יומן ארועים

Bookmark and Share
המאסטרים של תא- המטען חוגגים ארבעים פורסם בתאריך 27.05.2014
תגיות: יחידת ההעמסה , יחידת פקחי העמסה , בסיס נבטים , מורשת , קרנף (הרקולס) , שמשון (הרקולס J) , מערך התובלה , צוות עזר-אוויר
בכל משימה של מטוס תובלה כבדה, נמצא מאחורי הקלעים גם פקח העמסה שפורק, מהדק או מאזן את כלי הנשק של מטוסי התובלה – תא-המטען. השבוע, חגגה יחידת פקחי ההעמסה ארבעים שנים של פעילות מבצעית שחוצה את גבולות הדמיון
שני פומס

מזה שנים ארוכות מלווים פקחי ההעמסה במקצועיות ובחשאיות את פעילות מטוסי התובלה הכבדה: במשימות סיוע הומניטרי, דרך הצנחת כוחות ועד למשימות מיוחדות בעומק האויב. השבוע, התכנסו בבסיס נבטים אנשי היחידה בהווה ובעבר לחגוג ארבעים שנות פעילות ליחידת האם. "אנו מציינים היום ארבעים שנה ליחידה אך מקצוע פקח ההעמסה חוגג יובל, ולמקימי היחידה חלק נכבד במורשת של טייסת 'ענקי המדבר' בגף פקחים", אמר סא"ל ערן, מפקד היחידה.

יחידת ההעמסה הוקמה ביולי 1974, כחלק מלקחי יום הכיפורים. כבר אז הייתה היחידה אחראית להטסת ציוד, הצנחות ושאר משימות הקשורות בתא המטען של מטוסי התובלה, כשהעיקרי ביניהם הוא ה"קרנף" (הרקולס). "תא המטען היה ונשאר הממלכה של פקח ההעמסה. ממלכה שהוא שולט בה באופן מוחלט ביום, בלילה, בקיץ ובחורף. מטען אנושי או מטען מסווג, נכנס בנסיעה או יוצא בהצנחה, באור יום או בתאורת אינפרה אדום", מסביר סא"ל ערן.

גם מפקד חיל-האוויר, האלוף אמיר אשל וראש להק אוויר, תא"ל עמיקם נורקין הגיעו לנבטים בכדי להשתתף בשמחתם של אנשי תא-המטען. "מעטות היחידות שהינן יחידות מיוחדות ללא אחיות בסד"כ של חיל-האוויר. ליחידה פקחי ההעמסה שמור מקום של כבוד בקבוצה זאת", אמר מפקד חיל-האוויר. "היחידה היא נקודת חיבור משמעותית בין כוחות האוויר לקרקע שמבטיחה מהלכים יבשתיים חיוניים וגמישות מרבית. יחידת ההעמסה היא צומת אסטרטגית בקשר שבין צה"ל לגדולה שבידידותינו ארצות הברית".

"תמיד נזדקק לאנשי היחידה"
באופן כמעט סמלי, דווקא לרגל ציון ארבעים שנות פעילות, נמצאת היחידה בפני רגע מכונן בפעילותה - הגעת מטוס חדש שמשנה את פני התפקיד. "היחידה ביחד עם מערך התובלה הטקטי זוכה להתחדשות משמעותית בדמות ה'שמשון' (C-130J)", אמר תא"ל ליהוא הכהן, מפקד הבסיס. "מהיכרותי עם אנשי היחידה אני יודע שתשכילו לקחת את ה'שמשון', שבא עם תא מטען שגדול מאחיו הקרנף, ותמתחו אותו עד כדי יכולות מבצעיות חדשות".

 
1 | 2
 
מאחורי כל משימת כבדת משקל עומד פקח העמסה שפורק, מהדק ומאזן את תא-המטען
מאחורי כל משימת כבדת משקל עומד פקח העמסה שפורק, מהדק ומאזן את תא-המטען