יומן ארועים

Bookmark and Share
הכירו את טייסת הקרב שלא רק תוקפת פורסם בתאריך 29.04.2014
תגיות: טייסת "אבירי הזנב הכפול" , בסיס תל נוף , צילום , מודיעין
טייסות קרב מתמקדות בדרך-כלל באימונים שיכינו אותן לרגע האמת בו ייקראו למשימות תקיפה, יירוט והגנת שמי המדינה. אך בטייסת "אבירי הזנב הכפול" מתמקדים במשימה נוספת: איסוף מודיעין באוויר באמצעות צילום. הכירו את טייסת הקרב שרואה הכל
מיכל חיוט

מידי יום יוצאים צוותי-האוויר בטייסת "אבירי הזנב הכפול" לפעילות מבצעית קרובה ורחוקה במטוסי ה"בז" (F-15). לעיתים מסתיימת המשימה ברעש פצצות אדיר כשתחתם בוערת האדמה, ולעיתים מטרתם תושג עם השמע קליק בודד והם ייעלמו כשם שבאו. חלק ניכר ממשימותיה של טייסת התקיפה הוותיקה היא דווקא איסוף מודיעין מהאוויר באמצעות צילום. את התוצאות יראו צוותי-האוויר שוב אם יהפכו למטרות.

מאז שהומצא, הצילום האווירי מהווה פוטנציאל מודיעיני אדיר עבור חילות-אוויר בכל רחבי העולם. כיום קיימים שני סוגי צילום מהאוויר: אלכסוני ואנכי. בצילום אנכי המטוס חוצה קו ונמצא ישירות מעל השטח אותו הוא מצלם. "פעם היו משתמשים הרבה יותר בצילום אנכי", מספר סרן מ', ששירת בעבר כקצין הצילום של הטייסת. "היום בשל האיומים והטכנולוגיות שנכנסו לחיל-האוויר, אנחנו משתמשים בעיקר בצילום אלכסוני". בטכניקת הצילום האלכסוני, נשאר המטוס בשטחי ישראל ומצלם מחוצה לה. "החיישנים שלנו מספקים תמונה טובה מאוד כך שניתן למנוע כניסה לשטח אויב ועדיין לאסוף מודיעין איכותי", מוסיף סגן עומר, קצין הצילום של הטייסת.

והרי התחזית: צפויה התחממות
בטייסת "אבירי הזנב הכפול" מרגישים לא פעם את ההתחממות הבאה רגע לפני שהיא מגיעה לכלי-התקשורת. "בכל פעם שיש התחממות אנחנו יודעים עליה לפני שהיא מתרחשת, כי אנחנו מקבלים יותר משימות מודיעין", מספר רס"ן דוד, סגן מפקד הטייסת למבצעים שמרכז תחתיו את נושא הצילום.

בתקופות של לחימה, פועלת הטייסת באינטנסיביות בשני הכובעים המרכזיים שלה: בראשון, היא משתתפת במאמץ המלחמתי ותוקפת לצד שאר טייסות הקרב, ובשני היא ממשיכה במשימות צילום מודיעין בגזרות השונות. "יש יותר גיחות צילום בזמן לחימה", קובע סרן מ'. "בין אם זה בזירה בה מתרחשת הלחימה או במקומות אחרים בהם המצב עלול להתחמם".

תמונת מצב
לא רק מטוסי קרב אחראים על סיפוק מודיעין מהאוויר: לצידם פועלים גם סוגים שונים של מטוסי תובלה וכלי-טיס בלתי מאוישים בגזרות השונות ומסייעים בהרכבת תמונה מודיעינית רחבה ומדויקת. למרות זאת, לכל אחד מהמערכים ישנם יתרונות שונים ולכן פועלים במשימות אחרות: יתרונותיו של מטוס ה"בז" טמונים בגודלו העצום - כך הוא יכול לשאת על גחונו אמצעי צילום כבדים ואיכותיים יותר. בנוסף, יש לו את היכולת להגן על עצמו במשימות חוצות קו ובאזורים מאוימים.

פרט ליכולת להגן על עצמו, המטוס יכול לצאת מהטייסת גם למשימה משולבת. "זה לא קורה בשגרה", מבהיר סרן מ'. "אבל יכול לקרות שמטוס ימריא עם חימוש וציוד צילום. מדובר במשימה מורכבת משום שצוותי-האוויר מבצעים שתי משימות למעשה".

 
1 | 2
 
מידי יום יוצאת הטייסת לפעילות מבצעית קרובה ורחוקה
מידי יום יוצאת הטייסת לפעילות מבצעית קרובה ורחוקה