יומן ארועים

Bookmark and Share
הלילה: ישוגר לוויין זעיר ישראלי ראשון פורסם בתאריך 19.06.2014
תגיות: חקר החלל , לוויינים , טכנולוגיה
הלוויין הזעיר הישראלי הראשון ישוגר הלילה לחלל מיאסני שברוסיה. הוא נבנה על-ידי תלמידי תיכון מהמרכז למדעים בהרצליה ומשימתו תהיה לסייע למטיילים במצוקה, בעזרת מערכות שיוכלו לקבל אותות מצוקה ומיקום מדויק
נעמי צורף

הלוויין הישראלי הזעיר הראשון ישוגר בשעה 22:00 (שעון ישראלי) מיאסני שברוסיה. הלוויין הוא פרי תיחום של תלמידי תיכון מהמרכז למדעים בהרצליה והוא נקרא על שמה של הציפור הלאומית, ה"דוכפית 1". מדובר בלוויין השני בפיתוחם של תלמידי תיכון בעולם שישוגר לחלל ומשימתו העיקרית תהיה לסייע למטיילים במצוקה. "השיגור היום מהווה את תחילת עידן הננו-לוויינים (לוויינים זעירים) בישראל שיתנו מענה למגוון צרכים אזרחיים", אמר שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, יעקב פרי. "תחום החלל שהיה נגיש רק למעצמות אט-אט 'יורד לשטח' והופך להיות נחלת הכלל".
בעת ביצוע משימתו, יוכלו לקוט הלוויין תדרים ממטיילים שיעבירו אותות מצוקה ואת מיקומם המדויק וכך ניתן יהיה לאתר אותם ולתת להם את המענה הנחוץ. "המטייל יוכל להקליד פרטים שונים אודות מצבו כמו האם הוא שבור יד או רגל, או נמצא על סלע", הסבירה נועה הרמן, תלמידת כיתה ט' שלקחה חלק בפרויקט. "הלוויין 'יפרוק' את ההודעה כאשר יחלוף מעל התחנה הקרקעית שנמצאת כאן בהרצליה. בתחנה ישנן מערכות קרקעיות שיפענחו את המסר שייקלט ויעבירו את המידע לתחנת ההצלה הרלוונטית בעולם".
כשעתיים לאחר השיגור עתידים התלמידים לנסות ליצור קשר עם הלוויין ששוקל 860 גרם וצורתו קובייה בגודל 10 סנטימטרים מעוקבים. הוא מתוכנן לשייט בחלל במהירות של שבעה וחצי קילומטרים לשנייה ולהקיף את כדור הארץ כ-16 הקפות ביממה. "בשנתיים האחרונות התלמידים בנו את הלוויין מסביב לשעון", מספר דוקטור מאיר אריאל, מנהל המרכז למדעים בהרצליה שהוביל את הפרויקט. "היתרון בעבודה איתם הוא שכילדים אין להם מורא ופחד, אומרים להם לבנות לוויין - והם בונים".
תלמידי המרכז למדעים לא נחים על זרי הדפנים: הם כבר החלו לעמול על הפרויקט הבא, "דוכיפת 2", לוויין מדעי המיועד לחקר החלל הקרוב. הוא עתיד להיות משוגר בעוד כשנתיים יחיד עם עוד חמישים לוויינים זעירים כחלק מפרויקט עולמי שנקרא "קיובי 50" ביוזמת סוכנות החלל האירופית.