יומן ארועים

Bookmark and Share
30 שנה למבצע "משה": תערוכה בשדה דב פורסם בתאריך 29.10.2014
תגיות: קרנף (הרקולס) , בסיס שדה-דב , מורשת
מבצע "משה" להעלאת יהודי אתיופיה ארצה יצא לפועל לפני שלושה עשורים ובבסיס שדה דב הקימו תערוכה חדשה לציונו. התערוכה שמציגה את סיפורם של העולים הוכרזה כמועמדת לפרס הרמטכ''ל למיזם חינוכי בצה''ל
ורד תללה

אם תגיעו למרכזו של בסיס שדה-דב תחשבו לתומכם כי אתם לא נמצאים כלל בבסיס צבאי, אלא בכפר אתיופי. כשבמרכזו עומדים שלושה בתים עגולים עשויים קש, בתוכם תלויות תמונות אנשים לבושים בבגדי בד לבנים מסורתיים וספר תורה אמהרי פרוש על שולחן לבן. כל זה במסגרת תערוכה חדשה לציון 30 שנה ל''מבצע משה'' להעלאת יהודי אתיופיה שיצא לפועל בשנת 1984 ובמסגרתו עלו כ-8,000 יהודים יוצאי העדה האתיופית. ''בתור מי שהיה מפקד טייסת 'קרנף' (הרקולס), מטוס התובלה הגדול שבאמצעותו העלו את יהודי אתיופיה לארץ, היה לי מאוד חשוב להביא את סיפורה של הקהילה האתיופית'', אמר מפקד הבסיס, אל''ם יהל שמקדם בבסיסו את שילוב בני העדה.

התערוכה שיזמו שלושה קצינים בני העדה האתיופית המשרתים בבסיס, רס"ן איתן פנטהון, סרן ישראל וסרן גטו אלימלך, הוכרזה כמועמדת לפרס הרמטכ"ל למיזם חינוכי בצה"ל. "התערוכה הזאת הוקמה לטובת שילוב בני העדה בבסיס", הסביר רס"ן פנטהון שהוא מפקד גף מבנה בבסיס. "כך חיילים ומפקדים יוכלו יחד ללמוד על התרבות המיוחדת שלנו ועל המסע הקשה שעברנו''.

מקווים שהצגת הסיפור תתרום לשילוב בצה"ל
העבודה על התצוגה החלה לפני כחצי שנה והיא מציגה כלים מסורתיים ותמונות שנתרמו מעמותת ''בהלצ'ין'' וחלקם אף הגיעו מבתיהם הפרטיים של יוזמי התערוכה. התערוכה נפתחת בתיאורים, הסברים ותמונות על אתיופיה ותרבותה, ממשיכה בסיפור המבצע ומסתיימת בחייהם של בני העדה כיום במדינה אלייה ייחלו להגיע. ''אנחנו נותנים רקע למבקרים בתצוגה על אתיופיה בכלל ועל יהדותה בפרט'', סיפר סרן ישראל, קצין זמינות מערכות בבסיס. ''בסופו של דבר אנחנו באים להדגיש בתערוכה את המסע שעברנו בדרך עד המבצע. אני לא מכיר מדינה ששולחת מטוסים כדי להעלות יהודים ארצה וכך להציל חיים''.

התערוכה צפויה להימשך עד סוף חודש נובמבר והשאיפה שהיא תגיע גם לבסיסים נוספים בחיל-האוויר. לביקור בתערוכה מגיעים חיילים ומפקדים גם מבסיסים שונים בחיל. ביום חמישי הקרוב צפויים להגיע לתערוכה חיילים מבסיסים עובדה והטכני. "אנחנו מקווים שהצגת סיפורה הייחודי של הקהילה האתיופית תתרום להמשך שילובם של בני העדה בצה"ל", סיכם סרן אלימלך, מפקד גף אפסנאות כללית בבסיס.

 
1 | 2 | 3 | 4
 
יוזמי התערוכה:סרן גטו אלימלך, רס"ן איתן פנטהון וסרן ישראל
יוזמי התערוכה:סרן גטו אלימלך, רס"ן איתן פנטהון וסרן ישראל

צילום: הגר עמיבר