יומן ארועים

Bookmark and Share
כך יתנהל מרדף אחר מבריחים בגבול הדרומי פורסם בתאריך 30.10.2014
תגיות: שיתוף פעולה , היחידה לשיתוף פעולה , כוחות קרקע , טייסת "ציפורי המדבר" , ינשוף (בלק-הוק)
תקרית הירי בגבול הדרומי בשבוע שעבר מזכירה כי אחד האיומים על אותו הגבול הוא ההברחות הפליליות. השבוע תרגל חיל-האוויר יחד עם יחידת המסתערבים מרדף אחר מבריחים ומעצרם
טליה יריב ושיר כהן

על רקע תקרית הירי בגבול מצרים בשבוע שעבר, בה נפצעו קצינה ולוחם מכוח קרקל, נערך השבוע תרגיל המדמה מעצר מבריחים בגבול הדרומי. בתרגיל שהתקיים בשטחי האש הסמוכים לשבטה לקחו חלק מסוקי "ינשוף" (בלק-הוק) מטייסת "ציפורי המדבר" ויחידת המסתערבים (ימ"ס), כמו גם היחידה לשיתוף פעולה (יחשת"פ). "ההברחות הן אירוע שמטריד אותנו כבר עשרות שנים. ההבדל הוא שכיום הן הופכות אלימות יותר", הסביר מפקד עוצבת אדום, תא"ל רועי אלקבץ. "המשימה דורשת שיתוף פעולה הדוק בין צוותי-האוויר ללוחמים, והתרגיל הוא שמדגים את הדרישה הזו".

התרגיל דימה הקפצת כוחות מוטסים ורגליים לאירוע הברחה בגבול הדרומי וכלל הטסת כוחות ימ"ס במסוקי "ינשוף" אל המבריחים ולבסוף מעצרם. "הדגש בתרגיל הוא על זיהוי ההברחה והקפצת כוחות", אמר רב-פקד ש׳ מוביל התרגיל מטעם הימ"ס. "על צוות המסוק להבין את מסלול הבריחה ותוך כדי להחליט איפה להנחית את הכוח שעוצר את המבריחים".

מראים נוכחות באזור
המקום בו נערך התרגיל נבחר משיקולים אסטרטגיים: המסלול בו עברו המסוקים היה צמוד לאזור בו שוהים המבריחים בדרך כלל. "התרגיל המשותף מאמן ומתרגל את הכוחות במקרה של הברחה ומרדף", סיפר רס"ן לירון, מוביל התרגיל מטעם היחשת"פ. "הוא נערך קרוב למיקומם של המבריחים בגבול הדרומי במטרה נוספת והיא להראות נוכחות באזור".

בשנים האחרונות, הגבול הדרומי של מדינת ישראל מתאפיין בין היתר בפעילות הברחה של אנשים, סמים ואמצעי לחימה. "בפני הכוחות בדרום עומדים אתגרים רבים", מסביר סא"ל א׳ ראש צוות מכלולי דרום ביחשת"פ. "הכוחות באזור מתמודדים עם זמנים קצרים מרגע זיהוי ההברחה".

 
1 | 2 | 3
 
התרגיל דימה הקפצת כוחות מוטסים ורגליים לאירוע הברחה בגבול הדרומי
התרגיל דימה הקפצת כוחות מוטסים ורגליים לאירוע הברחה בגבול הדרומי