יומן ארועים

Bookmark and Share
מתעצמים: מטה מבצעי חדש לחיל-האוויר פורסם בתאריך 10.08.2014
תגיות: מפקד חיל-האוויר , ראש מטה חיל-האוויר
בצל הפסקת האש נפתח ביום חמישי המטה המבצעי החדש של חיל-האוויר. לראשונה מאז מלחמת יום-הכיפורים, נעשה שינוי משמעותי במבנה החיל שמטרתו לשפר את יכולותיו המבצעיות
נעמי צורף ונועה פניגשטיין

המטה המבצעי בחיל-האוויר אחראי על תכלול, תכנון והפעלת כל הפעילות המבצעית של החיל. מאז מלחמת יום-כיפור לא חלו שינויים משמעותיים במטה בעוד חיל-האוויר התפתח והשתנה ללא הכר, עד היום. "בחלוף ארבעה עשורים אנו ניצבים שוב באותה נקודה, אך הפעם לא מתוך משבר, אלא מתוך נקודת עוצמה של חיל שגדל ומתפתח", אמר ראש להק-אוויר, תא"ל עמיקם נורקין, שהוביל את תהליך ההקמה. "שקדנו שנתיים על ניתוח הצרכים ודרכי הפתרון, הגדרנו, תרגלנו והיום יוצאים לדרך", אמר בנאומו מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל.

הביטוי הבולט ביותר לשינוי במטה המבצעי הוא פתיחתו של להק חדש: להק מבצעי-אוויר, בראשו יעמוד תא"ל תומר בר, מפקד בסיס תל-נוף לשעבר. "חיל-האוויר מוכיח שוב את היותו חיל מוביל, יוזם, רלוונטי וגמיש המתאים עצמו לצורכי השעה והמחר על-מנת לממש את ייעודו כזרוע המחץ של צה"ל", אמר ראש מבצעי-אוויר (רמ"א) החדש בטקס החלפת הפיקוד. "בהקמתו של הלהק החיל מותאם יותר למשימותיו, ערוך נכון יותר וממוקד יותר".

"שלם מבצעי רב עוצמה"
עד כה, תחום המודיעין והשליטה במבצעים לא היו תחת כנפיו של ראש מחלקת המבצעים. עם השינוי הארגוני, תרוכז כל הפעילות המבצעית תחת פיקודו של תא"ל אחד. "פתיחת המטה מבטאת מימוש תהליך מרכזי בחיל-האוויר, בעל חשיבות ביטחונית לאומית", אמר מפקד חיל-האוויר. "השינוי יחזק את יכולות המודיעין, היכולות ההתקפיות, ההגנתיות ואת השילוב עם כוחות היבשה".

להק מבצעי-אוויר, יעבוד בשיתוף עם להק מודיעין ולהק השתתפות ומסוקים, גם בו נעשה שינוי ארגוני שמטרתו העיקרית היא לחזק את הקשר עם כוחות היבשה. "השילוב בין הלהקים ייצור שלם מבצעי רב עוצמה, שיפעיל את החיל במבנה חדש ומותאם לאתגריו וליכולותיו ובעיקר - לאחריות המוטלת עליו המתאפיינת בגידול מתמיד".

ההשלכה הראשונה של השינוי המהותי במבנה חיל-האוויר ובמשימות אליהן הוא נערך, היא הגדלת כוח האדם. אם במבנה הקודם היה קצין אחד שאחראי על מספר משימות, כעת יהיה כל קצין מומחה ומרוכז כולו במשימה ספציפית. "הציפיות מכולנו בתחום המבצעי - בשמים. המשימה ברורה, היכולת - בידינו!", סיכם תא"ל תומר בר.

ביום חמישי הפיץ מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, אגרת לרגל השינוי המהותי במבנה החיל. "אתגרי המזרח התיכון מחייבים המשך בניין וחיזוק חיל-האוויר, הזרוע האסטרטגית של מדינת ישראל, בהתקפה ובהגנה", כתב מפקד החיל. "היכולת, המוכנות המבצעית והשגת ניצחון, הם תמצית ייעודנו. הצלחות החיל, מעלות את רף הציפיות מאיתנו".

 

 
1 | 2 | 3 | 4
 
"אתגרי המזרח התיכון מחייבים המשך בניין וחיזוק חיל-האוויר"
"אתגרי המזרח התיכון מחייבים המשך בניין וחיזוק חיל-האוויר"

צילום: גיא אשש