יומן ארועים

Bookmark and Share
הכירו את האורחים שחיל-האוויר מכניס לסוכתו פורסם בתאריך 08.10.2014
תגיות: שיתוף פעולה , חגים ומועדים
מנהג האירוח נחשב למצווה וחג הסוכות מהווה הזדמנות להתקבץ יחדיו בסוכה. גם חיל-האוויר נוהג לארח ולהתארח, אמנם לא מתוך מצווה אלא מתוך ערך מבצעי. כך, פגשו טייסי החיל בשנים האחרונות אמריקאים, איטלקים, יוונים ובולגרים
דוד גרינוולד ושיר כהן

חג סוכות מהווה הזדמנות עבור העם היהודי זמן להתקבץ כולם יחד זה בסוכתו של זה ומנהג האירוח אף נחשב מצווה. גם בחיל-האוויר נוהגות טייסות להתארח בבסיסים שונים ואף לארח חילות-אוויר זרים ולהתארח בהם. למרות שהמפגשים לא נוצרים בשל המצווה שכרוכה בדבר אלא דווקא הערך המבצעי וההדרכתי שנובע מן האימונים המשותפים, חווית הטיסה בשמי מדינה אחרת תוך שיתוף פעולה עם טייס המדבר בשפה זרה היא שונה לחלוטין.

אמריקאים, איטלקים ויוונים טסים ביחד
גם לאירוח יש יתרונות משלו אותם למדו אנשי חיל-האוויר הישראלי בחודש נובמבר במהלך תרגיל ה"בלו-פלאג". במשך שבועיים שהו בשמי המדינה מטוסי קרב אמריקאים, איטלקים, יוונים וישראליים כחלק מהתרגיל הרב-לאומי הראשון מסוגו והגדול ביותר בתולדות חיל-האוויר הישראלי. לצורך התרגיל התכנסו בבסיס עובדה המטוסים והטייסים שהגיעו מרחבי העולם. יחד, הם התאמנו במשך שבועיים על שיתופי פעולה אוויריים במגרש אווירי שהתפרס על כשני שליש מהמדינה. אל מול הכוח הבינלאומי, התייצבה טייסת ביום האויב "הדרקון המעופף", שכהרגלה הקשתה על הטייסים ה'כחולים' כשתקפה אותם מן האוויר ומן הקרקע. התרגיל אמנם נוצר בהשראת ה'רד-פלאג', תרגיל רב-לאומי המתקיים מדי שנה בארה"ב, אך גם הגרסה הישראלית הייתה להצלחה גדולה ובחיל-האוויר מתכננים לארח אותו שוב מדי שנתיים.

לומדים עם הבולגרים
חלק משמעותי מזמנו של חיל-האוויר, מוקדש לנושא שיתוף הפעולה עם חילות-אוויר זרים. לעיתים מגיעים אורחים לשטחי האימון בישראל ולעיתים ממריאים צוותים ישראליים לנקודות שונות ברחבי העולם כדי להכיר שיטות חדשות, שטחי אימון לא מוכרים ושותפים חדשים. במהלך חודש אוגוסט של השנה שעברה, יצאו טייסות הקרב מבסיס חצור לאימון משותף עם חיל-האוויר הבולגרי, עמו נרקמו יחסים קרובים בשנים האחרונות. "כשאתה טס מול מישהו שמשתמש במטוס הספציפי של האויבים שלך ופועל לפי תורת הלחימה הספציפית בה הם משתמשים, אתה יכול להתחיל להבין איך עשוי קרב עתידי להיראות", סיפר אז רס"ן י', שהיה סגן מפקד טייסת "הקרב הראשונה". "בשונה מטייס קרב ישראלי המדמה את האויב, המערכות שלנו שונות, דרך התקשורת שלנו עם הבקר משתנה ודרך הפעולה של כל אחד מאיתנו שונה בתכלית. בסך הכל זו הייתה חוויה שהראתה לנו שהאימונים משתלמים".

הפריסה היוונית שלי
בשונה מן המטוסים של חיל-האוויר הבולגרי, מטוסיהם של היוונים הם דווקא מטוסי קרב מסוג F-16 בדומה לאלו של חיל-האוויר הישראלי. הלמידה המשותפת שמבצע כל צד במהלך הפריסה לבסיס זר או האירוח בבסיס הקרוב לביתך מושפעת רבות גם מההבדל והדמיון בתרבות של כל אחד מהצדדים. "החינוך שלנו מושתת על מורשת והיסטוריה ואני בטוח שחיל-האוויר שלכם מזדהה עם ההערכה שלנו לסיפורים מהעבר", סיפר בחיוך קצין יווני במהלך פריסה של חיל-האוויר ליוון בדצמבר של שנת 2012.

חלק מהמסקנות של חיל-האוויר מהפריסה בה התגלו כל-כך הרבה נקודות דמיון היא שניתן ללמוד גם איפה שנדמה מוכר. אך גם מהשוני חשוב ללמוד. "אין ספק שהדרך הטובה ביותר לתרגל את צוותי-האוויר בפעילויות אותם יפגשו בעתיד, היא להוציא אותם מהמסגרת שהם מכירים", אמר אז אלוף חגי טופולנסקי, כיום ראש אגף כוח אדם. "אנחנו מתאמנים על אתגרים שבבוא היום ניאלץ לעמוד מולם וזה שונה לחלוטין ממה שקורה בארץ: מזג האוויר, ההרים ובעיקר הטווחים הארוכים. כך מתרגלים את הזרוע הארוכה של חיל-האוויר".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
במשך שבועיים שהו בשמי המדינה מטוסי קרב אמריקאים, איטלקים, יוונים וישראליים
במשך שבועיים שהו בשמי המדינה מטוסי קרב אמריקאים, איטלקים, יוונים וישראליים