יומן ארועים

Bookmark and Share
בסיס ההדרכה נלחם בגזענות פורסם בתאריך 20.03.2014
חיל-האוויר תמיד דרוך לכל מצב חירום ולחימה, אולם בבסיס עובדה הדרומי המלחמה בעיצומה: אנשי הבסיס פועלים ימים כלילות במלחמה על חינוך דור העתיד של אנשי חיל-האוויר. לרגל היום הבינלאומי למיגור הגזענות הם מספרים על המלחמה שלהם
דוד גרינוולד

"תמיד תהיה גזענות", חורצת סרן רחלי מלסה, מפקדת מסלול ייעודי מנהלה בבית הספר לקצינים (ביסל"ק) שבבסיס עובדה. סרן מלסה יודעת על מה היא מדברת: כבת העדה האתיופית, היא מעידה שנתקלה לא אחת במקרי אפליה על רקע צבע עורה. "זה נושא שאנחנו חיים אותו וחייבים לדבר עליו, גם בינינו ובמיוחד עם הצוערים שיהיו בקרוב למפקדים בחיל-האוויר. מצד שני, אני מתנגדת לרעיון שאומר שצריך לתת הזדמנות נוספת לבני המיעוטים. אני מאמינה שהטוב ביותר הוא שראוי לזכות. אסור לתת הנחות על רקע כזה".

בחיל-האוויר משקיעים רבות במלחמה בתופעה המכוערת ובבסיס עובדה, המשמש כשער הכניסה לצה"ל בפני הטירונים וחניכי הקורסים וכשער הכניסה לעולם הפיקוד בפני הצוערים, אומרים בפה מלא: לא בבית-ספרנו. "אנחנו עושים הכול כדי למנוע את התופעה, כולל ימי ערכים שבהם יש התייחסות רבה לנושא", מספר סרן חגי גילרן, קצין חינוך בסיס עובדה. "כשער הקליטה לחיילים רבים בחיל, אנחנו שמים עליו דגש. משרתים אצלנו כתף אל כתף חיילים מכל העדות והזרמים במגוון רחב של תפקידים. גזענות לא נכנסת בשערינו".

את תוצאות החינוך הנוקשה ניתן לראות לא הרחק משם, בגף הטכני של טייסת ביום האויב של החיל, טייסת "הדרקון המעופף". "אני לא מרגיש שיש סדר עדיפויות בין העדות בבסיס עובדה ולא מרגיש שונה", מספר סגן סאלח נזאל, קצין אחזקה בטייסת. "נתקלתי כבר בגזענות ובכך שאנשים לא מכירים את העדה שלי, אבל אני דרוזי ישראלי גאה".

"גזענות זה נושא שאנחנו חיים אותו וחייבים לדבר עליו". סרן רחלי מלסה
"גזענות זה נושא שאנחנו חיים אותו וחייבים לדבר עליו". סרן רחלי מלסה