יומן ארועים

Bookmark and Share
מחלצים בכל מצב: 20 שנות "ינשוף" פורסם בתאריך 16.08.2014
תגיות: ינשוף (בלק-הוק) , פעילות מבצעית
מסוקי ה"ינשוף" שהשתתפו בכמאה פינויים במהלך מבצע "צוק איתן" סוגרים היום שני עשורים. עם עבר שכולל עיטורי צל"ש הרמטכ"ל ועתיד שצופן בחובו איחוד גיאוגרפי ושיפורי מערכות, אפשר להיות בטוחים שגם השנים הבאות תהינה מלאות פעילות עבור הטייסות
נדב ברגר

זה קרה לפני 20 שנה בדיוק: ב-16 באוגוסט נחת בישראל מטוס גלאקסי C-5 ובתוכו חמישה מסוקי "ינשוף" (בלק-הוק) ראשונים. הם עשו את דרכם מאמריקה הרחוקה ועד לביתם החדש: טייסת "החרב המתהפכת" שבבסיס חיל-האוויר בפלמחים. יומיים לאחר מכן הגיעו חמישה מסוקים נוספים וביחד הם פתחו עידן חדש בעולם מסוקי הסער של חיל-האוויר. מסוקי ה"ינשוף" מאופיינים בגודלם הקטן ביחס למערך ה"יסעור" (CH-53) הוותיק - מה שמקנה להם זריזות רבה יותר, יכולת שרידות גבוהה ואפשרות לנחות בשטחים צפופים ומאוימים.

באים לשלום, ממשיכים ללחימה
מסוקי ה"ינשוף" הראשונים שהגיעו ארצה היו מעודפי הצבא האמריקאי והיוו חלק מחבילת תמיכה ביטחונית לקראת הסכמי אוסלו. אך השלום המיוחל לו ציפו בתקופת הסכמי אוסלו לא קידם את פניהם של המסוקים וגם לא את פניהם של עשרות הינשופים שבאו אחריהם. במרוצת השנים, לקחו טייסות ה"ינשוף" חלק באין-ספור משימות חילוץ ופינוי נפגעים, הסקת כוחות ומבצעים שנותרו עלומים גם כיום.

במהלך ימי מבצע "צוק איתן" פעלו המסוקים ללא הרף וביצעו כמאה פינויים, שניים מתוכם מתוך שטח רצועת עזה. "לא פעם היינו במצב שבו כל מסוקי הכוננות של הטייסת היו באוויר, כשהצוותים רק חזרו לטייסת ותוך רבע שעה כבר היו צריכים להמריא למשימה הבאה שלהם", מעיד סא"ל גיא, מפקד טייסת "החרב המתהפכת". "פינוי מהחזית הוא לא דבר של מה בכך - חלק מהפינויים התבצעו בשיתוף פעולה עם כטב"מים, אש מסוקי קרב ומטוסי קרב וכוחות ארטילריה. התחושה היא שכשאתה מבצע את הפינוי אתה בתוך שדה הקרב ולא משנה מה הסיכון, את הפצועים אתה מוציא".

פינויים תחת אש
רגעי השיא של המערך, בהם הוא הוכיח פעם אחר פעם את איכותו ונחיצותו, היו במלחמת לבנון השנייה בשנת 2006. שלוש יחידות בלבד זכו בסיום המלחמה לקבל את צל"ש הרמטכ"ל ליחידות, שתיים מהן היו טייסות הינשוף - "החרב המתהפכת" ו"ציפורי המדבר" שבצעו במהלך הלחימה למעלה מ-110 משימות של חילוץ פצועים, עשרות מהן לאור יום ובאזורים מורכבים. "בניגוד לתפיסה המקובלת, שלפיה יבוצע הפינוי בהיטס מעורף מרחב הלחימה, בוצעו רוב הפינויים מתוך שדה הקרב, כשהמסוקים חשופים לאש האויב", נאמר בטקס הענקת הצל"ש שהתקיים בספטמבר 2007. "הטייסות נענו לכל קריאה, ושבו לאותם אזורים, לעתים מוכי אש, פעמים מספר באותו יום, אף על פי שצוותי המסוקים חשופים שוב ושוב, באוויר ועל הקרקע, לאש האויב".

בשנת 2015: איחוד גיאוגרפי
מאז הגיעו לארץ הינשופים הראשונים, הם עברו שינויים למכביר: דגמים חדשים ומשוכללים יותר נחתו בארץ ושלל מערכות מתקדמות הותקנו בהם במהלך שדרוגים שונים שעברו המסוקים. במהלך שנת 2015, כחלק מתוכנית ההתייעלות הצה"לית, צפוי להתבצע איחוד גיאוגרפי של המערך כשטייסת "ציפורי המדבר" תחבור לאחותה ותשכון לצדה בבסיס פלמחים, תוך כדי שימור גף כוננות בבסיס חצרים.

בבסיסם החדש ימשיכו המסוקים לעבור השבחות ביניהן מזגן שעתיד להתחיל את תהליך ההתקנה במסוקים במהלך השנה הבא, לו הם מחכים כבר 20 שנה. בינתיים, למרות שדווקא בהיעדרו הפך המזגן לאחד מסמלי המערך, ימשיכו מסוקי ה"ינשוף" לפעול לחילוץ ופינוי ככל שיידרשו.

 
1 | 2
 
טייסות ה"ינשוף" לקחו חלק באין-ספור משימות חילוץ ופינוי נפגעים
טייסות ה"ינשוף" לקחו חלק באין-ספור משימות חילוץ ופינוי נפגעים

צילום: הגר עמיבר