יומן ארועים

Bookmark and Share
שובו אחים: מהאוויר ועל הקרקע פורסם בתאריך 28.06.2014
תגיות: פעילות מבצעית , כלי טיס בלתי מאויישים , מערך כטב"ם , מודיעין
במקביל לפעילות חיל-האוויר במהלך סוף השבוע ברצועת עזה, נמשך המאמץ המודיעיני לאיתור הנעדרים בגוש עציון. חיל-האוויר מבצע פעילות ענפה במשימות איסוף, סער ובפעילות קרקעית של לוחמי שלדג ויחידת 669. ביחד עם כוחות צה"ל מקווים למצוא קצה חוט
מערכת אתר חיל-האוויר

מאז פתיחת מבצע "שובו אחים" מבצעים כלי-הטיס של חיל-האוויר רצף פעילות שוטפת מעל שמי יהודה ושומרון לסיוע, טייסות המסע"ר מנחיתות כוחות ולוחמי יחידת שלדג ו- 669 שותפים לסריקות ולמעצרים בערים.

טייסות המודיעין של בסיסי החיל: שדה דב, פלמחים ותל נוף פועלות החל מיום שישי בבוקר באיסוף מודיעין ביהודה ושומרון במטוסי צופית וחופית וכלי-טיס בלתי מאויישים. בתחום האיסוף הם עוקבים אחר מבוקשים, מכוניות ומבצעים תצפיות על בתים, ובנוסף, מלווים את הכוחות הקרקעיים מהאוויר בעת ביצוע מעצרים, סיורים וסריקות. בעת מעצרים, מוודאים שאיש מהמבוקשים לא חומק מהבית, במידה וכן עוקבים אחריו באוויר עד שהוא נתפס. הפעילויות נעשות בשיתוף פעולה הדוק עם השב"כ ועם היחידות המיוחדות בשטח.

סגן עידן טייס בטייסת "מלכי האוויר" מספר על ההזנקה בסוף השבוע: "הוקפצתי ביום שבת כדי לסייע לכוחות קרקעיים לטובת מעצרים. בכל טיסה מקבלים הכוונה עד כמה המטוס הוא קריטי לביצוע המשימה של כוחות הקרקע ועד כמה צריך למתוח את מגבלות הבטיחות, והפעם היה ברור שהטיסה חשובה מאוד והאירוע הוא מורכב וקריטי. יש הרגשה של שליחות ושל חיבור לעשייה ולמה שכל המדינה עוקבת אחריו בחדשות. גם ביום יום אנחנו יודעים עד כמה התרומה שלנו גדולה אבל זה המאני טיים שלנו. הכל מאוד מהיר ועם שינויים קיצוניים".

בנוסף נערכו משימות ממסר לכוחות הקרקע במטוסי צופית ותמיכה בפעילות הקרקעית בקשר וממסר. אנשי המילואים עזבו הכל והתייצבו בטייסות כדי להיות שותפים. רס"ן עופר, סמ"ט א' של הטייסת "הראשונה" מספר: "מאז שקיבלנו את ההזנקה הראשונה ביום שישי בבוקר אנחנו מבצעים כל מה שנדרש מאתנו וטסים במשך שעות ארוכות. כל אנשי הטייסת לרבות הצ"ח ומילואים הבינו את צו השעה ונרתמו למשימה במטרה להחזיר את החוטפים לביתם מהר ככל הניתן. נמשיך לטוס, לפעול ולהביא מודיעין ככל שיידרש מאתנו".

טייסות הכטב"ם הוזנקו בסמוך לארוע ובקרונות המפעילים בפעילות אינטנסיבית מנסים לתת מבט נוסף לכוחות בשטח. רס"ן עומר, סמ"ט א' מטייסת "המל"טים הראשונה": "השתתפנו בכמות רבה מאוד של פעילות ובכל יום אנחנו מלווים את המעצרים והפעילות בהבאת מודיעין מקדים והכוונה בזמן אמת, כך שההשתפות שלנו היא קריטית ובעלת תרומה רבה. קצב האירועים הוא גבוה מאוד במיוחד בלילות בגלל כמות המעצרים הרבה. זה מאתגר מאוד לעשות פעילות אינטנסיבית ומדויקת כל כך ולאחוז אובייקטים לאורך זמן רב בלי לאבד אותם. זה דורש מאיתנו ריכוז גבוה בשעות הקטנות של הלילה, ליזום ולהפגין יצרתיות מבצעית כדי להפיק את המודיעין המירבי מכל סיטואציה. כל אנשי הטייסת - סדירים, הצ"ח ומילואים מבקשים לבוא ולתרום ולקחת חלק, המפעילים נכנסים לקרונות, תוקעים יתד ולא מוכנים לצאת".

טייסות המסע"ר מבצעות הנחתות של כוחות קרקעיים בחברון, מאות לוחמים הונחתו במהלך המבצע. והטייסות נמצאות בכוננות באוויר למקרה שיהיה צורך בחילוץ או כדי לבצע מרדף אחרי מבוקשים.

כוחות מיוחדים של יחידת 669 הצטרפו עוד בתחילת המבצע לכוחות הסורקים בשטח ונותנים מענה גם במתארים מורכבים של בורות מים ומנהרות תת קרקעיים, הלוחמים מספרים על תא שטח צפוף ומורכב הטומן בתוכו אתגרים וסכנות. עד כה נסרקו קרוב למאה בורות מים ובארות. לוחמי שלדג מבצעים מעצרים כחלק מהמערכה מול החמאס ושותפים למאמץ החיפוש והאיתור של החטופים. הפעילות מאוד זהירה ומדויקת ונעשת בשיתוף פעולה הדוק בין הכוחות הסורקים את השטח ומבצעים מעצרים וחיפושים.

מפקד חיל-האוויר הגיע בסוף השבוע שעבר לחברון לשוחח עם הכוחות ולמד על מורכבות תא השטח ועל שיתוף הפעולה ההדוק בין הכוחות הנמצאים בשטח. המאמץ המודיעיני האווירי הוא מרכיב משמעותי בשטח והפעילות תמשך ככל שידרש.

במקביל לפעילות צה"ל ביהודה ושומרון פעל חיל-האוויר במהלך סוף השבוע ברצועת עזה. שני מוקדי פעילות טרור ואתר לייצור ואחסון אמצעי לחימה ברצועת עזה הותקפו במהלך ליל שישי באמצעות כלי טיס של חיל-האוויר. זאת לאחר שבמהלך היום סוכלו שני פעילי טרור, אסאמה חסומי ומוחמד פציח, בצפון רצועת עזה. פעילי הטרור היו מעורבים בירי לעבר שטח מדינת ישראל בשבועות האחרונים ועסקו בתכנון פיגועי טרור חמורים כנגד תושבי מדינת ישראל בימים האחרונים. התקיפות באות על רקע ירי הרקטות שבוצע לעבר שטח מדינת ישראל. בשבועיים האחרונים תקף צה"ל מעל ל-20 יעדים שונים ברצועת עזה.

 
1 | 2 | 3 | 4
 
מפקד חיל-האוויר הגיע בסוף השבוע שעבר לחברון לשוחח עם הכוחות
מפקד חיל-האוויר הגיע בסוף השבוע שעבר לחברון לשוחח עם הכוחות