יומן ארועים

Bookmark and Share
מהי חווית משתמש בחיל-האוויר? פורסם בתאריך 22.10.2014
תגיות: טכנולוגיה
"חווית משתמש", מושג אשר מקבל בשנים האחרונות הכרה רחבה בעולם ההיי-טק והנדסת המערכות, בא לידי ביטוי גם בחיל-האוויר. בעידן שבו המלחמה מתנהלת באמצעות מחשבים, כל פריט שמופיע על המסך יכול להשפיע על תוצאתה הסופית של המשימה
נדב ברגר

כמה פעולות היה עליכם לבצע כדי להגיע לכתבה הזו? כמה זמן יקח לכם כדי להבין כיצד מדפדפים בין התמונות שבכתבה? ועד כמה, בסופו של דבר, תהיו מרוצים כשתעברו הלאה לדף הבא? השאלות האלו הן חלק מהפרמטרים לסיכום "חוויית המשתמש"(User Experience) , תחום הצובר תאוצה בשנים האחרונות בעולם כולו וכעת גם בחיל-האוויר.

הכוונה בביטוי "חוויית משתמש" היא לכל מה שמרגיש וחווה אדם בעת שימוש במערכת מסוימת - בין אם מבחינה רגשית, נוחות התפעול או הערך המוסף שהיא מעניקה לו. כך למשל נבחנות מערכות בנגישות שלהן, ברלוונטיות של התוכן שמוצג על המסך ברגע נתון וביכולת של המשתמש להגיע בקלות לתוכן שבו הוא מעוניין.

משמעותי גם בחירום
בתחילת חודש יולי, רגע לפני שמבצע "צוק איתן", ערכה יחידת התוכנה "אופק" את הכנס הצה"לי הראשון בנושא במטרה להביא אותו לתודעת המפתחים השונים בחיל. הכנס שנערך בהשתתפות כ-150 תכניתנים מהיחידה ומיחידות נוספות כגון 8200, אגף התקשוב ויחידת מצפ"ן.
במהלך הכנס, שנועד לחשוף את אנשי היחידה לרבדים נוספים של התחום ולהעלות את המודעות שלהם אליו, הרצו ישראלים מובילים בתחום שבו חלה התקדמות משמעותית בשנים האחרונות. "ההבנה שאם המערכת לא תהיה נוחה אז האנשים יינטשו אותה או יבקשו להוציא גרסה חדשה שלה מחלחלת ביחידה".

ימים אחדים לאחר שהתקיים הכנס הוא הוכיח את עצמו כשהנושא בא לידי ביטוי גם בעת הלחימה, במהלכה פותחו אוסף של גרסאות פיתוח מזורז בחירום למערכת שפותחה ביחידה ומשמשת להתרעה מפני טילים עבור פיקוד העורף. תחום חוויית המשתמש הוכיח את חשיבותו כאשר הוא נכלל ברשימת התכולות המבצעיות לפיתוח של אותה מערכת.

לאור זאת נראה כי התחום יכול גם להשפיע באופן ישיר על יכולות חיל-האוויר בשטח בשטח, ובמקרה הזה על אפקטיביות ההתרעות המגנות בסופו של דבר על חייהם של אזרחי מדינת ישראל. לאור המודעות ההולכת וגוברת והבנת חשיבות התחום, בוחנת היחידה בימים אלה אפשרות להקמת צוות ייעודי שתפקידו יהיה לאפיון חוויית משתמש במרכות המפותחות ב"אופק".

מתאי השליטה ועד לתא הטיס
בעידן הנוכחי מתרכזת הפעילות הצבאית אל מול מערכות מידע המספקות נתונים ומאפשרות את ביצוע המשימה. מערכות כאלו קיימות בתאי השליטה שמהם מנהלים אנשי החיל את הלחימה, בסוללות מערך ההגנה האווירית, בקרונות המשימה של מערך הכטב"ם וכן גם בקוקפיט של מטוסי הקרב. בעת לחימה, נמדדות פעולות רבות במאיות השנייה אשר עלולות להשפיע במידה ניכרת ואף להכריע את גורלן של המשימות. על כן, המערכות צריכות להיות נגישות כמה שיותר למשתמשים השונים.

כשבונים תוכנה כלשהי, חשוב לשים דגש מרבי על כל פרט. "תוכנה שמיועדת להתרעה למשל לא תהיה צבעונית מכיוון שהמשתמש יתקשה לשים לב כשאחת המשבצות מהבהבת בצבע אדום", מסבירה סרן סתיו, מאפיינת חוויית משתמש ביחידת "אופק" והאמונה על הובלת התחום ביחידה.

ישנם דגשים ולבטים נוספים רבים. "חשוב להשתמש בסמלים מוכרים ומוסכמים או לתת למשתמש את האפשרות לדעת האם ברגע נתון התוכנה מעבדת את הנתונים ולכן לא מציגה שום דבר או שהיא נתקעה וכעת הוא צריך להפעיל אותה מחדש". דילמות נוספות הן איזה מידע להציג בתוכנה בצורה בולטת ואיזה להסתיר, מתי להשתמש בהתרעה קולית ומתי בוויזואלית וכיצד לדאוג שגם בעלי עיוורון צבעים יוכלו להשתמש בתוכנה.

 
1 | 2 | 3
 
בעידן הנוכחי מתרכזת הפעילות הצבאית אל מול מערכות מידע המאפשרות את ביצוע המשימה
בעידן הנוכחי מתרכזת הפעילות הצבאית אל מול מערכות מידע המאפשרות את ביצוע המשימה