחשבת לנוסע החי היחיד ששוגר לחלל ללא כל סיכוי לשוב בחיים.

הקוף האיראני
בשנה שעברה הודיעה אירן כי שיגרה קוף לחלל על-ידי טיל ואף כי הוא שב לכדור הארץ בחיים.
"השיגור הוא חלק מהמאמץ האיראני לשלוח אסטרונאוטים לחלל החיצון" , הודיע אז ראש סוכנות החלל האיראנית, חאמיד פאזלי. אולם, ספק רב הוטל בהצהרה זו כאשר המגזין "טיימס" הבריטי ערך השוואה בין שתי התמונות שהציגו האיראנים: זו שלפני השיגור וזו שלאחריו. הקוף נראה שונה בשתי התמונת וישנה אפשרות סבירה שהשיגור לא התבצע או שהקוף מת בדרכו ולצורך ההכרזה על שיגור מוצלח הציגו האיראנים קוף אחר.

 
1 | 2 | 3
 
הכלבה לייקה הייתה  היצור החי הראשון שנכנס למסלול לוויני כנוסעת של החללית ספוטניק 2
הכלבה לייקה הייתה היצור החי הראשון שנכנס למסלול לוויני כנוסעת של החללית ספוטניק 2