יומן ארועים

Bookmark and Share
ליגת הוותיקים: נץ מול עיט, ראש בראש פורסם בתאריך 24.03.2014
תגיות: עייט (סקייהוק) , נץ (F-16) , קורס אימון מבצעי (קא"מ) , טייסת "מגיני הדרום" , טייסת "הנמר המעופף" , תרגילים ואימונים , קרבות אוויר
מטוסי ה"נץ" ומטוסי ה"עיט", מטוסי-הקרב הוותיקים ביותר בחיל-האוויר, נפגשו השבוע לקרב ענקים. בעוד האחד מחזיק ברזומה את "מבצע אופרה" לתקיפה הכור העיראקי, האחר לקח חלק כמעט בכל מלחמות ישראל. מי ינצח?
נועה פניגשטיין

מטוסי ה"נץ" (F-16A/B) ומטוסי ה"עיט" (סקייהוק) מכירים זה את זה מזה תקופה ארוכה: כבר כמעט 25 שנים שהם משרתים זה לצד זה בחיל-האוויר הישראלי, מתאמנים יחד ונלחמים בשותפות. אלא שבחלוף הדורות, פינו גיבורי המלחמות את הבמה למטוסי קרב צעירים יותר, ועיקר עיסוקם כיום הוא בחינוך הדורות הבאים של מערך הקרב.

השבוע נפגשו צמד הענקים שוב בשמי הנגב, באימון משותף של קורס האימון המבצעי המתקדם (קאמ"ם) של מערך הקרב. טייסת "מגיני הדרום" המפעילה את מטוסי ה"נץ" התאמנה עם טייסת "הנמר המעופף" המפעילה את מטוסי ה"עיט" על קרבות-אוויר, נדבך מהותי בייעודו של מערך הקרב. "המטרה של השבוע הזה היא להכיר את התמרונים של שני המטוסים", מסביר סגן בן מטייסת "הנמר המעופף". "אנחנו לא מכירים את ה'נץ', והוא מטוס מתקדם משלנו. אך גם הם לומדים מרמת התפעול שלנו על ה'עיט', שצברנו בו ניסיון די גדול".

מאותו הכפר
גם לטייסים שהשתתפו באימון המשותף, כמו לשני המטוסים, יש היסטוריה משותפת: הם כולם בוגרי אותו קורס-טיס, וקיבלו יחד את כנפי הטיסה - מה שהפך את האווירה לתחרותית במיוחד. "זאת הפעם הראשונה שאנחנו, בני אותו הקורס, אחד נגד השני. כל אחד רוצה לנצח", מספר סגן בן. "מצד שני אנחנו עושים תחקירים משותפים, לומדים אחד מהשני. אפשר לומר שהאווירה תחרותית, אבל ברוח טובה".

חניכי הקאמ"ם נמצאים למעשה עדיין בשלב הכשרתם המבצעית, והדרך לסיום עוד לפניהם. במהלך השהות בטייסות ההדרכה, "הנמר המעופף" ו"מגיני הדרום", הם מעמיקים ומעשירים את יכולות הלוחמה האווירית והטיסה המבצעית ומתוכננים לחיי השגרה המבצעית בטייסות. "בשלב הזה חשוב לנו לראות מטוסים אחרים, להכיר טיסה אחרת", מוסיף סגן בן. "זה צעד נוסף בדרך למבצעיות".

 
1 | 2 | 3
 
לקח חלק כמעט בכל מלחמות ישראל. ה"עיט"
לקח חלק כמעט בכל מלחמות ישראל. ה"עיט"