יומן ארועים

Bookmark and Share
כיצד מבצע "אנטבה" הפך לאגדה ישראלית? פורסם בתאריך 04.07.2014
תגיות: מבצע אנטבה , קרנף (הרקולס)
היום לפני 38 החל אחד מהמבצעים הדרמתיים ביותר בתולדות חיל-האוויר: מבצע "אנטבה". למרות השנים שחלפו מאז חילוץ בני הערובה מאוגנדה, נראה שהרושם מהפעולה הצבאית נותר וקיימים תיעודים רבים ויצירתיים של המבצע
שני פומס

מבצע "כדור הרעם" או בשמו הנוסף מבצע "אנטבה" הפך לאחת מהפעולות הצבאיות המוכרות ביותר שחיל-האוויר לקח בהן חלק. הסיפור ההיסטורי מוכר היטב: ארבעה מחבלים חוטפים את טיסת "אייר פראנס" בדרכה לפריז. הם דורשים שחרור של עשרות אסירים פלסטינים בתמורה לבני הערובה. חיל-האוויר שולח מטוסי "קרנף" (הרקולס) עמוסים בציוד, דלק ולוחמים לנמל התעופה באנטבה, אוגנדה. הפעולה הצבאית מצליחה והחטופים מוחזרים בשלום לישראל.

כיצד אותו אירוע הפך למיתולוגי? התשובה כנראה טמונה באופן בו הוא תועד: המבצע זכה באותה התקופה ליחס תקשורתי רב, נכתבו לא מעט ספרים בהשראתו ונוצרו מספר סרטים שעסקו בנושא. התיעוד הנרחב אמנם כלל זוויות שונות ויצר מלחמת גרסאות, אך מה שבטוח, גרם למבצע הזה להיות מדובר יותר ויותר.

חילוץ מאויר
גם היום קיים עניין רב במבצע ונוצרים בעקבותיו סרטים וספרים. לפני שלוש שנים פרסם ג'קי ירחי ספר קומיקס פרי עטיו: "כדור הרעם - סיפורו של מבצע יונתן". למרות שקומיקס נשמע כמו ז'אנר שמתבסס על הדמיון בלבד, לפרסום התוצר הסופי קדמה גם עבודת תחקיר בת שנתיים. "ברגע שאתה מחליט לכתוב יצירה על אירוע אמיתי, אסור לך לטעות. אבל להגיד שלא טעיתי? אני בטוח שטעיתי בכמה דברים. אני לא חושב שמה שציירתי בספר זו המציאות. זה קרוב למציאות", סיפר בעבר ירחי לאתר חיל-האוויר.

מבצע מהסרטים
גם בעולם הקולנוע נרשמו תיעודים רבים של המבצע, ביניהם בסרט "מבצע אנטבה" של מנחם גולן, שהיה מועמד לפרס ה"אוסקר". לא רק בקולנוע הישראלי הוזכר המבצע: בסרט של ה-BBC שנמשך קצת פחות משעה מתואר המבצע האגדי מהשלב בו התקבלה ההודעה על החטיפה ותכנון הפעולה הצבאית, ועד הרגע בו החטופים נוחתים בבסיס תל-נוף. כדי להפוך את המבצע למוחשי יותר בעיני הצופים, לצד ריאיונות עם האנשים שהיו שם, ביניהם גם יהושוע (שיקי) שני שפיקד על טייסת ההרקולסים שהשתתפה במבצע. יוצרי הסרט השתמשו בשחקנים ושחזרו סצינות מאותה פעולה כמו למשל הפריצה לאולם הנוסעים בשדה התעופה של אנטבה ושחרור בני הערובה.

 
1 | 2 | 3 | 4
 
חיל-האוויר שלח מטוס "קרנף" לאוגנדה
חיל-האוויר שלח מטוס "קרנף" לאוגנדה