יומן ארועים

Bookmark and Share
מסע בזמן: סיפורו של קורס הטיס הראשון פורסם בתאריך 13.10.2014
תגיות: תערוכות אוויריות , קורס טיס , משפח"א
תערוכה בשם "כובשי השחקים" מוצגת בימים אלו בקיבוץ דגניה ומספרת את סיפורו של קורס הטיס הראשון של חברת "אווירון". משיעורי הדאייה במועדון ה"שחף" ועד לכנפי הטיסה המוזהבות, אתם מוזמנים למסע בעקבות חלוצי הטיס הישראלים
נעמי צורף

תערוכה חדשה המציגה את סיפורו של קורס הטיס הראשון של חברת "אווירון" נפתחה ב"בית גורדון" שבקיבוץ דגניה א'. סיפורו של הקורס נושא על כנפיו את סיפורם של חלוצי הטיס הישראלים שלאחר קום המדינה היוו את התשתית להקמתו של חיל-האוויר. אוצרת התערוכה היא עמליה אילן, בתו של יצחק נול ז"ל שהיה אחד מחניכי הקורס ונהרג במלחמת השחרור בקרב על צמח. "כשאבי נהרג הייתי בת שנתיים ואין לי זכרונות ממנו", היא מספרת. "הרעיון להקים את התערוכה קונן בי זמן רב ובמהלך העבודה חשתי שהצלחתי ללמוד על אבי שלא הכרתי".

קורס הטיס בו השתתף אביה של עמליה נפתח בשנת 1937 אך בשל המצב הביטחוני המתוח באותה התקופה נאלצו להפסיקו ולכן הוא הסתיים רק שנתיים מאוחר יותר. בתומו, קיבלו את כנפי הטיסה תשעה טייסים, שהיו חברי ההגנה וחברים במועדון ה"שחף", קלוב תעופה שהוקם בעמק הירדן באותה התקופה. במועדון רכשו חניכי הקורס ניסיון תאורטי באווירודינמיקה וניסיון מעשי בדאייה. "איזור עמק הירדן היה בחירה אסטרטגית לקיום הקורס מפני שהיה מלא בישובים יהודיים ורחוק מעיני הבריטים ולכן גם כאשר הוקמה חברת 'אווירון' המשיכה לפעול באיזור", הסבירה עמליה. "זו אחת הסיבות שבחרתי לערוך את התערוכה כאן ולא בתל-אביב, חשוב לי שידעו ששורשי התעופה הישראלית נעוצים כאן".

"אני גאה שאבי היה מראשוני הנועזים"
עמליה מספרת שאביה הביא איתו את שיגעון הטיסה למשפחתה. "אחרי מות אבי, אחי הבכור ארנון, ביקש להתנדב לשירות בחיל-האוויר כטיס". בשנת 1953 נהרג אחיה ששרת בטייסת "העמק" יחד עם חברו דוד אברמסון בהתרסקות מטוסם בהר כנרת. "מבחינתי התערוכה היא גם מחווה גדולה לחיל-האוויר על שליווה אותנו לאורך השנים ביחס אישי ומתמיד", מספרת עמליה. "עד היום, כ-60 שנים לאחר מותו של אחי אנשי החיל והטייסת שומרים על קשר עם משפחתי ואני מעריכה אותם על כך מאוד, אני לא חושבת שהתייחסות כזו למשפחות שכולות קיימת בחילות אחרים".

בנוסף, מספרת עמליה שבעינה הפכה התערוכה רלוונטית יותר לאחר אירועי הקיץ האחרון. "התערוכה מציגה את צעדיו הראשונים של החיל, אני גאה שאבי וחבריו היו מראשוני הנועזים שהיוו בסיס למה שיש היום: חיל אדיר ומרשים ביכולותיו".

תערוכת "כובשי השחקים" מוצגת בבית גורדון שבקיבוץ דגניה א'
שעות פתיחה:
ימים א'-ה' 10:00-14:00
ימי שישי 10:00-13:00

 
1 | 2 | 3
 
עמליה אילן היא בתו של יצחק נול ז"ל שהיה אחד מחניכי הקורס ונהרג במלחמת השחרור
עמליה אילן היא בתו של יצחק נול ז"ל שהיה אחד מחניכי הקורס ונהרג במלחמת השחרור

צילום: גיא אשש