יומן ארועים

Bookmark and Share
אחרי המבצע: מספר שיא של קצינים בהגנ"א פורסם בתאריך 30.10.2014
תגיות: מערך ההגנה האווירית , קצינים , מבצע "צוק איתן"
מספר שיא בעשור האחרון של קצינים הצטרפו אמש למערך ההגנה האווירית. הקצינים החדשים יתמכו את התרחבותו והתעצמותו של המערך שלקח חלק משמעותי במבצע "צוק איתן" והמשיך לפעול גם לאחריו
נעמי צורף

קצינים חדשים הצטרפו אמש לשורות מערך ההגנה האווירית (הגנ"א). זוהי כמות קציני ההגנ"א הגבוהה ביותר שסיימה קורס קצינים בעשור האחרון. "סיבה עיקרית לכך היא התעצמות המערך בשנים האחרונות", אמר מפקד המערך תא"ל שחר שוחט. כ-17 אחוזים ממסיימי ההשלמה הן קצינות לוחמות במערך. הקצינים והקצינות ישתבצו בתפקידי פיקוד במערכות ההגנה האווירית השונות: "כיפת ברזל", "חץ" ו"יהלום".

לאורכו של מבצע "צוק איתן" וגם לאחריו התמודד מערך ההגנה האווירית בהצלחה מרשימה עם מגוון איומים: מאות רקטות יורטו במהלך המבצע, שני כלי-טיס בלתי-מאוישים בגזרה הדרומית ואחד בגזרה הצפונית יורטו גם הם בהצלחה וכך גם מטוס סורי שניסה לחדור לשטחה האווירי של מדינת ישראל לפני כחודש. "זו הייתה ההפעלה האינטנסיבית ביותר שידע המערך, חשוב שתבינו שלמערך הזה אתם מצטרפים", אמר תא"ל שוחט לקצינים הנרגשים.

על אף ההישגים המרשימים במבצע, בחיל לא נחים על זרי הדפנה וממשיכים לפעול להגנה בהווה תוך היערכות לאתגרי המחר. "מערך ההגנה האווירית המתפתח מעניק לחיל-האוויר יכולות שטרם ידענו ומוכיח אותן בכל מבחן", אמר מפקד חיל-האוויר האלוף אמיר אשל. "זהו מערך ההגנה האווירית הטוב והמנוסה בעולם.

התעצמותו של המערך בהווה ובעתיד באה לידי ביטוי הן בהקמת סוללות חדשות עבור המערכות הקיימות, והן בהצטרפותן הצפויה של מערכות מתקדמות כמו "שרביט קסמים" שתתמודד עם איומים בטווחים בינוניים ו"חץ 3" שתתמודד עם איומים בטווחים גבוהים ורחוקים מאוד. "המציאות סביבנו מספקת אתגרים והפתעות, אנחנו כאן כדי להגן וחובה עלינו להיות כשירים ולעשות את המיטב", הדגיש מפקד חיל-האוויר. "במשימה כמו הגנת שמי המדינה - רק התוצאות תחשבנה. צפיית העם תלווה את עשייתכם לאורך כל הדרך. אנחנו סומכים עליכם".