יומן ארועים

Bookmark and Share
אחרי 40 שנה: פדויי השבי של החיל נפגשים פורסם בתאריך 23.03.2014
תגיות: שבי , מלחמת יום הכיפורים , בסיס חצור , אמיר אשל , מורשת
פדויי השבי של חיל-האוויר נושאים באמתחתם לא מעט זיכרונות: המלחמה שהייתה, השבי המנוכר והמדינה שלא הפנתה עורף. השבוע, בחלוף 40 שנה, הם נפגשו בבסיס חצור של חיל-האוויר, וזכו להביט זה בזה במדי חירות. "הסיפור שלכם הוא הסיפור של כולנו"
נעמי צורף

אלוף (מיל') גדעון שפר וסא"ל (מיל') שוקי (יהושוע) וולפסון, מכירים מימים עברו: שניהם ישבו זה לצד זה בכלא המצרי במלחמת יום הכיפורים. השבוע הם, ופדויי שבי נוספים, התאחדו זה עם זה וחלקו סיפוריהם בבסיס חצור של חיל-האוויר. "אתה אולי לא יודע, אבל אני זה שראה אותך ואמר לך שלום בשבי", ניגש סא"ל (מיל') וולפסון אל האלוף (מיל') שפר השבוע, בפגישתם הראשונה מאז תקופת השבי. "אחר כך סיפרתי בישראל שיש עוד שבוי בתא נעול, כדי שידעו למצוא אותך".

מוכרחים להמשיך לנגן
לראשונה מזה ארבעים שנה התכנסו צוותי-אוויר וצוותי עזר-אוויר שנפלו בשבי האויב על מנת להביט זה בזה במדי חירות. כל הנוכחים לחמו בעוז במלחמות ישראל, נפלו בשבי האויב ושבו בחזרה לארצם לאחר שנפדו בידי מדינת ישראל. ההתכנסות המיוחדת הייתה בראשות מפקד חיל-האוויר, האלוף אמיר אשל, ונכחו בה גם ראש להק כוח-אדם, תא"ל דוד ברקי ומפקד הבסיס, אל"ם דן טורטן. "מבחינתנו, המפגש הזה הוא אמירה נחרצת של חיל-האוויר בדבר הערך הגבוה והחשיבות הרבה שהוא מעניק לפגיעה שלנו ולתקופת השבי שלנו", סיפר האלוף (במיל') גדעון שפר, שלאחר נפילתו בשבי המצרי, שב לשורות צה"ל ושירת כראש להק האוויר, ראש המטה של חיל-האוויר וכראש אגף כוח-האדם. "זהו מפגש של אנשים עם חוויה משותפת בעלת ייחודיות גדולה".

קיום האירוע אינו מובן מאליו: כל אחד מהנוכחים נושא באמתחתו צלקות רבות מתקופת שביו שמעטים שותפים לכאבן. דווקא בשל כך, מהווה משפחת חיל-האוויר מקום חם בעבור אנשיה בעבר ובהווה ומזמינה אותם אל חיקה בכל עת. "אני חושב שאנשים צריכים את האיחוד הזה ולכן זה היה נכון על אף הקושי", סיפר בחיוך מסופק סא"ל (במיל') נח הרץ, שהיה טייס קרב ונפל בשבי הסורי במהלך מלחמת יום הכיפורים. סא"ל (מיל') נח דחף את היוזמה לקיום האירוע והדגיש שהוא מקפיד לקחת חלק באירועים חיליים רבים. "אנחנו עדיין מרגישים חלק ממשפחת חיל-האוויר, המסר שחשוב לנו להעביר לאחינו הצעירים הוא דבריו של בני פלד: 'את המנגינה הזו אי אפשר להפסיק'. אנחנו סומכים על הנגנים הצעירים שלא יזייפו".

"היום אנחנו חוזרים הביתה"
על אף הטראומה שחוו, ואולי דווקא בגללה, מוצאים רבים מפדויי השבי לנכון להמשיך את שהחלו וחוזרים לטוס ואף להתקדם לתפקידי פיקוד בכירים בחיל-האוויר ובצה"ל. כך גם ראה לנכון תא"ל (מיל') אבי ברבר, שנפל בשבי הסורי במלחמת יום הכיפורים ולאחר מכן לשורות החיל ופיקד על בסיס חצרים ובסיס נבטים. "אנחנו הגענו מדור בו החיל היה הבית עבורנו: גרנו בבסיסים, יצאנו מחדרי השינה והשמיכות כדי להילחם. היום אנחנו חוזרים הביתה", תאר תא"ל (מיל') ברבר. "זה חשוב עבורי לפגוש את כולם. כל אחד מאיתנו פיתח סוג של פציעה שעלינו להשתקם ממנה וכיום לכולנו יש משפחות עם ילדים ונכדים".

בהמשך המפגש, סיפר מפקד החיל לנוכחים על השינויים שחלו בין כתלי החיל בשנים שחלפו, ועל האתגרים שמעסיקים אותו כיום. "החיל שלנו היום השתנה בתחומים רבים, אך הליבה, המסורת והאיכות לא השתנו. אנחנו מקפידים לבחור את הכוח האנושי הטוב ביותר ולשמור על התרבות והמורשת החיילית וזה הנכס הגדול ביותר שבידנו", סיפר מפקד חיל-האוויר. "אנחנו שמחים ונרגשים לקיים את המפגש הזה. כל אחד מכם נושא סיפור וכל אחד מהסיפורים שלכם הוא הסיפור של כולנו".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 

צילום: ספיר עפרוני