יומן ארועים

Bookmark and Share
מטוס קרב סורי יורט בגבול הצפוני פורסם בתאריך 23.09.2014
תגיות: פטריוט , פעילות מבצעית , גזרה צפונית
מטוס מסוג "סוחוי-24" שחדר הבוקר לשטחה האווירי של מדינת ישראל יורט על-ידי אנשי מערכת "פטריוט". כלי-הטיס חדר למרחק של כ-800 מטרים בתוך שטח מדינת ישראל. שברי המטוס נפלו בסוריה
מערכת אתר חיל-האוויר

מטוס קרב סורי, מסוג "סוחוי-24" דו-מושבי, יורט הבוקר בגבולה הצפוני של מדינת ישראל. המטוס יורט על-ידי אנשי מערך ההגנה האווירית באמצעות מערכת "פטריוט". כלי-הטיס חדר בשעה 8:57 למרחק של כ-800 מטרים בתוך שטח המדינה. מרגע קבלת ההחלטה ומתן הפקודה ועד הפלת המטוס חלפה דקה. שברי המטוס נפלו בסוריה, ככל הנראה צוות-האוויר נטש ופונה לקבלת טיפול רפואי.

מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה, נרשמה קפיצה של עשרות אחוזים בהיקף ההזנקות לאוויר של מטוסי חיל-האוויר, זאת על-מנת למנוע חדירה למרחב האווירי של ישראל. הדריכות בגבול הצפוני הוכיחה את עצמה בעבר, כאשר לפני כחודש יורט כלי-טיס בלתי מאויש אשר זוהה באזור קוניטרה, גם הוא על-ידי מערכת "פטריוט".

מטוס ה"סוחוי-24" שיורט הינו מטוס דו-מושבי. המטוס מיועד למשימות תקיפה. חיל-האוויר הסורי הוקם בשנת בשנת 1946 ומפעיל כיום כ-700 כלי-טיס. הפלת מטוס סורי אחרונה על-ידי חיל-האוויר הישראלי התרחשה בנובמבר 1985 אז הופלו שני מטוסי מיג 23 ע"י מטוסי קרב מסוג "בז" (F-15).
המרחב האווירי של ישראל הוא קו אדום בהגנה על אזרחי המדינה ונכסיה ובדקות בודדות יכול מטוס קרב להגיע למרכז הארץ. תהליך קבלת ההחלטות בנוגע להפלת מטוס אויב שחדר לגבולות המדינה הינו תהליך סדור ומתורגל רבות בחיל.

 
1 | 2 | 3
 
מרגע קבלת ההחלטה ומתן הפקודה ועד הפלת המטוס חלפה דקה
מרגע קבלת ההחלטה ומתן הפקודה ועד הפלת המטוס חלפה דקה

תמונת ארכיון