יומן ארועים

Bookmark and Share
מאז "עמוד ענן": עלייה חדה בגיוס להגנ"א פורסם בתאריך 15.07.2014
תגיות: הגנה אווירית , גיוס , עמוד ענן
במבצע "צוק איתן", כמו גם ב"עמוד ענן", משמש מערך ההגנה האווירית ככוח מכריע בהגנה על מדינת ישראל עם אחוז משמעותי של יירוטים מוצלחים. הנתונים מצביעים: בסמוך למבצע "עמוד ענן" נרשמה עלייה בביקוש להתגייס לשורותיו של המערך
נועה פניגשטיין

מערך ההגנה האווירית רושם לזכותו עלייה חדה בהיקף המתגייסים לשורותיו: בדצמבר 2012, כחודש לאחר מבצע "עמוד ענן", נרשמה עלייה של 85% מהשנה הקודמת בביקוש להתגייס למערך. בנוסף, בדצמבר 2013 נרשמה עלייה נוספת של כ-98%.

למעשה היום על כל מקום פנוי במערך מתמודדים כשבעה מועמדים לשירות ביטחון (מלש"בים) - והיד עוד נטויה. "במערך ההגנה האווירית מפעילים מערכות נשק שדורשות אנשים עם יכולות עמידה בתנאי לחץ, לחימה בתנאי שדה ויכולת קבלת החלטות נכונות בזמן קצר", מספר רס"ן יאיר אהרוני, ראש מדור לוחמים בלהק כוח-האדם (לכ"א) של החיל. "ככל שהביקוש גבוה יותר כך ניתן לבחור את המתאימים ביותר. היום מגיעים למערך אנשים שבאמת רוצים לשרת בו, מלאי מוטיבציה ויכולות גבוהות".

בלכ"א מייחסים את העלייה החדה לשימוש ההולך במערכת כיפת ברזל בשנים האחרונות. "למעשה כיפת ברזל ופטריוט הם שני מערכים חזקים וטכנולוגיים מאוד", מסביר רס"ן יאיר. "קשה להוכיח את הקשר בין 'עמוד ענן' לבין העלייה באחוזי הגיוס באופן מובהק, אבל בסופו של דבר ההצלחות של המערך מצילות חיים".

פי 3 בכמות הלוחמות
יחד עם העלייה במוטיבציה, נרשמה עלייה חדה גם בכמות הלוחמות המתגייסות למערך ובמצבע "צוק איתן" אף משרתות שתי קצינות כמפקדות סוללה. עד סוף שנת 2014 עתידות להתגייס כ-190% יותר לוחמות מבשנת 2012, כלומר - כמעט פי שלוש. "מערך ההגנה האווירית הוא אחד המערכים יחידים היחידים בהם הלוחמות עוברות מסלול זהה למסלול הלוחמים וחשיבותן עבור המערך קריטית", מסביר רס"ן יאיר. "בנוסף לגיוס הלוחמות, בשנים האחרונות אחוז גבוה מאוד מהלוחמות יוצאות לקורס קצינים ומתפתחות לתפקידים פיקודיים גבוהים גם במערך הפטריוט וגם בכיפת ברזל".

 
1 | 2
 
מערך ההגנה האווירית רושם לזכותו עלייה חדה בהיקף המתגייסים לשורותיו
מערך ההגנה האווירית רושם לזכותו עלייה חדה בהיקף המתגייסים לשורותיו

צילום: הגר עמיבר