יומן ארועים

Bookmark and Share
כיצד יוכל כל חייל לפענח מודיעין אווירי? פורסם בתאריך 12.05.2014
תגיות: חדשנות , מודיעין , תחרות
במסגרת יוזמה חדשה יחל בקרוב פיתוח של מערכת חדשה שבאמצעותה יוכל כל חייל לפענח תצלומי אוויר ולהעביר את הממצאים לאנשי יחידת המודיעין. הפרויקט הוצע במסגרת סדנה מעודדת חדשנות של יחידת "אופק" ונבחרה מתוך כ-650 הצעות שונות
נדב ברגר

האם בעתיד יוכל כל חייל בצה"ל לפענח תצלומי אוויר ולסייע בבניית תמונת המודיעין של מערכת הביטחון? על-פי יוזמה חדשה שעתידה להתפתח בחיל האפשרות הזו היא ברת מימוש. במסגרת סדנת "יוזמרתון" שנערכה לראשונה ביחידת אופק שמטרתה לעודד יוזמות לפיתוח חדשנות, זכתה הצעתו של סרן חן, תכניתן ביחידת "אופק". כעת תחל היחידה בתהליך בחינה ופיתוח שבסיומו, אם הדברים יתבררו כאפשריים, הרעיון יהפוך ליכולת מבצעית.

מערך איסוף מודיעין החוזי של חיל-האוויר מספק חומר רב וככל שיבחנו אותו יותר עיניים, יגדל הסיכוי לאיתור של האיומים השונים. התוכנה החדשה שמציע לפתח סרן חן, תאפשר לכל חייל בעל סיווג בטחוני מתאים לצפות בצילומי אוויר של אותו האזור מתאריכים שונים ולסמן שינויים על גבי התמונות. המערכת תתבסס על עקרון "חוכמת ההמונים" ושינויים שיסומנו בידי כמות רבה של חיילים יועברו לבחינה מעמיקה של איש מודיעין מוסמך. "הרעיון הוא לייצר יכולת מבצעית במעטפת של משחק", מספר סרן חן. "חשבתי עליו במקרה תוך כדי הסדנה והבנתי שזו יכולת שהיא ישימה. מדובר בהענקת יכולת מבצעית שיכולה לסייע לחיל-האוויר ומתן מענה משופר, גם במשחק שיכול להיות מהנה ולמשוך את החיילים להמשיך ולהיות פעילים בו, כשגם הפידבקים שהם יקבלו יתנו להם את תחושת התרומה. לכן, אני מאמין מאוד ברעיון וביכולת שלו להתפתח ביחידה ולאחר מכן ברחבי החיל ובצה"ל כולו".

"חדשנות היא כמו חמצן עבורנו"
סדנת "יוזמרתון" מתבססת על מודלים של חברות כמו מייקרוסופט, אי-ביי ואמדוקס. במסגרתה, הוגשו במהלך יום אחד כ-650 רעיונות לפיתוחים אפשריים בנושאי איסוף מודיעין, הכוונת גורמי אש, ניהול כוח אדם, שמירה על איכות הסביבה ועוד. "חדשנות היא כמו חמצן עבור יחידה כמו אופק והעובדה שהצלחנו להביא את החדשנות לכמות גדולה כל-כך של אנשים ולהרחיב את העשייה בנושא היזמות היא הישג משמעותי", אמר מפקד היחידה, אל"ם א', "עצם זה שהמשתתפים באו להציג כאן את היוזמות זה משמעותי. לא האמנתי שנגיע ל-650 רעיונות, זו כמות בלתי נתפסת והאנשים באופק הוכיחו פעם נוספת שהמציאות עולה על כל דמיון".

לגמר הגיעו מגוון רחב של חיילים - טוראים, אנשי צוות-אוויר, קצינים ותיקים ומהנדסים בעלי ניסיון. מתוך 43 הרעיונות שהוצגו לוועדת הגמר בראשות מפקד יחידת "אופק", נבחרו חמישה שרעיונותיהם יבחנו בשנה הקרובה, במטרה להפוך אותם מחזון ליכולות קיימות. למקום השני הגיעה יוזמה שעל-פיה יעשה שימוש בקסדות מדמות מציאות לצורך אימונים ותכנון פעילות מבצעית ואימונים.

 
1 | 2
 
רעיונותיהם של חמשת הזוכים יבחנו בשנה הקרובה, במטרה להפוך אותם מחזון - ליכולות קיימות
רעיונותיהם של חמשת הזוכים יבחנו בשנה הקרובה, במטרה להפוך אותם מחזון - ליכולות קיימות