יומן ארועים

Bookmark and Share
מבצע "צוק איתן": היום ה- 22 פורסם בתאריך 29.07.2014
תגיות: שיתוף פעולה , פעילות מבצעית
מבצע "צוק איתן" מעמיד למבחן תהליכים מבצעיים עליהם עובד חיל-האוויר בשנתיים האחרונות. בין סבבי ההסלמה האחרונים, ניתן לראות קפיצת מדרגה בתחומים רבים. כעת, מה שעומד בראש סדר העדיפויות של המאמץ האוויר, הוא הסיוע לכוחות הקרקע
מערכת אתר חיל-האוויר

המערכה הנוכחית בעזה שקיבלה את השם "צוק איתן" מעמידה למבחן כמה מהתהליכים המבצעיים עליהם עובד חיל-האוויר בשנתיים האחרונות. כשנקודות הייחוס הן מבצע "עופרת יצוקה", מבצע "עמוד ענן" וסבבי הסלמה תכופים אפשר לראות התקדמות מרשימה ואף קפיצות מדרגה בתחומים רבים. התכלית המבצעית שהוגדרה למבצע הנוכחי הייתה שיפור המציאות הביטחונית בדרום על-ידי ביסוס שקט ויציבות ביטחונית בגזרה הפלסטינית לאורך זמן. מאמצי חיל-האוויר במבצע התחלקו להתקפה והגנה.

המספרים יכולים ללמד על ההיקפים אך במערכה הזו יודעים שגם ההיקף התודעתי ישפיע על ההישג המבצעי. אלפי המטרות שנתקפו, בהספקי תקיפה גבוהים ממבצעים קודמים ברצועה, גרמו הרס ונזק רב לארגון החמאס, הפגיעה היא לא רק בטווח הקצר, יקח לארגון זמן רב לשקם את התשתית המבצעית ואת יכולותיו. בהיבטי ההתקפה, הגישה הייתה תקיפת מערכים ולא רק את נקודת הקצה, לדוגמא, מערך תלול המסלול - הותקפו כל דרכי הפעולה החל מהאנשים שעסקו בתכנון ובניית היכולת, מחסנים ואתרי ייצור, רכבי העברת אמצעי לחימה ולבסוף גם חוליות שיגור ומשגרים. ניתוח מערכי האיום מהקצה לקצה הביא לפגיעה משמעותית ביכולות החמאס.

בתחום ההגנה האקטיבית הופעלה לראשונה פריסה נרחבת, מספר סוללות הוקמו תוך כדי מבצע. אחוזי יירוט גבוהים נתנו בטחון והגנה לאזרחים ואפשרו מרחב אסטרטגי מדיני לקבלת החלטות. אם בעזה חשבו שירי על גוש דן יהיה נשק יום הדין הם למדו שהאזרחים בגוש דן כמו ברוב האזורים בארץ המשיכו בשגרת יומם כמעט ללא הפרעה, בזכות ההגנה האקטיבית.

בראש סדר העדיפויות: המאמץ האווירי לתמרון הקרקעי
שיתוף פעולה (שת"פ) בין זרועות הצבא מלווה את פעילות צה"ל בעליות ומורדות שנים רבות, נקודת המפנה במלחמת לבנון השנייה הובילה לחשיבה מחודשת ותוכנית אימונים חדשה, במבצע "עופרת יצוקה" נבחן השת"פ בעת התמרון הקרקעי ומאז הורחבו ופותחו האימונים ובעיקר התחדדה המודעות לשפה אחידה והבנת הצרכים והמגבלות של כלל השותפים בזירה. כעת המאמץ האווירי לתמרון הקרקעי עומד בראש סדר העדיפויות המבצעיות של החיל. תורות לחימה שרק תורגלו עד עתה, באות לידי ביטוי בשטח. מטוסי קרב שמלווים חטיבות חי"ר ותוקפים יעדים בשיח ישיר מול צרכי החטיבה היא יכולת שהשפעתה משנה את תמונת הקרב הקרקעי. העבודה המאומצת יחד עם פיקוד הדרום על ניהול משותף, על בנק מטרות ועל תפיסת הפעלה אווירית-קרקעית באה לידי ביטוי גם ביחס למבצע "עמוד ענן" שהתבצע רק לפני פחות משנתיים.

שר הביטחון שהגיע אתמול לעדכון במרכז השליטה של חיל-האוויר, שמע ממפקד חיל-האוויר ומראשי הלהקים על התהליכים המבצעיים ועל האתגרים הרבים במערכה אווירית משולבת בשטח אורבני. בסיכום דבריו אמר, כי ישנה התפתחות מרשימה ביכולות חיל-האוויר גם בהגנה וגם בהתקפה בייחוד בקרב המשולב. יש שינוי דרמטי בעיני השר, בכל הנוגע לחיבור לכוחות הקרקע, החל בהיבטי המודיעין והתכנון המשותף וכלה בליווי הצמוד על הקרקע. השר התייחס בדבריו גם למערכי ההגנה שפעלו במבצע, לוחמי סוללות כיפת ברזל וסוללות הפטריוט: "ההגנה האקטיבית ובראשה מערכת כיפת ברזל ולוחמיה, הינה הישג משמעותי וחסר תקדים".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
שיתוף פעולה בין זרועות הצבא מלווה את פעילות צה"ל בעליות ומורדות שנים רבות
שיתוף פעולה בין זרועות הצבא מלווה את פעילות צה"ל בעליות ומורדות שנים רבות