יומן ארועים

Bookmark and Share
הדרך למגרש מתחילה בחיל-האוויר פורסם בתאריך 12.06.2014
תגיות: ספורט
לכבוד משחקי גביע העולם בכדורגל שנפתחים היום הכירו את יצחק גוזלן ששיחק בליגה ב', עד שסדרת משחקים בנבחרת חיל-האוויר הקפיצו אותו לליגה הראשונה. "כל מסלול החיים שלי השתנה הודות למשחקים במדי חיל-האוויר"
נדב ברגר

משחקי גביע העולם בכדורגל נפתחים היום ועל המגרש צפויים ללהטט הכדורגלנים הטובים והמוכרים בעולם. בעוד שזה יקרה, ינסו שחקנים רבים נוספים, אלמוניים יותר, להוכיח את כישרונם בפני העולם כולו ולנצל את ההזדמנות כדי לפרוץ קדימה ולהתקדם לקבוצה גדולה יותר. יצחק גוזלן, כדורגלן העבר הישראלי אשר הגיע עד לנבחרת ישראל, עשה זאת בעזרת חיל-האוויר.
משחקי גביע הרמטכ"ל בכדורגל אשר הפגישו את נבחרות החילות, הזרועות והפיקודים השונים, התקיימו החל משנותיו הראשונות של צה"ל ובמשך כשלושה עשורים. במשך שנים הם נחשבו לאירוע ספורט לאומי ואלפי צופים פקדו את המשחקים שסוקרו בהרחבה במוספי הספורט. שחקני הנבחרות השונות, אשר שרתו כחיילי חובה בחיל שאותו יצגו, היו לרוב שחקני כדורגל מוכרים מן הליגות הבכירות. יצחק גוזלן, אשר שימש כמכונאי מטוסים בטייסת "הצרעה" לא היה כזה. למעשה, עד לשנת 1965 הוא שיחק בקבוצת הפועל אופקים מליגה ב', הליגה השלישית באותם ימים.

את נבחרת חיל-האוויר אימן בשנת 1964 עמנואל שפר שלימים יצעיד את נבחרת ישראל להשתתפותה היחידה במשחקי המונדיאל שנערכו במקסיקו בשנת 1970. "בתור שחקן חובבן בליגה השלישית בכלל לא רצו לזמן אותי לנבחרת החיל", מספר גוזלן. "לאחר שקצין הספורט בבסיס חצור שבו שירת לחץ על שפר, זומנתי בסופו של דבר למבדקים והתקבלתי לנבחרת". גוזלן הגיע עם נבחרת חיל-האוויר עד לגמר הטורניר בשנת 1964, בו הפסיד החיל בתוצאה 0:1 לנבחרת גייסות השיריון. גוזלן הפגין יכולת טובה ונחשב לאחת מתגליות הטורניר, אך המשיך לשחק במדי הפועל אופקים הצנועה. שנה לאחר מכן, השלים גוזלן את הפריצה שלה ציפה כל כך. "שחקן נמוך קומה ואלמוני הקנה לנבחרתו האוויראית, ממש בשניות האחרונות, את כרטיס הכניסה לשלבים הגבוהים של משחקי גביע הרמטכ"ל", תיאר זאת יעקב בר-און, הכתב "חדשות הספורט". גוזלן הצטיין לאורך כל המשחק ובדקת הסיום ביצע מהלך סוחף שהקנה לנבחרת חיל-האוויר ניצחון בתוצאה 1:2 על נבחרת הפיקוד וההדרכה.

מאז השתנה מסלול חייו. חודשים ספורים לאחר גמר הטורניר כבר לבש גוזלן את מדי הפועל באר שבע שהתעניינה בו בעקבות הופעותיו במדי חיל-האוויר והכניסה אותו לליגה הלאומית. משם, המשיך גוזלן למשחקים במדי נבחרת ישראל ומכבי תל-אביב שעמה זכה באליפות המדינה לעונת 1972/73. חמישה עשורים לאחר שקיבל את ההזדמנות להוכיח את עצמו, גוזלן לא שוכח כיצד הכל התחיל. "אם לא חיל-האוויר, יתכן מאוד שהייתי נשאר לשחק בליגה ב'. למעשה, כל מסלול החיים שלי השתנה בעקבות המשחקים בנבחרת החיל".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
"בתור שחקן חובבן בליגה השלישית בכלל לא רצו לזמן אותי לנבחרת החיל"
"בתור שחקן חובבן בליגה השלישית בכלל לא רצו לזמן אותי לנבחרת החיל"