יומן ארועים

Bookmark and Share
אלפי בני-נוער התארחו היום בבסיסי החיל פורסם בתאריך 21.10.2014
תגיות: בסיסי חיל-האוויר , חינוך
למעלה מ-10,000 תלמידים מילאו היום את בסיסי החיל מצפון ועד דרום. האורחים הכירו את טייסות החיל ושמעו על הפעילות המבצעית ב"צוק איתן", כאשר תלמידים מהדרום אף זכו למבט מקרוב על המערכת שהגנה עליהם בקיץ האחרון
כתבי אתר חיל-האוויר

למעלה מ-10,000 בני-נוער בכיתות י' עד י"א מרחבי הארץ התארחו ביום בבסיסי חיל-האוויר במסגרת המיזם החילי השנתי שלו שתי מטרות עיקריות: העצמת תחושת האחריות האישית בקרב אנשי החיל למוערבות בחברה, לצד חיזוק המחויבות לשירות בקרב בני-הנוער. ״אנחנו החוליה הנוכחית בשרשרת ההגנה על מדינת ישראל, ואתם החוליה הבאה״, אמר מפקד חיל-האוויר האלוף אמיר אשל לבני הנוער שפגש בבסיסים חצור, חצרים ותל-נוף. ״לשרת בצה״ל זו זכות לפני חובה. אנחנו חייבים לזכור שאין לנו ארץ אחרת. עבורנו זו זכות גדולה לעשות דבר לא שגרתי בעל מטרה לאומית. מעבר לתפקדינו היום יומי שהוא שמירה על המדינה, לקחנו חלק בחשיפת בני-הנוער לחשיבותו הרבה של השירות בצה"ל".

סוגרים מעגל: תלמידים מהדרום ביקרו בביסל"א
עבור בני-הנוער תושבי הדרום שהגיעו לסיור בבית-הספר להגנה אווירית (ביסל"א) נראה שמדובר היה בסוג של סגירת מעגל, כאשר הם ראו לראשונה מקרוב את המערכות שיירטו את הטילים שאיימו על בתיהם בקיץ האחרון. "זה משמעותי עבורי לראות את 'כיפת ברזל' במציאות, במיוחד אחרי 'צוק איתן'", שיתף נדב סויפליקי ממיתר. "אתה מבין את החשיבות של המערך ואת הגודל שלו ונחשף לדברים ששומעים עליהם בתקשורת ורואה אותה בעיניים".

במהלך הביקור בבסיסי הטיסה השונים זכו בני-הנוער להתרשם מכלי-הטיס והמערכות וכן ללמוד על הפעילות המבצעית של הטייסות והיחידות במבצע "צוק איתן". "עכשיו זה התור שלכם להתגייס לצה״ל ולהגן על מה שיצרנו ונלחמנו בשבילו עד כה״, אמר תא״ל יואב לאור, מפקד בסיס פלמחים ל-1,500 בני-נוער מבתי-ספר מאיזור המרכז והשפלה שהתארחו בבסיס.

להכיר את הצבא לפני הגיוס
בקרוב יחלו בני-הנוער הללו את תהליכי המיון לצה"ל. עמית ציפורי, שוחר מבית-הספר ליבוביץ' שהגיע לבסיס חצור סיפר שתמיד חלם להיות טייס. "אני כבר מתאמן לגיבוש הטיס ואני מכיר טוב את חיל-האוויר", הוא סיפר. "למרות זאת היום הזה מעניין בשבילי". "הסיור העלה לי את המוטיבציה לגיוס״, הוסיף רון גיאת, תלמיד כיתה י׳ מתיכון חדרה שביקר בבסיס רמת-דוד. ״כל המשפחה שלי שירתה בחיל-האוויר ואני חושב להמשיך את הדרך כטייס או מכונאי״.

הטייסים והמכונאים שהדריכו את התלמידים ביקשו לעודד אותם לשירות משמעותי ולחשוף אותם לפעילות שהם מבצעים יום יום. ״ההצצה שמקבלים בני הנוער אל חייהם של האנשים שעושים את העבודה המבצעית מגבירה בהם את רצון לתרום״, סיפר סרן שחר מטייסת ״הסילון הראשונה״. ״באופן אישי חשוב לי להדריך אותם כי בסופו של דבר הבחירה שלהם תשפיע על העתיד שלנו״. "אם הייתי חווה יום כזה בתיכון הייתי יודע מוקדם מה אני רוצה לעשות בצבא, זה היה מסדר לי את הראש לקראת הגיוס", חיזק סגן ת' מטייסת "העקרב" שבחצור.

הטייס שחזר לבסיס כמורה
הביקור עורר התרגשות לא רק בקרב תלמידי התיכון אלא גם בקרב סגל המורים. רס"ן (מיל') ע' שירת בעברו כטייס "נץ" (F-16a/b) והיום הוא מורה לתנ"ך בבית-הספר בבאר-שבע שהתארח בבסיס נבטים. "ברגע ששמעתי על המיזם ביקשתי להצטרף", הוא משתף. "חיל-האוויר הוא אחד הדברים שמחברים את תושבי ישראל וזה מקור לגאווה. אני גאה לחזור לכאן בתור מורה".

המיזם החילי אמנם נועד למען תלמידי ההווה, אך גם נותן הזדמנות למורי העבר להיזכר במיזמים קודמים בהם נטלו חלק. ״לפני כמה שנים ביקרו בבית-הספר בו לימדתי צוותי-אוויר ואנשי קבע מתל-נוף״, נזכרת המורה רעות אדרי, שהייתה בזמנו מחנכת כיתה י״ב בבית ספר לנוער בסיכון ביפו לו אחוזי גיוס נמוכים. ״במפגש נוצר קשר עמוק בין הטייסים לתלמידים, עד כדי כך שאחד מהם ארגן לתלמידים סיור בבסיס תל-נוף״. עד היום נמצאת אדרי בקשר עם מארגן הסיור דאז וסגן מפקד הבסיס הנוכחי, סא״ל גיא. ״התלמידים הושפעו מאוד מהמפגש והבינו שצה״ל פתוח בפני כל אחד. בסופו של דבר, כולם ללא יוצא מן הכלל התגייסו לצה״ל ואני בטוחה שלאותם מפגשים הייתה השפעה מכרעת״.

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
"זה משמעותי עבורי לראות את 'כיפת ברזל' במציאות, במיוחד אחרי 'צוק איתן'"
"זה משמעותי עבורי לראות את 'כיפת ברזל' במציאות, במיוחד אחרי 'צוק איתן'"