יומן ארועים

Bookmark and Share
במלחמה הבאה: מאות אלפי רקטות פורסם בתאריך 12.03.2014
תגיות: הגנה מפני טילים , הגנה אווירית , הגנה אקטיבית , עמוד ענן , עתיד
בשנים האחרונות, הופך איום הטילים של ארגוני הטרור למרכזי. בהתאם, מופנה הזרקור הישראלי למערך ההגנה האווירית, שנדרש להמשיך ולהתפתח על מנת לספק מענה מתאים לאזרחים שבעורף. "לפנינו איומים חדשים שיהיו מדויקים הרבה יותר"
נעמי צורף

מפקד מערך ההגנה האווירית (מהגנ"א), תא"ל שחר שוחט, נאם לצד עמיתים מהתעשיות וממכוני המחקר בכנס של המכון למחקרי בטחון לאומי (INSS) שנערך השבוע. במהלכו, התייחס תא"ל שוחט לאיומים העתידיים של מערך ההגנה האווירית לצד אלו הקיימים בהווה. "אנו נמצאים בפני שינוי משמעותי בעידן המלחמה, לפנינו איומים חדשים שיהיו מדויקים הרבה יותר", הוא אמר. "את השינויים העתידיים ניתן לחלק לשלוש מגמות מולן עלינו להתמודד: רקטות וטילים, כלי-טיס בלתי מאוישים בעלי יכולות שיוט וסייבר".

תא"ל שוחט: איראן מעבירה לא רק טילים, גם ידע
תא"ל שוחט לא יכול היה להתעלם מאירועי השבוע האחרון, בו תפסו לוחמי חיל-הים ספינה ועליה נשק איראני שהיה מיועד להגיע לידי ארגון החמאס בעזה. "כפי שראינו בימים האחרונים, איראן מעבירה כלי לחימה לארגונים שונים, אולם לא בכך מסתכמות פעולותיה. ידוע לנו כי מועברים גם ידע וטכנולוגיה חדישה ואף מתקיימות הכשרות ונעשים אימונים בחסותה, לזירה הצפונית והדרומית כאחת".

איום הרקטות נתפס כמרכזי בעבור ארגוני הטרור בשנים האחרונות ובמבצע "עמוד ענן" נורו -1,500 רקטות מרצועת עזה לעבר ישובי הדרום - עלייה של 33% בשש השנים שחלפו מאז מלחמת לבנון השנייה. "צה"ל מספק מענה רב-מימדי הכולל מאמצי סיקול כפי שראינו בשבוע שעבר, מאמץ התקפי ומאמץ הגנתי הכולל הגנה מפני טרור אווירי באמצעים מוכרים ובלתי מוכרים לנו. יחד עם זאת, מפתח המערך את התפיסה הרב-שכבתית, הכוללת מספר מערכות שעובדות בחפיפה על מנת לתת את מענה ההגנה הטוב ביותר על ידי מתן הזדמנויות יירוט רבות", אמר תא"ל שוחט. "ברור לנו כי במלחמה הבאה נתמודד עם אלפים ומאות אלפים של רקטות וכלי-טיס בלתי מאוישים. האיום יהיה רחב ומגוון יותר, מטילים קצרי טווח לארוכי טווח, מקילוגרמים בודדים של חומר-נפץ למאות קילוגרמים ומטיסנים זעירים עד מל"טים סילוניים. רק תמהיל נכון בין הגנה להתקפה יהווה מענה לסוגיה", אמר תא"ל שוחט.

דאגה מצפון
נוסף למספרים ההולכים וגדלים של אמצעי הלחימה בקרב ארגוני הטרור, גם איכותם משתפרת וכך גם הרסנותם. "עד כה, ארגונים וצבאות לא מתקדמים השתמשו בנשק שנחשב סטטיסטי לכאורה, אולם היום כל אחד יכול לנווט באמצעות GPS ללא צורך בטכנולוגיה מתקדמת במיוחד", אמר מפקד מערך ההגנה האווירית, והתבטא גם על סוגיות מדאיגות המתרחשות ממש מעבר לגדר הגבול. "שימוש בנשק בלתי קונבנציונאלי נראה שנות ה-80 באיראן ובגדד, אולם לא נשאר בנחלת העבר. רק לפני מספר חודשים צפינו בשימוש בנשק כזה של העם הסורי כנגד עצמו. כל אלו מהווים עבורנו אתגר צבאי מורכב".

 
1 | 2
 
מפקד מערך ההגנה האווירית פרט בפני משתתפי הכנס את אתגרי המערך
מפקד מערך ההגנה האווירית פרט בפני משתתפי הכנס את אתגרי המערך

צילום: ספיר ברונזברג, במחנה