יומן ארועים

Bookmark and Share
פרחי-הטיס טעמו מעתידם המבצעי פורסם בתאריך 01.05.2014
תגיות: בית ספר לטיסה , מערך התובלה , שיתוף פעולה
חניכי מגמת תובלה בבית-הספר לטיסה טעמו השבוע מאחד הגורמים המכריעים ביותר בביצוע המשימה של מטוס התובלה: שיתוף הפעולה בתא-הטיס. הם הצפינו לרמת הגולן, שם למדו על עבודת צוות – בתא-הטיס ובצריח הטנק
נועה פניגשטיין

החניכים במגמת תובלה בבית-הספר לטיסה שלומדים תחומים שונים לא נפגשים זה עם זה במהלך הקורס: נווטי התובלה והמכוננים (נתו"ם) ממוקמים בבסיס נבטים וטסים כבר בהכשרתם במטוסים המבצעיים שיפעילו בעתיד, ואילו טייסי התובלה מוכשרים בית-הספר לטיסה בבסיס חצרים. אך השבוע, התאחדו פרחי-הטיס ממגמת התובלה שבשלב המתקדם לאימון משותף בו טעמו לראשונה מעבודת הצוות שתהווה חלק עיקרי בפעילותם המבצעית.

במשך יומיים טסו יחד חניכי המגמה בתפקידים השונים בשמי הצפון. "היסודות שמקנים לחניכים בשלב האחרון בקורס-הטיס, הם חשובים מאוד ויהוו להם לכלים בהמשך הדרך", מסביר רס"ן יובל, מפקד טייסת מתקדם במגמת תובלה. "לכן זה חשוב מאוד גם בשלב הזה להקנות את עבודת הצוות. הרעיון בשיתוף הפעולה הזה הוא להפיל אסימונים בנושא עבודת הצוות, ניהול צוות ולהבין איך כל אחד יכול לעשות את תפקידו בצורה הכי מקצועית כדי להשלים את המשימה".

כולם למען מטרה אחת
בתחילת האימון פרחי-הטיס תכננו בעצמם את המשימות ובהמשך גם הוציאו לפועל את הטיסות שתכננו יחד על מטוסי ה"צופית". "בשונה מהרגיל, החניכים נפגשו ועברו יחד על הניווט, תדרכו יחד לפני הטיסה ועברו תהליך משותף מתחילתו עד סופו", מספר רס"ן רמי, מפקד טייסת נתו"ם. "הדגש הפעם היה על יצירת השפה המשותפת. שנכיר את המגבלות אחד של השני וניצור עבודת צוות ולימוד משותף. החשיבות של זה היא עצומה. בדרך-כלל כל חניך עובר עבודה פרטנית, לומד את התפקיד שלו. פה הדבר הכי חשוב היה הצלחת המשימה - ולא הצלחת היחיד. כל הצוות היה רתום למשימה ולמעשה זו המהות של מערך התובלה".

לומדים מהשיריונרים
במהלך האימון המשותף, הצפינו פרחי-הטיס עד לרמת הגולן שם למדו על עבודת צוות מעט שונה: בתוך צריח הטנק. "הדינמיקה ועבודת הצוות בתוך הטנק היא חשובה לא פחות מאשר בקוקפיט המטוס", קובע רס"ן יובל. "רצינו להרחיב את הלמידה ואת שיתוף הפעולה, ולקרב בין קרקע לאוויר". המטרה הייתה להציג לחניכים את חשיבות עבודת הצוות בזרועות השונות של צה"ל. "היה לנו חשוב לחשוף את החניכים לצד אחר של הצבא, הפעם היה זה חיל השריון", מסביר רס"ן רמי. "זו הייתה הזדמנות להתרשם מכלים אחרים ומעבודה שונה וחשובה".

 
1 | 2 | 3
 
פרחי-הטיס מתרגלים עבודת צוות
פרחי-הטיס מתרגלים עבודת צוות