יומן ארועים

Bookmark and Share
בין הקצינים החדשים: לוקה בשיתוק מוחין פורסם בתאריך 26.10.2014
תגיות: ביסל"ק , בסיס עובדה
למעלה ממאה קציני חיל-אוויר טריים סיימו היום את קורס הקצינים. בין המסיימים הנרגשים עמדה סגן ענת שלוקה בשיתוק מוחין והתגברה על הקשיים בדרך לדרגות הקצונה. עם סיום הטקס קיבלה אחת המסיימות, חיילת בודדה, הצעת נישואין – והסכימה
דוד גרינוולד

כ-120 צוערים הפכו היום לקצינים בחיל-האוויר. ביניהם סגן ענת, בת 23, בולטת בשורת המסיימים: דרכה אל עבר הדרגות הייתה ארוכה ומתישה משל כולם. על אף מגבלותיה כלוקה בשיתוק מוחין ולמרות שכעתודאית בעלת תואר ראשון בפיזיקה המשרתת כקצינה ביחידת ניסויי הטילים (ינ"ט) של חיל-האוויר, דרגות הקצונה כבר על כתפיה, היא התעקשה לצאת לקורס הקצינים (קק"צ) ולסיימו. "לא רצו להוציא אותי לקורס קצינים, אך לאחר שנה של בקשות חוזרות ונשנות השגתי אישור לצאת לבה"ד 1", היא מספרת. "כעבור שלושה ימים בקורס נקראתי לשיחה עם מפקד הבה"ד, בה הוא אמר לי שלא אוכל להמשיך בגלל המגבלות הרפואיות שלי. לאחר שהוציאו אותי מבה"ד 1 התעקשתי לצאת לקק"צ מיוחדים בבה"ד 12. אחרי ארבעה חודשים של מאמצים של מפקדיי ושלי, השגתי את האישור והגעתי לצריפין".

כשסיימה את בה"ד 12 והגיעה להשלמה החיילית בבית הספר לקצינים (ביסל"ק) בעובדה, הפכה סגן ענת ממיוחדת בין מיוחדים, למיוחדת בין צוערים רגילים. שיתוק המוחין משפיע באופן יומיומי על תפקודה המוטורי ועל התמצאותה במרחב וסגן ענת נאלצה להתרגל לתנאים הקשים שבביסל"ק. היא מספרת שקמה כמעט כל יום שעה לפני כולם כדי להתארגן בזמן למסדר, אך עשתה הכל כדי לא לקבל תנאים מיוחדים. "יש מעט מאוד דברים שבהם אני מרגישה צורך לעצור את עצמי בגלל המגבלה שלי. 99 אחוז מהדברים הם בראש", היא אומרת. "ואין דבר שיכול לנצח כוח רצון חזק". "אין ספק שהיא יכולה להגיע רחוק, לפקד על חיילים ולנהל קריירה צבאית", מסכם מפקדה, סרן ישי שמעון.

"אני יודע שיש על מי לסמוך"
כשהטריבונה המקיפה את רחבת המסדרים של בסיס עובדה התמלאה בחברים וקרובים משפחה נרגשים, נכנסו הצוערים בשורות מסודרות בקפידה אל הרחבה: ה"צעיר" שבמסיימים התגייס לפני עשרה חודשים בלבד והוותיק ביותר משרת כבר 7 שנים בצבא. שלושה מתוך הקצינים החדשים הם בני העדה הדרוזית, שלושה חיילים בודדים ושניים מתוכם נשואים, כאשר לאחד מהם אף נולד ילד במהלך הקורס. רובם מגיעים ממרכז הארץ וכחמישית מתוכם בעלי תואר ראשון. "ממחר תהיו חלק מקבוצה שעוצמתה גדולה מסך חלקיה", אמר למסיימים מפקד חיל-האוויר האלוף אמיר אשל. "המציאות סביבנו משתנה, אוצרת סיכונים ותהפוכות. זו זכות גדולה להימנות על מגני הארץ. אני מביט בכם ויודע שיש על מי לסמוך".

קורס הקצינים האחוד, המתקיים בארבעה מחזורי הכשרה בכל שנה, כולל גם הפעם צוערים במגוון השלמות ביניהן מודיעין, הגנה קרקעית, אבטחת מידע, מבצעים ובקרה. על רקע הדי הפיצוצים של מבצע "צוק איתן", למדו במהלך חצי השנה האחרונה הצוערים על מנהיגות בצה"ל, הייחוד של חיל-האוויר ורכשו מיומנויות שיסייעו להם כקצינים. "חיל-האוויר בנוי מאנשיו ובראשם המפקדים. זה התור שלכם", אמר מפקד בסיס עובדה, אל"ם הראל. "אתם כולכם סמל וביטוי לעוצמה, נחישות ומורשת העם והחיל. העזו, תשאלו, דעו לעצמכם פיקוד ערכי מהו ותמיד תהיו צנועים".
לאחר שזרקו את כובעי הקצינים לאוויר והתחבקו עם בני המשפחה, נכונה להם הפתעה: בן זוגה של סגן מריה, אחת המסיימות, חיילת בודדה שעלתה מאוקראינה ומשרתת כעתודאית, כרע ברך והציע נישואין. הקצינה הטרייה הסכימה.

 
1 | 2 | 3