יומן ארועים

Bookmark and Share
כמו "עטלף" במים: כיצד מתרגלים מילוט ימי? פורסם בתאריך 20.10.2014
תגיות: טייסת ה"עטלף" , תרגילים ואימונים
מסוק שנוחת בלב הים, ככל הנראה לא יצא ממנו כשהוא שלם. כיצד מצליחים אנשי הצוות להיחלץ? טייסת "מגיני המערב" נסעה עד לארצות הברית כדי לתרגל את התרחיש הקיצוני
נועה פניגשטיין

אנשי הצוות של "מגני המערב" מרמת-דוד מבלים לא מעט שעות מעל הים התיכון. הטייסת שמפעילה את מסוק ה"עטלף" (פנתר), היא טייסת הסיוע הימי של חיל-האוויר ועיקר פעילותה הוא סיוע לחיל-הים במשימותיו מן האוויר יחד עם היכולת לנחות ולהמריא מהסטי"לים (ספינות טילים). המשימה הייחודית אותה הם מבצעים מעמידה אותם בפני איום הנטישה לים בתדירות גבוהה מזו של טייסות אחרות.

מסיבה זו, אנשי הטייסת - הטייסים, המכונאים המוטסים והקס"מים (קציני סיור ימי) - טסו עד לארצות הברית כדי לבצע אימון מיוחד: מילוט ימי. "מסוק שנוחת בים כנראה ישקע או יתהפך מהר מאוד", מסביר רס"ן מ', סגן מפקד הטייסת. "הסכנה המרכזית היא שאנשי הצוות יאבדו את ההתמצאות בתוך המים. חלקים מהמסוק עלולים להישבר, החושך מוחלט ולא כדאי להיתפס לא מוכן ברגע שכזה".

לא אימון של פעם בחיים
כל טייסות המסוקים של חיל-האוויר נדרשות לבצע את האימון, אך בעוד שרובן מתרגלות זאת פעם בחיים, אנשי טייסת "מגני המערב" נדרשים לנסוע למאמן פעם במספר שנים. "האימון הזה חשוב מאוד עבורנו וקשה במיוחד לתרגל אותו בארץ", מדגיש רס"ן מ'. "זה אמנם תרחיש קיצוני מאוד. אבל אנחנו צריכים להתאמן גם למצבים המפחידים והמאתגרים ביותר".

כדי לבצע את האימון הייחודי, נסע צוות המסוק למתקן אזרחי בארצות הברית בו מתאמנים גם טייסי הצבא האמריקאי. המאמן מכיל בריכת מים גדולה מאוד, יחד עם מתקן שמדמה את גוף המסוק. אנשי הצוות ירדו כאשר הם בתוך "גוף המסוק" אל המים, שם הם התהפכו ונדרשו להימלט ולעלות בחזרה לאוויר. "האימון הזה מאתגר במובן המנטלי הרבה יותר מאשר בזה הפיזי", מספר רס"ן מ'. "כאשר אתה למעשה כלוא מתחת למים, הגוף נכנס ללחץ כבד. הסוד הוא לדעת איך להישאר רגוע מתחת למים, כדי להצליח להשתמש במכשירים שלצדך ולהיחלץ".

 
1 | 2 | 3
 
"האימון הזה מאתגר במובן המנטלי הרבה יותר מאשר בזה הפיזי"
"האימון הזה מאתגר במובן המנטלי הרבה יותר מאשר בזה הפיזי"