יומן ארועים

Bookmark and Share
רלצ"ד: "נמשיך לתמוך את הפעילות של החיל" פורסם בתאריך 10.07.2014
תגיות: המערך הטכני , רלצ"ד , מבצע "צוק איתן" , פעילות מבצעית
חימוש מטוסים, החזרה של כלי-טיס לאוויר והוספת יכולות חדשות לחיל. על כל אלו עומלים בימי המבצע אנשי המערך הטכני. ראש להק הציוד מספר: כך נראה המערך במהלך מבצע "צוק איתן"
נדב ברגר

המערך הטכני פועל בשבועות האחרונים ללא הפסקה במטרה לתמוך כל פעילות מבצעית של חיל-האוויר. אנשי המערך במטה ובשטח מרחיבים את יכולות החיל, דואגים לתקינות כלי-הטיס וסוללות ההגנה האווירית ומחמשים את מטוסי ומסוקי הקרב שפועלים ברצועה עזה.

מחזירים מטוסים לאוויר
בשל עליית המדרגה בעומס הפעילות זקוק חיל-האוויר לכמה שיותר כלים מבצעיים שמישים. "העבודה נעשית בשיתוף פעולה הדוק של כלל יחידות המטה והשטח שעובדות יומם ולילה", אומר תא"ל רן בשביץ, ראש להק ציוד (רלצ"ד).

לצד העיסוק בהגנה מפתח המערך יכולות התקפיות. "החזרנו לאוויר מטוסים שהיו מקורקעים וגם ביחידת האחזקה האווירית עובדים מסביב לשעון וכבר הספיקו להוציא מספר מטוסים נוספים", מספר רלצ"ד. "במהלך הימים הקרובים אנחנו מצפים להחזיר לאוויר גם את מטוס 'ברק 074' שהתרסק לפני כשנה ועתיד להשתלב כעת בפעילות המבצעית". בנוסף, נותן המערך מענה לשילוב מערכות חדשות מתחומי המודיעין והלוחמה האלקטרונית.

מערך אחד ללא הפסקה
אנשי המערך המשרתים בטייסות החיל פועלים כל העת בבסיסים כדי להוציא לפועל את שלל המשימות. "יש כמות רבה של משימות שיוצאת ביום ובלילה ולמערך הטכני יש משקל כבד וחשוב בהצלחתן", קובע רלצ"ד. "זה תלוי איך הכינו את המטוס, האם הפצצה הוכנה כמו שצריך והשתחררה בצורה הנכונה והאם נאלצנו לבטל משימה, עד כמה כלי הטיס מתפקדים היטב והאנשים עובדים בצורה איכותית".

עם הגדלת קצב המשימות עולה החשש לתקלה בטיחותית - הן בקרב הטכנאים והן בקרב כלי-הטיס. בשל זאת הועברו לטייסות התחזוקה דגשים בנוגע לפעילות בטוחה בטייסות והוצאת כלל הגיחות מהר ככל שניתן אך תוך שמירה על המעטפת הבטיחותית. "האנשים מחוברים למשימה ופועלים עם המון מוטיבציה וגאווה", מסכם רלצ"ד. "נמשיך לתמוך את הפעילות של חיל-האוויר וברגע שנדרש למדרגה נוספת של פעילות נבצע גם אותה. אנחנו מנצלים את הימים הנוכחיים כדי להתכונן לכך ונשאר נחושים, עירניים ומקצועניים - כי זה מה שאנחנו יודעים לעשות".

 
1 | 2
 
בשל עליית המדרגה בעומס זקוק חיל-האוויר לכמה שיותר כלים שמישים
בשל עליית המדרגה בעומס זקוק חיל-האוויר לכמה שיותר כלים שמישים

צילום: גיא אשש