יומן ארועים

Bookmark and Share
כך מחזירים את המטוסים לאוויר פורסם בתאריך 18.06.2014
תגיות: המערך הטכני , תרגילים ואימונים
אנשי הגף הטכני של טייסת ה"עקרב" פתחו הבוקר יום ראשון של חזרה לשגרה לאחר קרקוע ממושך. המעבר חזרה לשגרה נעשה באופן הדרגתי ויחל בגיחות פשוטות, אך כבר בשבועות הקרובים תחזור הטייסת ליכולותיה המלאות
נעמי צורף

לאחר שבועיים בהם דממו מטוסי החיל נפתח הבוקר בבסיס חצור על רקע קולותיהם המוכרים של מנועי מטוסי ה"ברק" (F-16c/d). יחד עם כלל טייסות החיל ששבות היום לשגרה מתניעים מחדש גם אנשי הגף הטכני של טייסת ה"עקרב" שמטיסה "ברקים" דו-מושביים. "זה לא פשוט לשוב לטיסה אחרי הפסקה ארוכה", מספר סרן חן שטריספלד, קצין האחזקה של הטייסת. "הקושי הראשוני שאנו נאלצים להתמודד איתו הוא פסיכולוגי, המעבר ממצב של הפסקה למצב של שגרה מורכב ואנחנו מנסים לרכך אותו כמה שיותר עבור החיילים".

המעבר חזרה לשגרה החל באופן הדרגתי כבר אתמול כאשר כונסו חיילי הגף הטכני לשיחות עדכון ורענון נהלים. בימים הקרובים יתוגברו המשמרות בדירים התת-קרקעיים (דת"קים) בקצינים ותיקים ומנוסים שיהוו עיניים בוחנות לעבודה המתבצעת, על-מנת לוודא שהעבודה נעשית בצורה הטובה יותר. "אנחנו שמים דגש על עבודה דייקנית ואחראית, מבחינת הדרישות שלנו דבר לא השתנה ואנו סומכים על החיילים שיעמדו בהן", מדגיש רס"ן אביב. "לאט לאט אנחנו משמנים את המערכת שנקראת ה'גף הטכני' וחוזרים לשגרה", מוסיף סרן שטריספלד.

"מטוס שלא טס נעשה חולה"
את תקופת הקרקוע השקיעו אנשי הגף הטכני בטיפוח ואחזקה של המטוסים. "עשינו דברים שאנחנו פחות מגיעים אליהם ביום-יום ועל-מנת שהמטוסים יהיו שמישים ויתאימו לדרישות להק הציוד", מדגיש רס"ן אביב, מפקד הגף הטכני בטייסת. "מטוס שלא טס נעשה חולה, מחליד ואיתו גם החיילים. לכן, היה חשוב לנו ליצור הרבה הדרכות ושיעורים על מנת 'להסיר את החלודה'". כמו מיומנות הטסת המטוס עליה אמונים צוותי-האוויר, גם מיומנות האחזקה נרכשת על-ידי תרגול רב ודורשת חדות ומקצועיות. "כמובן שאי אפשר לדמות ימי טיסה מבלי לטוס אבל שמרנו על מתח ופעילות רציפה ככל שניתן על-מנת להישאר ערוכים".

את הימים הקרובים תעביר הטייסת בחזרה הדרגתית לשגרה, מגיחות פשוטות יעברו אנשי הטייסת לתרגולים מסובכים יותר וכבר בתחילת השבוע הבא מתכננת הטייסת לשוב אל יכולותיה המלאות. "כמפקד זו הייתה עבורי תקופה קשה של חוסר ודאות וסדר ואני מאוד שמח לחזור לשגרה", מסכם רס"ן אביב.

 
1 | 2 | 3
 
"מטוס שלא טס נעשה חולה"
"מטוס שלא טס נעשה חולה"

צילום: גיא אשש