יומן ארועים

Bookmark and Share
מתוכנת אימונים לאתגר הסייבר השנתי פורסם בתאריך 15.09.2014
תגיות: טכנולוגיה , סייבר
במסגרת כנס הסייבר הבינלאומי שנערך באוניברסיטת תל-אביב, השתתפו אנשי יחידת "אופק" של חיל-האוויר בתחרות סייבר. משתתפים מכל העולם ניסו לפרוץ אל תוכנה שפותחה ביחידה. "לא האמנו שארגון צבאי יכול לפתח פרויקט כל-כך מורכב"
נועה פניגשטיין

מערך ההגנה בסייבר של חיל-האוויר הוא מן המפותחים והמתקדמים בצה"ל, כאשר היום תוכנה שפיתחו אנשי יחידת "אופק" השתתפה לראשונה באתגר סייבר בינלאומי. התחרות נערכה במסגרת כנס הסייבר הבינלאומי הרביעי שאירחה אוניברסיטת תל-אביב ובו השתתפו 45 מדינות ומעל 100 מרצים מבכירי עולם הסייבר. "פיתחנו באופק אפליקציה שאותה צריך לפרוץ", מספר סא"ל מאיר, ראש ענף ההנדסה ביחידה. "מטרתה המקורית הייתה לתרגל את התוכניתנים וההאקרים בחיל-האוויר".

בשנה האחרונה עמלו צוות "שוליית הקוסם", שאחראי על תרגול החיל בהגנה בסייבר, על שדרוג הפלטפורמה והפיכתה למוצר מתקדם מאוד בה שולבו תרחישים רחבי היקפים. התוכנה עלתה לענן של חברת "אמזון" וכך אנשי סייבר מכל העולם ניסו לנצח ולהגיע לתחרות. "בעקבות הצלחת התוכנה פנינו למארגני האתגר והשנה 140 משתתפים התחרו באתגר המקדים, מול התוכנה שאנחנו פיתחנו".

פתרון טכנולוגי, מקצועיות אינסופית
"לא האמנו שארגון צבאי יכול לפתח פרויקט כל-כך מורכב וברמה כה גבוהה", מודה גיא מזרחי, אחד מההאקרים המוכרים ביותר בישראל וממארגני האירוע. "המארגנים היו מאוד סקפטיים", מוסיף סא"ל מאיר. "אבל אחרי שהם ביקרו ביחידה ובדקו את הפלטפורמה הם הופתעו מהידע האנושי של הצוות ומרמת האתגרים שהציבה התוכנה והחליטו לשלב אותנו באתגר".

למעשה, באתגר השנתי הבא התוכנה שפיתחו אנשי "אופק" תהיה הפלטפורמה הראשית בה יתחרו המשתתפים באתגר. "בתור מישהו שצמח בעולם הסייבר של צה"ל, עדיין התרשמתי מאוד מהיכולות של 'אופק'", מספר מני ברזילי, גם הוא ממארגני התחרות. "הם יצרו פתרון טכנולוגי ברמות איכות של מוצר מסחרי, עבדו ללא הרף ונתנו מענה איכותי במקצוענות אינסופית".

"הכנס בעל חשיבות לאומית"
כנס הסייבר הוא חלק ממגמת העלייה במודעות לעולם הסייבר במערכת הביטחון ובכלל. "הכנס הוא בעל חשיבות לאומית ומטרתו היא קידום הפעילות בישראל שהפכה למרכז סייבר עולמי", מסביר ברזילי. "אתגרים ותחרויות מסוג זה עוזרים לחשוף אנשים מבריקים".

יחד עם זאת, ביחידת "אופק" שמחים על שיתוף הפעולה עם תעשיות הסייבר והאקדמיה. "אנחנו לומדים מהטובים ביותר", מספר סא"ל מאיר. "תפיסת העולם שלנו היא לשאוף למצוינות בתחומנו. עצם המפגש הייחודי עוזר להפוך אותנו לטובים ביותר בתחום".

 
1 | 2 | 3
 
"אתגרים ותחרויות מסוג זה עוזרים לחשוף אנשים מבריקים"
"אתגרים ותחרויות מסוג זה עוזרים לחשוף אנשים מבריקים"