יומן ארועים

Bookmark and Share
זיהוי דליפות מים יביא לחסכון של מיליונים פורסם בתאריך 27.10.2014
תגיות: חסכון , תקציב , איכות הסביבה
חיל-האוויר נרתם למען חיסכון במים בבסיסים. כמה מהפרויקטים החדשים של מחלקת התקציבים ומחלקת בינוי צפויים לחסוך מיליוני שקלים בשנה באמצעות טכנולוגיה לזיהוי דליפות בתשתיות תת-קרקעיות. החיל הכחול במאבק נגד הנזילות שעולות ביוקר
ורד תללה ואילון טוהר

מהלכים חדשים יביאו לחסכון משמעותי בצריכת המים בבסיסי חיל-האוויר: טכנולוגיה חדשה שתיכנס בשנה הבאה תמפה את תשתיות הבסיסים ותתריע מידית במקרה של נזילה. בנוסף, בחודשים הקרובים ישקיע החיל בטיפול בנזילות הקיימות שהצטברו במשך השנים. שני המהלכים יביאו לחסכון של בין חמישה לשמונה מיליון שקלים, כמו גם תועלת חינוכית וסביבתית.

תשלום המים השנתי של חיל-האוויר עומד על כארבעים מיליון שקלים. החל משנת 2012 נרשמה ירידה של חמישה אחוזים בצריכת המים השנתית בזכות פרויקטים קודמים. ההערכה כי שתי יוזמות חדשות של מחלקת התקציבים ומחלקת בינוי יוכלו לחסוך עוד כ 10 עד 20 אחוזים. "חיל-האוויר הוא חלוץ אמיתי בהרבה פרויקטים", אמר סגן אילן קציר, קצין מדור בסיסים שוטפים. "על רקע השיח על תקציב הביטחון, נחבר את האנשים בשטח לנושא ההתייעלות והחיסכון. בסיסים שחוסכים מוציאים פחות תקציב על תשלומים שוטפים ובכך מתפנה תקציב חופשי שאפשר להשתמש בו כדי להשקיע בחיילים".

איתור חלק מהנזילות, חסכון של מיליוני שקלים
בימים אלה הופץ מכרז לפרויקט לאיתור נזילות בקווי מים של בסיסי חיל-האוויר. החברה שתזכה במרכז תוכל בעזאת שימוש באמצעים טכנולוגיים לזהות דליפות בתשתית. ההערכה היא שבבסיסים בהם התשתיות ישנות יחסית ההוצאות הגבוהות נובעות מנזילות סמויות. ''מערכת טכנולוגית תיתן לנו מענה מצוין לבעיית הנזילות'', אמר סגן קציר. ''מספיק שנצליח לאתר אפילו חלק מהנזילות וכבר נחסוך מיליוני שקלים בשנה".

המערכת צפויה להיכנס לבסיסים תל-נוף, עובדה ורמת-דוד בתחילת שנת 2015. על-פי בדיקה שבוצעה בבסיסים אלו קיימת קיימת הבעיה הגדולה ביותר של הנזילות. על-פי ההערכה, תידרש השקעה של כ-50 אלף שקלים לכל בסיס שתביא לחיסכון של בין שניים לשלושה מיליון שקלים. במידה והפרויקט יצליח הוא יתרחב לבסיסים נוספים.

בקרה שוטפת על צריכת המים
פרויקט נוסף וראשון מסוגו בצה"ל ייקח את הטיפול בנזילות צעד אחד קדימה ויאפשר לחיל-האוויר לבקר באופן שוטף את צריכת המים. מערכת טכנולוגית חדשה תמפה את התשתיות ותתריע באופן אוטומטי על נזילות. מדובר בחיישנים חכמים שיוצבו על הצנרת וישדרו למחשב ברגע שמתרחש משהו חריג בקווי המים, כדי שיטופל באופן מידי. "נוכל לנהל ולבקר את צריכת המים ולהיות פחות תלויים בגורמים חיצוניים", הסביר סגן קציר. "בשביל זה אנחנו צריכים מערכת ניהול חכמה שתיתן לנו מענה שוטף".

פרויקט זה נבחן במהלך החודשים האחרונים וצפוי לרוץ כפיילוט באחד מבסיסי חיל-האוויר למשך כשנה. לאחר מכן, ובהתאם להצלחת הפרויקט תותקן המערכת בשאר הבסיסים. ההערכה היא כי הפיילוט יתחיל כבר בשנה הבאה.

 
1 | 2
 
הטכנולוגיה החדשה תמפה את תשתיות הבסיסים ותתריע מידית במקרה של נזילה
הטכנולוגיה החדשה תמפה את תשתיות הבסיסים ותתריע מידית במקרה של נזילה