יומן ארועים

Bookmark and Share
"יש 80% רוח ו- 20% חומר – אתם הרוח"
תגיות: מפקד חיל-האוויר , אמיר אשל , קצינים
חוסר וודאות, קיצוצים בשכר, פיטורים וביקורת בכלי התקשורת. אנשי החיל בפגישה עם מפקד חיל-האוויר לא מתביישים להגיד: האחריות גדלה והמשימות רבות אבל התחושות לא פשוטות. שיחה שלא תשמעו עליה בכלי התקשורת ואף אחד לא יעשה עליה מערכון ב"ארץ נהדרת"
מערכת אתר חיל-האוויר

זו הייתה שיחה פתוחה, קצינים ונגדים בגילאים 22 עד 40 עם מפקד חיל-האוויר. "באתי לשמוע אתכם", הוא פתח ואמר והם דיברו, על הכל: על חוסר הוודאות, על הקיצוץ התקציבי, על החשש שפוגעים בשכר שלהם ועל המשימות הרבות. הם מרגישים שמחוץ לחיל-האוויר לא יודעים כמה קשה הם עובדים ובוודאי לא כמה הם באמת מרווחים. הם לא רוצים שירחמו עליהם, הם מאושרים ומרגישים שהם עושים את העבודה הכי חשובה שיש, אבל הם מודאגים.

בשיחות עלו סוגיות מהותיות, ניתן להבין שהיושבים בחדר מבינים את המציאות החדשה, הם הפנימו את הקיצוץ התקציבי, את הצורך בהתייעלות ואפילו את ההחלטה שצריך לפטר אנשים אבל קשה להם חוסר הבהירות והם שואלים שוב ושוב את המפקד: איפה הקו האדום? מתי זה יגמר? קצינה צעירה קמה ואומרת: "המפקד, אתה נמצא בבסיס הכי טוב של חיל-האוויר, שיתוף הפעולה כאן מצוין. כשאני כאן, בתוך הבסיס, אני מבינה ויודעת כמה חשובה העבודה שלנו וכמה השפעה יש לה אבל שאני יוצאת הביתה זו מציאות אחרת".

הם שואלים על עצמם, בני 30 פלוס מינוס, נשואים ורווקים בתחילת הקריירה שלהם, רוצים להישאר אבל מחפשים בטחון כלכלי ובכלל. החברים שלהם באזרחות מרוויחים יותר מהר ואף אחד לא מתקשר אליהם בחמש בבוקר או בשבת בצהריים והם עוזבים הכל והולכים. הם שואלים על החיילים שלהם, על המשימות הרבות שנופלות על פחות ופחות אנשים. הם מדברים והוא מקשיב. מחייך בגאווה על המילים החמות, על האהבה לארגון ומכווץ את המצח כשהם שואלים מהו הקו האדום ולמה בעיתונים כותבים עליהם שהם הבעיה של תקציב הביטחון.

האווירה בחדר מורכבת. מדובר במפקדים צעירים, העתיד של חיל-האוויר. "אתם מקור הכח שלנו. אנחנו טובים בזכותכם", אומר להם מפקד החיל. "המציאות השתנתה והיא מותחת אותנו עד הקצה. אי-הוודאות מלווה אותנו מחוץ לחיל בהתמודדות עם מזרח תיכון חדש ואיומים חדשים ובתוך החיל בתהליך ההתייעלות ובראש ובראשונה הטיפול באנשים. חיל-האוויר הוא חיל מצוין שמתייעל כל הזמן בלי קשר לתהליכים כאלה או אחרים. חיל עם אנשים מצוינים ונקודת הפתיחה שלו בתהליך ההתייעלות טובה מאוד, אבל עדיין יש עוד לאן להשתפר ולהתייעל". התהליכים בחיל נעשים באופן מושכל וברגישות גבוהה אל מול האנשים ומאמץ רב מושקע בטיפול בהולכים ובנשארים. "ההתבטאויות בתקשורת לא ראויות ואני לא צריך לספר לכם מי אתם ומה רמת המסירות שלכם, אבל בחוץ מספרים סיפורים ואני יודע שזה לא מקל. אנשי הקבע הם לא הבעיה של המדינה ואליהם יהיו נשואות העיניים כשהסירנה תופעל. אנחנו תעודת הביטוח של מדינת ישראל ואף אחד לא רוצה לפגוע בתעודת הביטוח שלו. זו תהיה תקופה קשה אבל אנחנו נעמוד בכל מבחן שנדרש כי אנחנו חיל-האוויר הכי טוב שיש על הגלובוס הזה. לכו זקופי קומה, אנחנו טובים בזכותכם. יש לנו 20% חומר ו-80% רוח - אתם הרוח. תמשיכו לכוון גבוה".

 
1 | 2 | 3