יומן ארועים

Bookmark and Share
טייס, נווט ומכונן יחד באוויר פורסם בתאריך 23.10.2014
תגיות: צופית (ביצ'קראפט קינג אייר) , מערך התובלה , בית ספר לטיסה
אנשי מערך התובלה נדרשים ביכולת לחלוקת קשב גבוהה ושיתוף פעולה כאשר הקוקפיט שלהם עמוס במיוחד באנשי צוות. אך בהכשרתם בבית הספר לטיסה לומדים הנווטים, הטייסים והמכוננים לומדים להטיס בנפרד. השבוע התנסו החניכים לראשונה באימון משותף
נועה פניגשטיין

בבית הספר לטיסה (ביס"ט) טייסי התובלה, נווטי התובלה והמכוננים מוכשרים בנפרד כאשר נווטי התובלה והמכוננים (נתו"ם) עושים זאת על המטוסים המבצעיים שלהם "קרנף" (הרקולס) ו"ראם" (בואינג 707) ואילו טייסי התובלה לומדים לטוס על ה"צופית" (ביצ'קרפט). השבוע חניכי שלוש המגמות התאחדו לראשונה לאימון שמטרתו להכין אותם לשירותם המבצעי ולשיתוף הפעולה אליו ידרשו. "במשך יומיים החניכים עברו הדרכות משותפות שבסיומן עשו טיסת ניווט מעל בקעת הירדן שהסתיימה בנחיתה במחניים", מסביר רס"ן ג', מפקד חניכי התובלה שבשלב המתקדם. "בטיסה חזרה התקלנו את החניכים בתרחיש פתע, בו הם נדרשו להתמודד עם תנאי מזג אוויר קשים ולטוס בטיסת מכשירים".

הקוקפיט של מטוסי התובלה עמוס באנשי צוות. טייסים, נווטי תובלה ומכוננים נדרשים לשתף פעולה אחד עם השני ולבצע יחד את משימותיו המורכבות של מערך התובלה. למעשה, יום האימון הצפוני של חניכי התובלה הוא ההזדמנות היחידה במהלך הכשרתם בה הם טסים יחד במשימה משותפת ומתאמנים על מיומנות בלתי נפרדת מתפקידם: יכולת לעבוד בצוות.

"אלה אנשים שאנחנו מכירים, חברים שלנו, אבל אף פעם לא יצא לנו לטוס איתם", מספר עמית, חניך במגמת התובלה שהשתתף באימון. "בסופו של דבר בפועל אנחנו נידרש לדעת לעבוד איתם והם איתנו. חשוב לחוות את העולמות האחרים, להתאמן עם אנשים שאתה לא טס איתם בכל יום זו חוויה מאוד מלמדת".

 
1 | 2
 
"אלה אנשים שאנחנו מכירים, חברים שלנו, אבל אף פעם לא יצא לנו לטוס איתם"
"אלה אנשים שאנחנו מכירים, חברים שלנו, אבל אף פעם לא יצא לנו לטוס איתם"