יומן ארועים

Bookmark and Share
חמישים שנה לתאונת ה"נורד" במכתש הגדול פורסם בתאריך 04.07.2014
תגיות: טייסת "הפילים" , זיכרון , שמשון (הרקולס J) , תאונות
השנה מלאו יובל שנים לאסון ה"נורד" בו נהרגו תשעה מאנשי טייסת ה"פילים". אתמול התכנסו אנשי הטייסת והמשפחות השכולות כדי להיזכר בתשעת הלוחמים ואנשי המשפחה שנספו. "האנשים שמטיסים את ה'שמשון' לוקחים איתם בכל טיסה את לקחי התאונה"
שני פומס

אמש ציינו בבסיס נבטים חמישים שנה לאסון ה"נורד" בו נספו תשעה מאנשי הטייסת. התאונה הטראגית שקרתה בערב ל"ג בעומר, ה-29 באפריל 1964, התרחשה במהלך טיסת ניווט לילה בגובה נמוך. במהלך הגיחה התנגש מטוס ה"נורד" בצלע המכתש הגדול וכל יושביו נהרגו: סגן חגי גלבוע, סגן שלמה צליל, רס"ל רמי בר סלע, סגן זאב פלד, סרן מנחם פונדק וארבעת חניכי קורס הנווטות סג"ם אליהו שמואל, סג"ם אריה ארגני, סג"ם אורי כרמל וסג"ם אורי רזין.

"חמישים שנה עברו להן מאותו לילה קשה, לילה בו פגע מטוס נורד מספר 44 במכתש הגדול", אמר סא"ל אורי, מפקד טייסת "הפילים" הנוכחי. "זה היה מטוס שהאמנת ששום דבר לא יקרה לו: מנועים עובדים, המהירות כ-150 קשר, הלילה חשוך, הרוח קלה. עוד יום רביעי שבו מתאמנים על מקצוע הניווט, מנסים לעבור מנקודה לנקודה, להשתפר, תכף מסיימים את קורס-הטיס. בשעה שבע שלושים וארבע השעון במטוס נעצר, החיים במטוס נעצרו".

זיכרון של פיל
בין אותו ערב במכתש להיום מפרידות חמישים שנים. למרות זאת, נראה כי האסון והחללים נצרבו עמוק בזיכרון של אנשי הטייסת ומערך התובלה הכבדה. כדי לציין את מספר השנים הסמלי הזה, אנשי הטייסת והמשפחות השכולות בחרו שלא להתמקד בפרטי התאונה, אלא להתמקד באותם אנשים שאבדו. הערב התחיל בפאנל של חברים קרובים שסיפרו על תשעת החללים מנקודת המבט של חברים לטייסת. לאחר מכן, בטקס שהתקיים ליד מטוס הנורד בכניסה לבסיס, ניתנה ההזדמנות של בני המשפחה לדבר על קרוביהם שהלכו בטרם עת.

לקחי התאונה מלווים את אנשי טייסת "הפילים" גם בימים אלו כשהיא עוברת שינויים משמעותיים. "טייסת 'הפילים' התחדשה במטוס חדש, חכם וחזק: מטוס ה'שמשון' (C-130J), מטוס שאיתו נמשיך מורשת מבצעית כשהיה בעבר", אמר מפקד הטייסת. "במטוס כמו תמיד יהיו אנשים, אנשי הטייסת כמו אלו שאיבדנו באותו אירוע לפני חמישים שנה. האנשים שמטיסים היום את ה'שמשון' לוקחים איתם בכל טיסה את לקחי התאונה".

 
1 | 2
 
לקחי התאונה מלווים את אנשי טייסת "הפילים" גם בימים אלו
לקחי התאונה מלווים את אנשי טייסת "הפילים" גם בימים אלו

צילום: גיא אשש