יומן ארועים

Bookmark and Share
"בצבא ההגנה לישראל אין אדישות לחיי אדם" פורסם בתאריך 17.07.2014
תגיות: כיפת ברזל , הגנה אווירית , פעילות מבצעית
על רקע גילוי מנהרות הטרור הבוקר וחידוש הירי לעבר שטחי ישראל לאחר הפוגה הומניטארית, ביקר היום נשיא המדינה באחת מסוללות כיפת ברזל בדרום. הוא התייחס לפעילות החיל במהלך המבצע
נעמי צורף

נשיא המדינה, מר שמעון פרס, ביקר בשעות הצהריים המוקדמות בסוללת כיפת ברזל המוצבת בקרבת אשקלון. במהלך ביקורו קיבל הנשיא סקירה מבצעית מפי מפקד מערך ההגנה האווירית, תא"ל שחר שוחט וממפקד כנף ההגנה האקטיבית, אל"ם צביקה חיימוביץ'. "אני מצדיע לחיל האוויר, לשב"כ, לזרועות המודיעין ולחיילי צה"ל על סיכול הפיגוע ועמידתם האיתנה מול ארגוני הטרור בים באוויר וביבשה", אמר הנשיא בהתייחסו לגילוי מנהרת הטרור מוקדם יותר היום. "אין לזלזל בתופעת המנהרות וברצון לקיים פיגוע רחב היקף דרך המנהרות. ביקרתי מוקדם יותר בקיבוץ זיקים, שם פגשתי ילדים ואימהות הנחושים להמשיך ולחיות בקיבוץ ולא מוכנים להיכנע לירי הטילים ולפעולות הטרור. אני מעריך את העורף הישראלי, את אומץ ליבם, זו התמודדות לא פשוטה".

סוללת אשקלון, בה ביקר היום הנשיא יירטה מעל ל-90 רקטות מתחילת המבצע. "מערך ההגנה האווירית פועל בשילוב כלל המערכות שברשותו: כיפת ברזל ליירוט רקטות, "יהלום" (פטריוט) ליירוט טילים וכטב"מים (כלי-טיס בלתי מאוישים) ומערכת 'חץ' ליירוט בטווחים גבוהים יותר", סיפר תא"ל שוחט. "המערכת אינה אוטומטית ומאחורי יירוט עומדים חיילים נחושים ומוכנים שמבינים את המשימה ומרגישים את כובד האחריות על כתפיהם".

נשיא המדינה הביע הערכה רבה לפועלם של אנשי המערך. "איני יודע מה היינו עושים ללא 'כיפת ברזל'", הוא אמר. "אתם עוסקים בהצלת חיים של ממש. אני חושב שכל המדינה צריכה להודות לכם. תודה רבה".

בשעה שבה צה"ל מתחקר אירוע שלפי פרטיו הראשונים עולה כי בתקיפת יעד בו שהו פעילי טרור נפגעו אזרחים בלתי מעורבים, התייחס פרס לאירועי אמש. "חיל האוויר הישראלי עושה מאמץ עליון להימנע מפגיעה בחפים מפשע", הדגיש הנשיא. "אנשי החיל נוקטים זהירות כפולה ומכופלת כדי למנוע פגיעה באזרחים. אני אומר זאת בלב שלם - בצבא ההגנה לישראל אין אדישות לחיי אדם, בטח לא כשמדובר בחיי ילדים", הדגיש הנשיא. "למול זאת, השיטה בה נוקט החמאס היא רצח, שפיכות דמים ושימוש בילדים ובנשים כמגן אנושי לטילים שלהם. החמאס אינו רוצה בטובת אנשי עזה, אלא רק בהרס וחורבן".

 
1 | 2
 
"חיל-האוויר הישראלי עושה מאמץ עליון להימנע מפגיעה בחפים מפשע"
"חיל-האוויר הישראלי עושה מאמץ עליון להימנע מפגיעה בחפים מפשע"

 

 

 

 

 

 

 צילום: מארק ניימן / לע"מ