יומן ארועים

Bookmark and Share
הצוות שמתחקר את "כיפת ברזל" פורסם בתאריך 27.07.2014
תגיות: כיפת ברזל , פעילות מבצעית
ב"עמוד ענן" נרשמו לזכות "כיפת ברזל" הצלחות ב-84% מניסיונות היירוט. היום, פחות משנתיים לאחר מכן, עומדת המערכת כבר על אחוזי הצלחה גבוהים אף יותר. חלק משמעותי מהשיפור נעוץ בצוות התחקור של המערכת שחוקר את ההצלחות והכישלונות ומביא לתוצאות מהפכניות
נדב ברגר

אחד המערכים שעובדים באופן האינטנסיבי ביותר עד כה בשבועות האחרונים הוא מערך ההגנה האווירית (הגנ"א) ובפרט מערכת "כיפת ברזל". הסוללות של המערכת מיירטות מטח אחר מטח ומגנות על עורף ישראל ב-90 אחוזי הצלחה עד כה - שהם כששה אחוזים יותר מאשר במבצע הקודם, "עמוד ענן". ההתקדמות הזו התאפשרה במידה ניכרת הודות לצוות המטה שמתחקר כל יירוט מוצלח וחשוב מכך, כל חוסר הצלחה של המערכת. בשעת חירום מאויש הצוות 24 שעות ביממה, מתחקר את הפעילות, מסיק מסקנות וגם מביא לשיפור המערכת תוך כדי לחימה.

שיפורים תוך כדי תנועה
אז מיהו למעשה צוות המתחקרים ומה תפקידו? מדובר בקבוצת מהנדסי אלקטרוניקה ואווירונאוטיקה, אנשי מדור "כיפת ברזל" בלהק ציוד. לאחר כל מטח שמזהה מערכת "כיפת ברזל" מועברים בתוך כשעה נתוני ניסיון היירוט אל צוות התחקור. "בשעת רגיעה אנחנו מתחקרים לעומק כל אירוע אבל בזמן לחימה, כשיש עשרות יירוטים מדי יום, אנחנו מתמקדים בעיקר בניסיונות שבהם הרקטה הצליחה לחדור את שכבת ההגנה", אומר רס"ן אבינועם, ראש מדור כיפת ברזל.

את הביצועים מנתחים אנשי המדור על פי נתוני המכ"ם ומערכת השליטה והבקרה שמספקת הסוללה. בנוסף, במקרים מורכבים מנצלים במדור נתונים שנקלטו במהלך האירוע גם במערכות נוספות, למשל "חץ" ו"יהלום" (פטריוט). מרגע המטח ועד לרגע שבו מספק המדור את ההמלצות בעקבות ניתוח המקרה חולפות לרוב שעות בודדות. חלק מן ההמלצות ניתן ליישם בשטח באופן מידי במידה והן נוגעות לתפעול ופריסת המערכת - למשל הזזת המכ"ם או ביצוע שינוי בסדר פעולות המיירט.

המלצות אחרות נוגעות לטווח הארוך - בניין הכוח. כאשר מדובר בתוספת מהותית למערכת שלא ניתן ליישמה בתוך ימים אחדים או שאינה דחופה, מתבצעים השיפורים בעדכוני הגרסה של המערכת. בגרסה הבאה, אשר עתידה להתחיל לפעול בעוד כחודשיים, צפוי להיכנס שיפור לבקר, החלק האחראי ניהוג הטמי"ר, הטיל המיירט של המערכת. על פי הערכות המדור, השיפור יביא לעלייה של מספר אחוזים נוספים באפקטיביות של המערכת.

"זה מה שמאפשר את ההתקדמות"
נדבך משמעותי במערכת אשר מתרחב כל הזמן הוא "בנק המטרות" שלה - כלומר סוגי הטילים שהיא "מכירה" ויכולה להשתמש בנתונים שקיימים בה על מנת ליירט אותם. במהלך מבצע "צוק איתן" הכניס החמאס לשימוש מספר טילים נוספים או ביצע שינויים בטילים קיימים. הפרמטרים הפיזיקליים אודות הטילים - גובה מעוף, אנרגיה, טווח ועוד - הוכנסו אל מערכת "כיפת ברזל" כדי להעלות את רמת האפקטיביות שלה אל מול האיומים החדשים.

צוות התחקור נמצא בקשר מתמיד עם מפא"ת (המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות) והתעשיות המפתחות את מערכת "כיפת ברזל", כמו גם עם אנשי השטח של המערכת שעבורם מהווה הצוות מוקד ידע ומשמש אותם ללבטים ושאלות. "המטרה המשותפת שלנו היא להמשיך להתייעל כדי שהמערכת תישאר כל הזמן אפקטיבית ורלוונטית לאיומים החדשים", מעיד רס"ן אבינועם. "יש כאן תהליך מתמיד של התקדמות תוך כדי לקיחת סיכונים מחושבים כשצריך. יש במערך הרבה מאוד אומץ לשנות דברים כדי להשתפר וזה מה שמאפשר את ההתקדמות שלו והתוצאות האיכותיות שמספקת המערכת".

 
1 | 2
 
חלק משמעותי מהשיפור בביצועים נעוץ בצוות התחקור שחוקר את ההצלחות והכישלונות
חלק משמעותי מהשיפור בביצועים נעוץ בצוות התחקור שחוקר את ההצלחות והכישלונות