יומן ארועים

Bookmark and Share
"דורסי הלילה" חוגגים 44: הרגעים הגדולים פורסם בתאריך 06.08.2014
תגיות: יסעור #CH-53# , פעילות מבצעית , טייסת "דורסי הלילה" , בסיס תל נוף , מבצע "צוק איתן"
גניבת המכ"ם המצרי, כיבוש החרמון והנחתת 200 לוחמי יחידות מיוחדות בעומק בקעת הלבנון. לכבוד יום הולדתה ה-44 של טייסת מסוקי ה"יסעור", שפעלו גם ברצועת עזה במסגרת "צוק איתן", הכירו את הסיפורים הגדולים של הטייסת
דוד גרינוולד

טייסת "דורסי הלילה", שחוגגת היום 44 שנים, נטלה חלק מרכזי במבצע "צוק איתן". היא השתתפה במשימות העברת כוחות ופינוי פצועים, חלקן תחת אש. הטייסת לקחה חלק בעיקר בפינויים בהם היו פצועים רבים ופינתה למעלה מ-40 נפגעים לבתי-חולה ברחבי ישראל.

במהלך השנים מאז הקמתה נטלו אנשי הטייסת חלק בכל מלחמות ישראל. למרות שתפקידה העיקרי של הטייסת הוא חילוץ והצלת חיי אדם באמצעות מסוק ה"יסעור" (CH-53), היא השתתפה במאות משימות מיוחדות בשגרה ובלחימה אשר יישארו עלומות גם בעוד שנים. לכבוד יום הולדתה מציג אתר חיל-האוויר את המבצעים הנועזים ביותר המותרים לפרסום, בהם נטלה הטייסת חלק מרכזי.

תרנגול 53: המכ"ם שנתפס ולא הופצץ
עוד לפני פתיחתה הרשמית נטלה הטייסת חלק באחד המבצעים הנועזים והמורכבים שביצע צה"ל במלחמת ההתשה: "תרנגול 53", פעולת הפשיטה לגניבת המכ"ם הסובייטי P-12 ממצרים.

תחנת המכ"ם המתקדמת שהקשתה על פעילות המטוסים הישראלים בגזרה הוסתרה היטב, אך מיקומה נחשף לאחר פעילות מודיעינית מאומצת. במהלך ההכנות להשמדת התחנה הגה אחד המשתתפים רעיון 'לגנוב' את מתקן המכ"ם במקום להשמידו מהאוויר על-מנת ללמוד על אופן פעולתו. הרעיון יצא לפועל ב-26 בדצמבר 1969 ושלושה מסוקי "סופר פריליון" המריאו מתל-נוף לאזור ראס-ע'ארב שבמצרים, כשהם נושאים בבטנם כוח של חטיבת הצנחנים. הכוחות הונחתו סמוך לתחנת המכ"ם החדישה והשתלטו עליה במהירות.

רק מסוקי "יסעור", שנכנסו לשירות בחיל-האוויר רק כמה שבועות קודם לכן, היו מסוגלים לשאת את כובד משקל המכ"ם שפורק לשני קרונות ולכן שני מסוקים הוזנקו לפנות את הקרונות לישראל. בדרך חזרה אירעה תקלה טכנית במערכת ההידראולית המחייבת נחיתת חירום באחד המסוקים. מפקד המסוק הבין את חשיבות המשימה: הוא בחר להמשיך לטוס עם מערכת אחת בלבד ונחת נחיתת חירום בנקודת החוף הישראלית הסמוכה ביותר.

מבצע קינוח: כיבוש החרמון הסורי
לאחר נפילת מוצב החרמון בידי הצבא הסורי במהלך מלחמת יום כיפור, יצא צה"ל למבצע מורכב על-מנת להשיב את השליטה ב"עיניים של המדינה". ב-21 לאוקטובר 1973 יצא לדרכו "מבצע קינוח", כאשר משימת כיבוש המוצב הישראלי הופקדה בידי כוח מחטיבת גולני ומשימת כיבוש המוצב הסורי הוטלה על חטיבת הצנחנים.

לוחמי חטיבת הצנחנים כבשו את המוצב הסורי ביעילות, אך מבצע הנחתת הכוחות היה מורכב ביותר. מסוקי "יסעור" של טייסת "דורסי הלילה" הנחיתו 625 לוחמי צנחנים בקרבת המוצב הסורי בתנאים קשים: גובהה הרב של פסגת ההר ורמת האיום הגבוהה סביב האזור הביאו את צוותי-האוויר לביצוע תמרונים רבים, אך אלה עמדו במשימתם ולאחר כיבוש המוצב פינו את הנפגעים בחזרה אל שטח ישראל.

 חד וחלק: 200 לוחמים בבעל-בק
מהלך מלחמת לבנון השנייה הנחיתו מספר מסוקים של טייסת "דורסי הלילה" כ-200 לוחמי יחידות מיוחדות שפעלו בהמשך באזור העיר בעל-בק שבעומק בקעת הלבנון, כ-100 קילומטר מהגבול הישראלי-לבנוני. למרות שבעל-בק נחשבה למעוז החיזבאללה בלבנון יצא המבצע לדרך ובתוכו מבצע הטסת הכוחות, שהונחתו תחת איום במספר נקודות אסטרטגיות בקרבת העיר. "הטסנו כוחות קומנדו במשקלים מאוד כבדים אל תוך שטח מלא בטילים", משחזר רס"ן במיל' נמרוד, טייס מילואים בטייסת שנטל חלק במבצע. לאחר שפשטו לוחמי יחידות העלית על מעוזי חיזבאללה בלב העיר, חטפו חמישה חשודים בהשתייכות לארגון והרגו כעשרה מפעיליו, חזרו בשלום למסוקי ה"יסעור" ומשם הוטסו חזרה אל שטח ישראל, חרף אש נ"מ ונ"ט שירו אנשי חיזבאללה לעברם. "זו הייתה משימה מורכבת, אך אני שמח שעמדנו בה והחזרנו את כל הלוחמים הביתה בשלום. הסיסמה של הטייסת היא 'הדברים הגדולים באמת נעשים בחשאי', ואני חושב שזה מעיד על האופי של המשימות שלנו. לטייסים שמגיעים לטייסת יש אחריות גדולה על הכתפיים וכבוד גדול בשבילי להיות חלק ממנה".

 
1 | 2 | 3
 
מהלך השנים מאז הקמתה נטלו אנשי הטייסת חלק בכל מלחמות ישראל
מהלך השנים מאז הקמתה נטלו אנשי הטייסת חלק בכל מלחמות ישראל

צילום: גיא אשש