יומן ארועים

Bookmark and Share
העתיד כבר כאן: ה"שמשון" נוחת בנבטים פורסם בתאריך 06.04.2014
תגיות: שמשון (הרקולס J) , בסיס נבטים , עתיד , מערך התובלה , שיתוף פעולה , כוחות קרקע
השבוע צפוי חיל-האוויר להתחזק באופן משמעותי, עם נחיתתו של מטוס התובלה החדיש, ה"שמשון" (הרקולס C-130J). הרכש החדש של חיל-האוויר יכול לשאת 33% יותר מאחיו ה"קרנף" ויותקנו עליו מערכות ישראליות מתקדמות שיעצימו את הזרוע האסטרטגית של צה"ל
שני פומס

השבוע זה קורה: אחרי ציפייה ממושכת והכנות מרובות, מטוס ה"שמשון" (C-130J) יינחת בבסיס נבטים ויצטרף לשורות חיל-האוויר. המטוס החדיש יצטרף למערך התובלה הכבדה של החיל ויוסיף יכולות מתקדמות לזרוע הארוכה של צה"ל.

גדול, מדויק, חזק ובטיחותי
ה"שמשון" הוא אחיו הצעיר של ה"קרנף" (הרקולס) אך הוא ארוך ורחב ממנו - דבר המקנה יתרונות רבים למטוס תובלה. חיל-האוויר רכש את הגרסה הארוכה של מטוס ההרקולס C-130J מבית לוקהיד מרטין האמריקאית, אשר מאפשרת לו יכולת נשיאה משופרת: במקום 64 צנחנים אותם יכול לשאת הגדם הקצר, ה"שמשון" יכול לאכלס בבטנו 92 צנחנים על ציודם. לחלופין, הוא יכול לשאת בבטנו ארבעה רכבי שטח צבאיים במקום שלושה או לשנע 128 נוסעים ולוחמים ממקום למקום. "ככל שמטוס יכול לקחת יותר מטען, כך צריך פחות סבבים כדי לצבור כוח בזירה", מסביר סא"ל אורי, מפקד טייסת "הפילים". "בנוסף יש מטענים שלא ניתן להכניס במטוס קצר אלא רק במטוס ארוך. מטענים שהם ארוכים מדי גדולים או כבדים מדי".

סיור בתא הטייס של השמשון חושף טכנולוגיה מהשורה הראשונה: בנוסף למסכים דיגיטליים ותצוגות מתקדמות, המטוס החדש טומן בחובו מערכות חדשות המייעלות את עבודת אחזקת המטוס ומאפשרות לטכנאים לשאוב מידע על פעולות שגרתיות ותקלות. מערכות רבות שיותקנו על המטוס הן מתוצרת ישראלית וייחדו את ה"שמשון" משאר מטוסי ההרקולס ברחבי העולם.

מטוס כחול-ירוק
התקנת המערכות הישראליות ב"שמשון" בוצעה בפס הייצור של המטוס בארה"ב, ולאחר הנחיתה בישראל יותקנו בו מערכות נוספות. זהו צעד אחד בתוך תהליך הקליטה של הפלטפורמה בחיל-האוויר, במהלכו יעבור ה"שמשון" טיסות ניסוי במרכז ניסוי הטיסה (מנ"ט) ואנשי טייסת "הפילים" יתחילו להתאמן עליו במקביל. "ה'שמשון' הוא מטוס שעיקר המשימות והמטרות המרכזיות שלו הן תובלה טקטית של כוחות ומטען לטווחים רחוקים וקצרים, בכמות גדולה ובדיוק גבוה", מתאר סא"ל אורי. "המטוס יעבוד בעיקר עם כוחות היבשה ולטובתם: הוא יטיס כוחות, יחלץ אותם וידע לבצע משימות תובלה ואספקה עבורם ביעילות רבה ובבטיחות גבוהה".

 
1 | 2
 
מביא יכולות חסרות תקדים לחיל-האוויר. ה"שמשון"
מביא יכולות חסרות תקדים לחיל-האוויר. ה"שמשון"