יומן ארועים

Bookmark and Share
סדנה חדשה לחיילי אוכלוסיות מיוחדות פורסם בתאריך 11.02.2014
בחיל-האוויר משרתים מעל 500 חיילי "איתן", ממערך המקא"ם. בשבוע שעבר, הסתיימה סדנה ראשונה מסוגה במסגרתה רכשו החיילים כלים להתמודדות עם קשיי היום-יום בצבא ובאזרחות. "למדתי להתמודד עם מצבים שונים, איך לעצור מדי פעם ולהסתכל מצד"
שיר גולן

בשבוע שעבר הסתים מחזור ראשון של סדנת "בכוחי להצליח" בבסיס שדה דב, במסגרתה עוברים חיילי איתן סדנאות להעצמה אישית וניהול כלכלי נכון מחוץ לגבולות הצבא. החיילים שהגיעו לסדנה נמצאים בתחילת שירותם במגוון תפקידים בבסיסי החיל, לאחר שאותרו לשירות בחיל-האוויר דרך מערך המקא"ם.

תהליך גיוס חיילים דרך מערך המקא"ם החל כבר בשנות ה-70 ובמסגרתו משולבים חיילים בשורות הצבא ועוברים הכנה לקראת אתגרי האזרחות. במסגרת הסדנה עברו החיילים שמונה מפגשים שהתפרסו על חודשיים, בהם למדו על תקשורת בין-אישית, שפת גוף, התמודדות עם מצבי לחץ, יכולת קבלת החלטות והתנהלות כספית נכונה ורכשו כלים שיסייעו להם להתמודד עם אתגרים צבאיים ואזרחיים כאחד. "בסדנה הזו עברתי תהליך אישי", מסכם רב"ט עדי, המשרת בבסיס שדה-דב כטבח ומהווה תוך כדי אבא במשרה מלאה. "למדתי להתמודד עם מצבים שונים, איך לעצור מידי פעם ולהסתכל מהצד. רציתי להתגייס ולתרום ואני מנסה לשלב את השירות בחיי האישיים".

את הסדנה הנחתה סיגי גולן-נחמני, מרצה אזרחית לפסיכולוגיה שמעבירה הרצאות לנוער בסיכון ולמפקדי צה"ל, ועושה זאת בפעם הראשונה לאוכלוסיית חיילי ה"איתן" בחיל-האוויר בשיתוף ענף מקא"ם בחיל החינוך והנוער ובמימון קהילת יהודי קליבלנד. "מטרת הקורס היא העצמה ושיפור הדימוי העצמי ככלי להצלחה בחיים", היא מסבירה על הרעיון שמאחורי הסדנה. "באמצעות הסדנה למדו החיילים להעריך את עצמם, להגדיל את המודעות העצמית ולכבד את הסובבים אותם. המשתתפים קבלו את הסדנה בראש פתוח, התחברו מהר מאוד לתכנים ולקחו אחריות על חייהם".

במהלך שנת 2013 התגייסו לחיל-האוויר למעלה מ-300 חיילי "איתן" נוספים ממערך המקא"ם, ובסך הכל משרתים בין כתלי הבסיסים הכחולים כ-520 חיילי "איתן" בתפקידים מגוונים, מתוך 4,000 הפרוסים בשאר זרועות צה"ל. "רציתי להתגייס כדי לעשות שינוי בחיים שלי", מספר רב"ט אלכס, המשרת בבסיס תל-נוף כטכנאי דרג א' בטייסת "חוד החנית". "המסגרת הצבאית שינתה אותי לגמרי וחיזקה את הביטחון העצמי שלי. בטייסת אני מרגיש שאני ממלא תפקיד חשוב בהגנה על הארץ. העבודה לא פשוטה אבל אני יודע שבלעדינו אי אפשר לצאת לאף פעילות".

 
1 | 2 | 3
 
המנחה, סיגי גולן-נחמני, עם חיילי ה"איתן"
המנחה, סיגי גולן-נחמני, עם חיילי ה"איתן"