יומן ארועים

Bookmark and Share
לא ינום ולא ישן: לילה בסוללת כיפת ברזל פורסם בתאריך 15.07.2014
תגיות: כיפת ברזל , פעילות מבצעית , מערך ההגנה האווירית
במהלך מבצע "צוק איתן" יירטה סוללת כיפת ברזל המוצבת בגוש דן כ-30 רקטות. כתבתנו התלוותה למי שפועלים לילות כימים כדי למלא את משימת ההגנה על תושבי המדינה. "המערכת מתקדמת מאוד מבחינה טכנולוגית אבל האדם הוא זה שלוקח החלטות גורליות"
נעמי צורף

חשכה יורדת על מחוז גוש דן. אנשי סוללת "כיפת ברזל" האמונים על הגנת התושבים באיזור מתכוננים ללילה נוסף בו שעות שינה מועטות, איש מהם לא נראה מוטרד מכך והאווירה מלאת אנרגיות. "אי אפשר שלא להרגיש את תחושת המשמעות האדירה במצב כזה", מסביר לי מפקד הסוללה. "החבר'ה בסדר, הם עובדים קשה אבל מממשים את הייעוד שלהם". הם עושים זאת בהצלחה רבה, מאז תחילת המבצע נורו מעל ל-30 רקטות לעבר הגוש, את כל אלו שאיימו לפגוע בצורה כלשהי בחיי התושבים או בהמשך התנהלות תקינה של המערכה, יירטו אנשי הסוללה בהצלחה מלאה. "במערך ישנה תפיסה שאומרת שעלינו תמיד להיות מוכנים לתרחיש קיצון. לפעמים אף נתכונן למצב חמור יותר מהערכות המודיעין, מתוך הבנה שבסופו של דבר אנחנו צריכים להיות מוכנים למה שלא יבוא".

במהלך השנה האחרונה כך היה. אנשי המערך תרגלו תרחישים שכללו יירוט של מטחים כבדים, התמודדות עם מטרות רבות ורחוקות וכמו כן, עם כמויות הולכות וגוברות של אמל"ח אותו עליהם ליירט. "לא הופתענו, ידענו שהצד השני השתכלל ונערכנו בהתאם", מדגיש מפקד הסוללה. "אבל אם הייתי אומר לך לפני שבועיים שתל-אביב תכנס למעגל הירי ויכוונו אליה יותר מ-30 רקטות, היית חושבת שאני מדבר שטויות, לא?"

"בשביל זה התגייסנו"
בימים כאלה המרכז לניהול יירוטים (מנ"י) בסוללה מאויש באופן מלא הכולל מיירטים, קצינים ואנשי הגף הטכני, כאשר לכל אחד מהם תפקיד קריטי להצלחת היירוט. מדובר בחדר מלא מסכים ומסמכי פקודות, שכשמו כן הוא - מרכז ניהול היירוטים הסוללתי. ממנו מתבצעת השליטה במשגרי הסוללה, התקשורת עם יחידות הבקרה, החמ"לים ותאי השליטה במטה. "מיירט חייב להיות חד ודרוך בכל שנייה בה הוא נמצא במשמרת", מדגיש בפניי אחד הקצינים. "המערכת מתקדמת מאוד מבחינה טכנולוגית, זה נכון. אבל האדם הוא זה שבזמן אמת לוקח החלטות גורליות. הוא זה שלוחץ על הכפתור, בלעדיו לא יהיה יירוט". לאנשי המנ"י שניות ספורות מרגע הופעת מטרה על המסך ועד ההחלטה אם לבצע יירוט או לא. "עלינו לפעול בחכמה, יש לנו נשק יקר מאוד בידיים". על המיירטים והקצינים להיות שקולים, זריזים ולשמור על קור רוח.

אחד מהמיירטים הצעירים יותר בסוללה מספר שאת היירוט הראשון שלו חווה במהלך המבצע: "ברגע אחד הדיבורים במנ"י מפסיקים ונהיה שקט. הפנים של כולם פונות אל המסכים וההתרגשות גואה. תוך כמה דקות היירוט מתבצע וכשרואים שהוא הצליח יש שמחה גדולה. בשביל זה התגייסנו".

 

 

 

 

 

 

 

 

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
"אי אפשר שלא להרגיש את תחושת המשמעות האדירה במצב כזה"
"אי אפשר שלא להרגיש את תחושת המשמעות האדירה במצב כזה"

צילום: הגר עמיבר