יומן ארועים

Bookmark and Share
סודות מחדר ההלבשה פורסם בתאריך 11.05.2014
תגיות: המערך הטכני , צוות אוויר
אופנה ולבוש מאז ומעולם היו חלק מרכזי באפיון תדמיתם של בני-האדם: דרכם ניתן לזהות את מוצאו של אדם, את מעמדו ואת עיסוקו. לכן, גם בחיל-האוויר עסקו בשאלת לבוש החיילים. ראש מדור הלבשה לשעבר חושף אנקדוטות אופנתיות מהיסטוריית החיל
נעמי צורף ונועה פניגשטיין

מבט חטוף ברחובות המדינה מציג מגוון אופנתי רב: מבגדי מעצבים דרך אופנת רחוב ועד למדי צה"ל. בעוד הדיון על אופנות מתחדשות הוא עניין יומיומי, לא רבים יודעים על הסיפורים שמאחורי מדי החיל. למדי הקבע הכחולים, למעילי הטייסים ואפילו לסרבלים על שלל צבעיהם יש סיפור מיוחד. רס"ן (מיל') איציק ברן, ראש מדור הלבשה בין השנים 1987-2000 ובוגר בית הספר הגבוה להנדסה ועיצוב "שנקר", חשף בפנינו כמה מסודות חדר ההלבשה.

מעיל טייסים גם לצנחנים
לקראת סוף שנות התשעים הגיע רס"ן (מיל') ברן לגדוד צנחנים בצפון על-מנת לבדוק את צרכיהם. "כשהגעתי התלוננו הצנחנים על מעיל הדובון: 'אנחנו נראים כמו ג'ובניקים, אנחנו רוצים מעילים כמו שמקבלים הטייסים'", הוא נזכר. באותה תקופה היו מעילי הטייסים סמל סטטוס צה"לי. "תמיד היה הרצון להידמות לחיל-האוויר ולטייסים ולקבל את המעמד שנלווה לכך", מתאר ברן. ברן החליט לעשות מעשה ולקח את מעילי הדובון של הגדוד למתפרה באזור, גזר את הצווארון ואת החלק התחתון וכך נוצרה גזרה הדומה למעיל א' נוכחי. "רצה הגורל ושבוע לאחר מכן ביקר בגדוד הרמטכ"ל דאז, רא"ל (מיל') שאול מופז, אהב את המעילים והורה להפיצם לשאר הלוחמים. כך התפשטה גזרתו של מעיל הטייסים בצה"ל והוא הפך למעיל הא' של היום".

לא רק לוחמי חיל הרגלים ביקשו להידמות לטייסים אלא גם צוותי-הקרקע בבסיסי חיל-האוויר. "אחד הפרויקטים הגדולים היה סרבלי עבודה לצוותי-הקרקע של חיל-האוויר. הם רצו מאוד סרבלים למרות שזה פחות נוח לעבודה", מספר ברן. גם היום, סימן היכר עיקרי של החיל הוא הסרבלים הצבעוניים אותם לובשים אנשיו. את אנשי הצוות הטכני למשל, תראו לובשים סרבלי עבודה כחולים. בקרי הטיסה ילבשו סרבלים אפורים בעוד שחבריהם, צוותי-האוויר, בין אם הם טייסים, נווטים או מכוננים ילבשו סרבלים ירוקים. אולם, ישנם גם טייסים מיוחדים, כמו טייסי הצוות האווירובטי שלובשים סרבלים לבנים.

מדי קבע לנשים בזכות השלום
אי אפשר לחתום את נושא הלבוש מבלי להתייחס לנשות החיל. שינוי משמעותי בעיצוב מדיהן חל כאשר בשנת 1994 התלוננו נשות הקבע על מדיהן. "לא יתכן שאישה בת 40 תלבש מדים שתוכננו לחיילת בת 18", הייתה הטענה המרכזית וכך החלו אנשי המטה לעבוד על-מנת לייצר מדים לנשות הקבע. "זו הייתה מהפכה היררכית", פסק ברן. "היא הגיעה במקביל לעלייה בכמות נשות הקבע והובילה גם למהפכה במדי הקבע לגברים".

רוח התקופה היא זו שהפכה את התוכנית לאפשרית. "בעקבות החתימה על הסכמי אוסלו שררה אווירת שלום", נזכר ברן. "מה שהוביל לתחושה שכעת יש פנאי ואפשרות להתעסק בנושאים פחות מבצעיים, כמו מדים. נוצר ביקוש למדים פחות צבאיים, שידמו יותר למדי עבודה". בעקבות כך, כיום מדי הקבע עבור גברים ונשים בחיל בעלי גזרה שונה ממדי החובה וצבעם כחול.

 

איור: נועה פניגשטיין

 
1 | 2 | 3 | 4
 
"איך יתכן שאישה בת 40 תלבש מדים שתוכננו לבת 18?"
"איך יתכן שאישה בת 40 תלבש מדים שתוכננו לבת 18?"