יומן ארועים

Bookmark and Share
מעופרת יצוקה לצוק איתן פורסם בתאריך 31.08.2014
תגיות: פעילות מבצעית , עופרת יצוקה , עמוד ענן , מבצע "צוק איתן"
עם פתיחתו של מבצע "צוק איתן" עלו השוואות לקודמיו שהתרחשו באותה הגזרה. למרות שעל פני השטח נראה שיש דמיון רב בין המבצעים האחרונים, כל אחד מהצדדים הנלחמים התפתח וניתן היום למתוח גם קווים המבדילים את המערכה הנוכחית מקודמותיה
שני פומס

גזרת עזה אינה חדשה או בלתי מוכרת לאנשי חיל-האוויר. זאת זירה שהחיל התמודד איתה מספר פעמים בשנים האחרונות במהלך המבצעים "עופרת יצוקה" ב-2008 ו"עמוד ענן" ב-2012. הסיבה להתחלת כל אחת מהמערכות הללו וגם לזאת הנוכחית היא זהה: מדינת ישראל יצאה אליהן מתוך הבנה ברורה שהמצב בו אזרחים ישראליים מוחזקים כבני ערובה על-ידי משגרי הרקטות הוא בלתי נסבל.

במהלך שלושת המבצעים צה"ל נישען רבות על יכולות הזרוע האווירית שלו בזמן שהחמאס עבד בשיטת שיגור הרקטות. למרות דמיון זה, אפשר להצביע גם על מספר הבדלים בין השלושה. "קביעת מועד פתיחת המבצע במקרה של 'צוק איתן' הייתה פחות בשליטה שלנו", מונה שלמה ברום, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS), את אחד מהם. "גם בפעמים קודמות המערכות היו תוצאה של התדרדרות: הייתה הפסקת אש והתחדשות הירי לשטח ישראל וזה התפתח בצורה הדרגתית. ההתפתחות ההדרגתית של המשבר אפשרה לבחור את עיתוי הפתיחה".

בניגוד לשני המבצעים הקודמים, "צוק איתן" לא נפתח ב"מכת פתיחה", אלא המשיך פעילות תקיפה שהייתה בשבועות שקדמו לו. "תחילת עופרת יצוקה הפתיעה את הצד השני", הוא אומר. "היא הביאה עליו מכה כואבת בהתקפות רבות על מטרות של החמאס. ב'עמוד ענן' זה התבטא בתקיפת המפקד הצבאי של החמאס. במבצע הזה לא היה מטס פתיחה כנראה בגלל שלא שלטנו לגמרי על העיתוי".

ההבדלים בין התמרונים הקרקעיים
ביומו השמיני של "עופרת יצוקה" הוחלט על מהלך קרקעי ובדומה לכך גם ביום התשיעי ללחימה ב"צוק איתן". "נקודה מעניינת היא שיש שוני באופי המבצעים הקרקעיים", הוא טוען. "בעופרת יצוקה נכנסו עמוק יחסית לשטח הפלסטיני באזורים לא בנויים". לעומת זאת, המטרה של התמרון הקרקעי ב"צוק איתן", הייתה טיפול במנהרות בליווי של חיל-האוויר. "המהלך הקרקעי במבצע הנוכחי היה באזורים הסמוכים לגבול הגדר, הייתה כניסה ולחימה בשטחים בנויים עם מטרה מוגדרת לטפל באיום המנהרות".

נראה שבשטח הבנוי בו אנשי החמאס קרובים מהלוחמים מטרים ספורים, שיתוף הפעולה בין חיל-האוויר לכוחות היבשה דרוש עוד יותר. "אפשר להגיד ששיתוף הפעולה בין החילות התבטא יותר בלחימה הנוכחית מכיוון שהיה צורך רב בעזרה של חיל-האוויר כאשר הכוחות נקלעו למצוקה".

"ניצחנו בתחרות הזאת"
המערכה הנוכחית התאפיינה בהתרחבות טווח הטילים. עם זאת בניגוד ל-2008, כאן השתתפה שחקנית נוספת: מערכת "כיפת ברזל". המערכת שהוכיחה את עצמה לראשונה ב"עמוד ענן" על ידי למעלה מ-400 יירוטים מוצלחים הוכיחה את עצמה בשנית, כאשר לוחמי "כיפת ברזל" יירטו 735 רקטות במהלך "צוק איתן". "ב'עמוד ענן' יכולת ההגנה האקטיבית הייתה עוד בראשיתה", הוא אומר. "בעימות הנוכחי, באמצעות שילוב בין ההגנה אקטיבית נגד טילים, מערכת התרעה יעילה ומקומות מוגנים יותר, ההתרשמות שלי היא שבמישור התמודדות מול רקטות כנגד ישראל אנחנו ניצחנו בתחרות הזאת".